Hist of Uk 5 cllas / 8_5-31_50-80-_
.docxДата___________________ Урок 31
Історія України 5 клас
Тема. Україна у 50–80-х роках ХХ ст. Здобутки й втрати
Мета: з’ясувати, коли і як остаточно сформувалась територія У країни; дати уявлення про умови життя населення у роки повоєнної відбудови, про те, хто такі шістдесятники; сприяти усвідомленню учнями, що аварія на Чорнобильській АЕС стала однією з найбільших трагедій У країни мирного часу; розвивати вміння порівнювати, свідомо читати, сприймати, переказувати адаптований історичний текст, формувати навички роботи з фотодокументом, висловлювати власне ставлення до тих або інших подій.
Обладнання: Власов В., Данилевська О . Вступ до історії України. — К .: Ґенеза, 2005; Мисан В. Вступ до історії України. — К .: Ґенеза, 2005; документи, ілюстрації до теми, портрети Л . Костенко, В. Стуса, В. Чорновола, Л. Лук’яненка.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Поняття: «шістдесятники», «правозахисники».
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ . Вивчення нового матеріалу
У ч и т е л ь. Після Другої світової війни тривав процес збирання українських земель у складі Української Радянської Соціалістичної Республіки. У 1954 р. до України було приєднано Крим. (Показати по карті або в атласах територію УРСР з Кримом.)
Працюємо з підручником і фотодокументом
1. Учні мають прочитати текст підручника (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 180–181; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 157) про важкі умови життя людей у період відбудови, розглянути фотографіюучнів-ровесників 50–60-х років і виконати завдання.
• Порівняйте, як одягнуті діти в 50–60-х роках й у 2008 р.
• Спробуйте визначити настрій тих дітей.
• Якою була школа?
Робота в групах 1-а група. Опрацювати текст підручника і скласти невелику розповідь про шістдесятників (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 181–183; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 159).
Після захисту першої групи на закріплення можна попрацювати з оповіданням «Народе мій, до тебе я ще верну...», яке вміщене у підручнику В. Власова, О. Данилевської на С. 183–185 з метою розвитку в учнів уміння визначати в оповіданні історичне тло. Доцільно також відповісти на запитання в кінці оповідання.
2-а група. За підручником опрацювати текст і скласти розповідь про Чорнобильську катастрофу (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 183; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 160–161). (Як варіант — можна запросити на урок людину, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.)
Працюємо з таблицею Після захисту другої групи учитель звертає увагу учнів на таблицю, а один з учнів зачитує її. Після ознайомлення зі змістом таблиці учні мають відповісти на запитання.
26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хв. на 4-му реакторі ЧАЕС сталася катастрофа — найбільша катастрофа в історії людства |
Всі її наслідки — у моторошних цифрах: • навіки стала непридатною 30-кілометрова зона; • 2095 населених пунктів в Україні визнано такими, що потерпіли внаслідок аварії; • 3 млн 48 тис. 318 громадян України мають статус потерпілих від аварії; • 2 млн 280 тис. 777 чоловік мешкають на забруднених радіацією землях; • 4 тис. українських сімей втратили годувальника |
1. Скільки часу минуло з дня Чорнобильської трагедії?
2. Хто такі ліквідатори аварії?
3. Чому життя в зоні аварії стало неможливим для людей?
4. Чи є серед ваших родичів і знайомих люди, що потерпіли від аварії на ЧАЕС або брали участь у ліквідації її наслідків?
Працюємо з історичними термінами Шістдесятники — покоління української інтелігенції кінця 50‑х — поч. 60-х років ХХ ст., які боролися за волю України.
Правозахисник — борець за права людини.
ЧАЕС — Чорнобильська атомна електростанція.
V. Закріплення та узагальнення нових знань
1. У чому виявились труднощі повоєнного життя?
2. Хто такі шістдесятники? Назвіть їх прізвища.
3. Чому аварія на Чорнобильській АЕС — одна з найбільших трагедій України мирного часу?
4. Напишіть по два речення про названих митців: Василь Стус, Ліна Костенко.
VI. Домашнє завдання
Прочитати текст параграфа й дати відповіді на запитання до нього (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — § 24, С. 179–183; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — § 27, С. 157–161).
Джерела: 1. «Усі уроки «Вступ до історії України. 5 клас».
2. Книга «Вступ до історії України. 5 клас. Дидактичні матеріали».