
- •Державний вищий навчальний заклад “запорізький національний університет” міністерства освіти і науки україни
- •Звітна документація
- •Індивідуальний план роботи
- •Знайомство з навчальним закладом.
- •Складання тематичних планів з фізики, за якими проходить практика, на період педагогічної практики.
- •Аналіз заняття
- •I. Організаційний момент.
- •II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- •Зразки дидактичних матеріалів або тестових завдань до уроку
- •Плани-конспекти
- •Лабораторна робота
- •Звіт з педагогіки
- •Сценарій позаурочного заходу з фізики
- •Звіт з психології
- •Результати тестів з психології
Плани-конспекти
занять з фізики у 7 класі середньо освітньої школи,
проведених студентом-практикантом 3-го курсу фізичного факультету
Запорізького національного університету
Алькема Олег Сергійович
(Прізвище, ім’я, по-батькові студента)
Тема: «Дисперсія світла. Кольори»
Мета: Сформувати уявлення про дисперсію світла, про спектральний склад білого світла, про кольори та їх сприймання. Розвивати увагу, пам'ять, цікавість до предмету фізики. Сприяти розвитку самостійної пізнавальної діяльності.
Тип заняття: Комбінований урок.
Обладнання: таблиці, круг з кольоровими секторами, світлофільтри, фотографії тварин із різним забарвленням, фотографії природних оптичних явищ.
Хід заняття
І. Організаційний момент (1 хв.)
Клас попередньо ділиться на 4 мікрогрупи, обираються лідери груп. Вчитель розповідає, що оцінювання учнів буде за допомогою смайликів. Будь-яка конструктивна активність останніх (чи мудрі запитання, чи правильні відповіді, чи оформлення плакатів, тощо) нагороджуватиметься смайликом. Таким чином, учні, які наберуть найбільшу кількість смайликів за урок, отримують найвищий бал. Ті, хто менше на один – на бал нижче. І т.д. і т. п.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку (1 хв.)
Бесіда з учнями із використанням епіграфу уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів (7 хв.)
Повторення пройденого матеріалу. Вчителем задаються наступні питання по вивченій раніше темі. Для цього використовується мультимедійна дошка та презентація. Після відповідей учнів вчитель показує правильну відповідь (презентація).
Що таке заломлення світла?
Відповідь. Заломлення світла – зміна напрямку поширення світла під час переходу межі розділу двох середовищ.
Яка причина заломлення світла?
Відповідь. Причиною заломлення є різна швидкість поширення світла в різних середовищах.
Що таке оптична густина середовища?
Відповідь. Прийнято говорити про оптичну густину середовища: чим менша швидкість поширення світла в середовищі, тим більшою є оптична густина середовища.
Що називається кутом заломлення?
Відповідь. Кут, утворений заломленим променем і перпендикуляром до межі поділу двох середовищ, поставленим у точці падіння променя, називається кутом заломлення.
Сформулюйте перший закон заломлення світла.
Відповідь. Промінь падаючий, промінь заломлений і перпендикуляр до межі поділу двох середовищ,поставлений у точці падіння променя, лежать в одній площині.
Сформулюйте другий закон заломлення світла.
Відповідь. Існують такі співвідношення між кутом падіння і кутом заломлення:
а) у разі збільшення кута падіння збільшується і кут заломлення;
б) якщо промінь світла проходить із середовища з меншою оптичною густиною в середовище з більш оптичною густиною, то кут заломлення є меншим ніж кут падіння
γ ‹ α;
в) якщо промінь світла проходить із середовища з більшою оптичною густиною в середовище з меншою оптичною густиною, то кут заломлення є білшим ніж кут падіння
γ › α.
Сформулюйте доповнення до законів заломлення.
Відповідь.
Закони заломлення справедливі лише для однорідних середовищ;
Якщо промінь падає під кутом 0º, то він заломлюється теж під кутом 0º.
Що таке «абсолютний показник заломлення»?
Відповідь. Абсолютний показник заломлення – це відношення швидкості світла у вакуумі до швидкості світла в даному середовищі: де с =
Що називають відносним показником заломлення?
Відповідь. Відносний показник заломлення двох середовищ – це відношення абсолютних показників заломлення цих середовищ:
Які оптичні явища можна пояснити за допомогою законів заломлення світла?
Відповідь. Оптична аберація в атмосфері;
Міражі (два їх види);
Повне відбивання.
Що таке «повне внутрішнє відбивання»?
Відповідь. Властивість світлового променю при певних кутах вертатися у більш оптично густе середовище, з якого він і виходив.
Де застосовується в техніці явище повного внутрішнього відбивання?
Відповідь. Світловоди, призми в фотоапаратах, перископи.
IV. Мотивація навчальної діяльності (2 хв.)
Учитель: Світло завжди зачаровувало людину і в той же час здавалося їй нерозгаданою загадкою. Ніщо в природі не було таким загадковим, жодний свій секрет природа не зберігала так старанно, як секрет про те, що ж являє собою світло насправді. Ось чому у фізиці його часто називають «найтемнішою плямою».