Hist of Uk 5 cllas / 7_5-32___19-20_
..docxДата___________________ Урок 32
Історія України 5 клас
Тема. Наш край у XIX — на початку XX ст.
Мета: ознайомитися з подіями, які відбувалися на Закарпатті протягом ХІХ –ХХ ст., порівняти з подіями, що відбувалися в У країні, розвивати вміння складати розповідь, працювати з різними історичними джерелами, вибирати пов’язані події; виховувати почуття зацікавленості історією рідного краю.
Обладнання: роздавальний матеріал, історичні документи з історії Закарпаття, карта Закарпатті.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ . Вивчення нового матеріалу
Урок проходить у вигляді заочної екскурсії. На дошці висить карта Закарпаття, якою пройде екскурсія.
Розповідь учителя:
На початку XIX ст. Закарпаття, яке з 1699 р. увійшло до складу Австрії, являло собою найвіддаленішу від центру східну провінцію імперії. Основу економіки тут складало сільське господарство, що спиралося на працю селян-кріпаків. На відміну від центральних районів уряд не вкладав кошти в розвиток виробництва, будівництва доріг в цьому регіоні. Відірвані від традиційних ринків збуту на сході, занепали міста, торгівля, ремесло. Закарпаття перетворилося на сировинну колонію імперії. Під впливом зростаючого національного, соціально-політичного руху, прагнучи розколоти угорський та український рух, австрійський уряд у кінці XVIII ст. провів реформи, які обмежили кріпацтво, надали права селянам, запровадили початкову освіту рідною мовою.
Наприкінці XVIII—XIX ст. спостерігається значне культурне відродження Закарпаття, чому значно сприяло налагодження тісних зв'язків з іншими українськими землями. Вихідцями із Закарпаття були професори Львівського університету П. Лодій та І. Земанчик, перший ректор Петербурзького університету М. Балуг'янський.
Революційні події 1848—1849 рр. мали відгомін на Закарпатті. Угорський сейм скасував кріпацтво на Закарпатті 18 березня 1848 р., це рішення було підтверджено австрійським імператором Францем-Іосифом І (1853). Уряд змушений був піти на опублікування конституції, скликання парламенту. Після утворення у 1867 р. Австро-Угорщини Закарпаття увійшло до складу Угорщини. Усі свободи українського населення Закарпаття були ліквідовані. Посилився процес мад'яризації краю, закривалися українські школи, газети та журнали, розпускались культурно-просвітницькі товариства. У 1868 р. сейм у Будапешті оголосив все населення краю єдиною угорською нацією. У відповідь значно посилився москвофільський рух, орієнтований на Росію.
Важким залишалося економічне становище Закарпаття. Постійний земельний голод, повільні темпи розвитку промисловості викликали наприкінці XIX ст. масову еміграцію населення регіону, насамперед до США та Канади.
школи, газети та журнали, розпускались культурно-просвітницькі товариства. У 1868 р. сейм у Будапешті оголосив все населення краю єдиною угорською нацією. У відповідь значно посилився москвофільський рух, орієнтований на Росію.
Важким залишалося економічне становище Закарпаття. Постійний земельний голод, повільні темпи розвитку промисловості викликали наприкінці XIX ст. масову еміграцію населення регіону, насамперед до США та Канади.
IV. Домашнє завдання
Повторити основні поняття, дати, події теми.