
Hist of Uk 5 cllas / 30_5-13_____
.docДата___________________ Урок 13
Історія України 5 клас
Тема: У складі Литви та Польщі
Мета: показати учням, як литовські князі встановили своє панування на Україні; як утворилась нова держава Річ Посполита у 1569 році, яких змін зазнало становище українців під пануванням Польщі; пояснити учням роль Берестейської церковної унії у посиленні гноблення українського народу; розвивати вміння працювати з історичною картою, аналізувати історичну подію.
Обладнання: Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.:
Ґенеза, 2010; ілюстрації; атлас «Історія України. 5 клас» (видавництво Мапа)
Тип уроку: комбінований.
Поняття: «люблінська унія», «Берестейська церковна унія», «уніатська церква», «шляхта»; «унія».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашньої роботи
З наведених подій позначити ті, що пов’язані з Галицько-Волинським князем Романом Мстиславичем і ті, що пов’язані з його сином Данилом Романовичем:
• 1199 р. — об’єднав Галич і Волинь у єдину державу.
• 1205 р. — загинув під час походу до Польщі.
• 1223 р. — брав участь у битві з монголами на річці Калці.
• 1256 р. — заснував місто Львів
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
У ч и т е л ь. Після занепаду Галицько Волинської держави від середини ХIV ст. наші землі поступово потрапляють під владу сусідніх держав — Польщі та Литви. Галичина разом з Холмщиною відійшла до Польщі, а першим надбанням Литви стала Волинь. Упродовж одного- двох десятиліть до володінь Великого князівства Литовського було приєднано Київщину з Переяславщиною, Чернігово Сіверщину та Поділля.
Працюємо з текстом підручника
1. Учні з’ясовують особливості панування литовців (С.82-83)
2. Учні з’ясовують особливості панування поляків (С.85 1 абзац)
Завдання
1. Порівняйте владу литовців та поляків на українських землях.
2. Чиє правління було більш прийнятним для українців?
Формування просторових умінь.
1. Учні мають скласти схему утворення Литовсько Руської держави й показати на карті землі, що увійшли до її складу.
-
Литва
(після 1362 року)
Чернігово
Сіверщина
Переяславське
князівство
Волинське
князівство
Київське
князівство
2. Учитель розповідає про сусіднє Польське королівство, Люблінську унію. Учні складають текстову таблицю.
-
Люблінська унія 1569 року
Польське королівство
+
Велике князівство Литовське
=
Річ Посполита
Після розповіді вчителя учні записують цю формулу в зошити, декілька учнів складають розповідь за формулою.
3. У ч и т е л ь. Поляки намагалися контролювати все життя українців. Прагнули поширити вплив своєї церкви на приєднаних українських землях.
-
Берестейська унія 1596 року
католицька церква
+
православна церква
=
греко – католицька (уніатська) церква
Оскільки учні вже працювали з текстовими формулами, вчитель записує формулу на дошці, а учні самостійно складають розповідь. Учитель виправляє, доповнює. Пояснює термін «греко католицька».
Працюємо з поняттями.
Записати у словник визначення терміна.
Унія — союз, об’єднання
ІV. Систематизація й узагальнення знань і умінь учнів
1. Складання розповіді за алгоритмом.
Учні мають скласти розповідь про утворення Речі Посполитої та греко католицької церкви, відповідаючи на запитання:
• Коли? • Що? • Як?• Результат.
Орієнтовна відповідь: У 1596 р. відбулась Берестейська унія. Католицька церква об’єдналась з православною, утворилась греко католицька церква.
2. Заповнити пропуски у текстових формулах.
• Польське королівство + Велике Князівство Литовське =?
• 1596 р. католицька церква +? = греко католицька церква
V. Домашнє завдання
1. Читати й переповідати текст підручника:§11 С.82-93