Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

філософія / 19.Метафізика монізму Б.Спінози

.docx
Скачиваний:
35
Добавлен:
23.02.2016
Размер:
17.89 Кб
Скачать

19.Метафізика монізму Б.Спінози

Моні́зм — теорія, згідно з якою різні типи буття або субстанції, що здаються різними, врешті зводяться до єдиного джерела. Для розуму, що не рефлектує, у світі існує практично нескінченне число типів субстанції: камінь, дерево, скло, сіль, цукор здаються глибоко та очевидно різними речовинами.

Матеріалістичний монізм (наприклад, монізм Демокрита чи Гобса) зводив свідомість до матерії, подаючи ментальні процеси як тілесні реакції. Прикладом, відчуття світла вважали простою реакцією сітківки ока та зорового нерва на промені світла.

На відміну від цього ідеалістичний монізм (наприклад, монізм Платона, Геґеля, Бредлі, Ройса) зводив матерію до свідомості — або через аналітичне розчленування «матеріальних» речей на відчуття, або показуючи, що просторовий світ є внутрішньо суперечливою конструкцією, і лише розумне може бути реальним. До цього погляду близький пантеїстичний монізмСпінози, за яким свідомість та матерія суть прояви єдиної субстанції, що лежить в їхній основі.

Під монізмом зазвичай розуміють метафізичний монізм того чи іншого роду. Окрім того, є ще епістемологічний монізм, згідно з яким те, що ми відчуваємо у звичайному сприйнятті, є тотожним об'єктові, яким він є в природі.

Основне твір Спінози, в якому він виклав свої метафізичні погляди - це "Етика, доведена в геометричному порядку і розділена на п'ять частин, в яких трактується:

I. Про Бога.

II. Про природу і походження душі.

III. Про походження і природу афектів.

IV. Про людське рабство або про силу афектів.

V. Про могутність розуму або про людську свободу ".

Метафізику Спінози, таким чином, можна визначити як - цілісне вчення, долженствующее філософськи уявити єдність світу і розроблена вона була в його трактаті "Етика". "Етика" включає в себе широко розуміємо філософську метафізику, що оповідає про природу, субстанції, Бога, про людину - його тілі й душі, почуттях і розумі, а також і про власне етико-моральних проблемах. Але до етики у вузькому значенні вона не зводиться. Для розуміння цієї роботи Спінози, як, втім, і ряду інших його творів, слід врахувати, як саме розгортається в них філософствування. Спіноза бере на озброєння так званий геометричний метод. Це означає, що Спіноза спочатку дає основні визначення (наприклад, визначення Бога), потім - аксіоми; після цього чітко і лаконічно формулюються теореми і дається їх (короткий або розгорнуте) доказ.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.