Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Hist of Uk 5 cllas / 9_5-30_--

.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
23.02.2016
Размер:
15.71 Кб
Скачать

Дата___________________ Урок 30

Історія України 5 клас

Тема. Партизанський рух у роки Великої Вітчизняної війни. Визволення України

Мета: познайомити учнів з боротьбою українського народу в тилу ворога; показати значення й роль боротьби партизанських загонів проти загарбників; дати уявлення про діяльність воїнів УПА ; охарактеризувати етапи визволення У країни; розвивати вміння складати розповідь, встановлювати хронологічну послідовність, робити висновки; виховувати в учнів повагу до подвигу нашого народу у боротьбі за визволення української землі.

Обладнання: Власов В., Данилевська О . Вступ до історії України. — К .: Ґенеза, 2005; Мисан В. Вступ до історії України. — К .: Ґенеза, 2005; історичний атлас «Історія України. 5 клас», роздавальний матеріал, ілюстрації, портрет О . Федорова.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Поняття: «партизан», «підпілля», «УПА ».

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ . Актуалізація знань учнів

Формування хронологічних умінь

1. Позначте на стрічці часу час між закінченням Першої та початком Другої світових воєн.

2. Скільки часу минуло від початку Другої світової та Великої Вітчизняної воєн?

3. Скільки часу тривав процес повної окупації території України фашистськими загарбниками?

ІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ . Вивчення нового матеріалу

У ч и т е л ь.У липні 1942 р. вся Україна була окупована ворогом.

Але населення на окупованих територіях почало свою боротьбу проти німецьких окупантів. Виникають партизанські загони, підпільні організації.

Ліси стали надійною домівкою партизанів. Вони нападали на окупантів, визволяли полонених, пускали під укіс ворожі поїзди, нищили німецьку техніку.

Особливо успішно діяли партизанські з’єднання С. Ковпака, О. Сабурова, а на Чернігівщині партизанське з’єднання під командуванням О. Федорова.

Формуємо просторові уміння

1. У роки Великої Вітчизняної війн в Україні сформувалися два напрямки антифашистського руху Опору: загони радянських партизан та Української повстанської армії. За допомогою карти історичного атласа на с. 35 «Наступ радянських військ (1943–1944)» визначте території, де діяли:

а) загони радянських партизан;

б) загони Української повстанської армії.

2. Які події пов’язані за такими датами:

а) 6 листопада 1943 р.;

б) 28 жовтня 1944 р.?

3. Назвіть міста, де було розміщено великі угруповання німецьких військ.

Працюємо з історичним джерелом Прочитати текст історичного джерела й дати відповіді на запитання до нього.

«Дедалі ширше розгорталася партизанська боротьба на Чернігівщині. Увесь грудень 1941 року партизани вели жорстокі бої з ворогом. Фашисти почали палити навколишні села. Щоб відвернути увагу від населення, партизани перебазувалися в Єлінські ліси. В Єлінських лісах були побудовані землянки, створено партизанський табір, установлено радіозв’язок з «Великою землею». Тут партизанський загін виріс до 900 чоловік. Він знищив до 1000 солдатів й офіцерів ворога, розгромив ряд поліцейських загонів, знищив 69 ворожих автомашин, висадив у повітря 5 залізничних ешелонів, захопив багато зброї.

У березні 1942 р. фашисти почали наступ на партизанський табір. Сім тисяч ворожих військ рушили проти партизанів, щоб оточити й знищити їх. Партизани прийняли бій, прорвали кільце оточення і знищили понад 500 фашистів...»

1. Як партизани боролися проти фашистів?

2. Чи змогли партизани воювати без підтримки місцевого населення?

3. Чому загарбникам не вдавалося розбити партизанів?

Працюємо з текстом підручника Учні мають прочитати текст підручника (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — С. 178–179, рубрика «Допитливим»), дати відповіді на запитання.

1. Назвіть, які нагороди отримували солдати за свій героїзм у дні війни.

2. Назвіть пам’ятники героям боротьби, загиблим та жертвам війни у вашому населеному пункті.

V. Узагальнення знань та підбиття підсумків

Вправа «Хвилина» Учень за бажанням протягом 1 хвилини має поговорити на тему сьогоднішнього уроку, уникаючи повторів та зупинок.

Коли перший виступаючий починає говорити, вмикається секундомір. Якщо учень вагається, повторюється або говорить щось, не пов’язане з темою, його слова можна заперечити або взагалі перервати виступ. Той, хто кидає виклик, має підняти руку, і виступаючий повинен зупинитись. Секундомір також зупиняється. Дитину, яка піднімає руку, просять пояснити, чому вона це зробила. Якщо опонент має рацію, то йому надають слово і секундомір вмикається знову. Промова учня, якому вдалося говорити 1 хвилину без перерви, є переможною.

VI. Домашнє завдання

Читати й переповідати текст підручника (Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — § 23, С. 173–174; 178–179; Мисан В. Вступ до історії України. — К.: Ґенеза, 2005. — § 26, С. 154–155).

Джерела: 1. «Усі уроки «Вступ до історії України. 5 клас».

2. Книга «Вступ до історії України. 5 клас. Дидактичні матеріали».

 

Соседние файлы в папке Hist of Uk 5 cllas