- •План уроку 1
- •Хід уроку
- •План уроку 2
- •Хід уроку
- •2 Прикладна екологія
- •План уроку 4
- •Хід уроку
- •1 Види забруднень
- •2 Основний фактор екологічної кризи в Україні
- •План уроку 5
- •Хід уроку
- •План уроку 6
- •Хід уроку
- •1 Геосистема. Стійкість геосистеми
- •2 Форми стійкості геосистем
- •План уроку 7
- •Хід уроку
- •План уроку 8
- •Хід уроку
- •2 Дніпропетровська область
- •План уроку 9
- •Хід уроку
- •План уроку 10
- •Хід уроку
- •План уроку 11
- •IV. Практична робота
- •План уроку 12
- •Хід уроку
- •План уроку 13
- •Хід уроку
- •2 Порушенню геологічного кругообігу речовин сприяли такі фактори:
- •План уроку 14
- •Хід уроку
- •План уроку 15
- •Хід уроку
- •План уроку 16
- •Хід уроку
- •План уроку 17
- •II рівень (по 1 балу за кожне завдання).
- •2. До біотичних чинників належать:
- •III рівень (по 1,5 бала за кожне завдання)
- •IV рівень (3 бали)
План уроку 4
з предмету Екологія
Тема уроку: Основні джерела забруднення навколишнього середовища
Мета уроку: сформувати знання учнів про категорії забруднення, визначити їх види, та визначити РНДУ з попередньої теми
Тип уроку: комбінований
Методи та прийоми проведення: розповідь, бесіда, самостійна робота
Комплексно методичне забезпечення уроку: підручники, презентація, мультимедійний комплекс
Хід уроку
1 Організаційна частина (перевірка:наявності учнів, чергових, готовності учнів до уроку)
2 Повторення та узагальнення попередньої теми
1 Надайте означення геосистеми
2 Розкрийте основні форми стійкості геосистеми до антропогенних забруднень
3 Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація теми.
4 Основна частина.
4.1 Вивчення фактичного матеріалу. Запис теми, плану.
План уроку
1 Види забруднень
2 Основний фактор екологічної кризи в Україні
1 Сучасне виробництво – це, перш за все, гігантський споживач, після діяльності якого розрізняють такі види і джерела забруднення навколишнього середовища:
1. Хімічне, що призводить до надходження до навколишнього середовища різноманітних отруйних речовин.
2. Фізичне, до якого відносять знищення територій, шумові перешкоди та електромагнітне випромінювання.
3. Термічне, яке спостерігається при скидах у водойми нагрітої води з промислових підприємств, особливо, з ТЕЦ.
4. Радіоактивне, що пов’язане з надходженням в природне середовище штучних ізотропів.
5. Засмічення, що проявляється в надходженні до навколишнього середовища різного роду твердих відходів.
6. Біологічне, при якому в природі з’являються не властиві їй організми. Одним із видів такого виду забруднення є мікробіологічне, пов’язане з розвитком у навколишньому середовищі паразитичної мікрофлори.
2 У світі зареєстровано більше 9 млн. видів штучно отриманих хімічних речовин, які смертельні для живих організмів.
Широкомасштабне споживання ресурсів та матеріалів веде до зростання кількості відходів в промисловості і сільському господарстві.
Екологічна криза кінця 20 ст. виявилася наслідком спільної дії багатьох факторів, які разом тягнуть суспільство в безодню.
В Україні головним фактором екологічної кризи являється фактор економічний. У держави і підприємств немає коштів для розбудови промисловості, сільського господарства, транспорту і інших сфер людської діяльності. А про екологічні проблеми, здійснення природоохоронних заходів та контролю за забрудненням приділяється вкрай мала увага.
5 Підбиття підсумків, аналіз та оцінка роботи учнів на уроці.
6 Домашнє завдання.
План уроку 5
з предмету ЕКОЛОГІЯ
Тема уроку: Основні історичні етапи взаємодії людини і суспільства
Мета уроку: сформувати знання учнів про етапи взаємодії людини і суспільства, їх особливості
Тип уроку: формування нових знань
Методи та прийоми проведення: розповідь, бесіда, самостійна робота
Комплексно методичне забезпечення уроку: підручники, презентація, мультимедійний комплекс
Хід уроку
1 Організаційна частина (перевірка:наявності учнів, чергових, готовності учнів до уроку)
3 Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація теми.
4 Основна частина.
4.1 Вивчення фактичного матеріалу. Запис теми, плану.
План уроку
1 Найдавніші уявлення про природу
2 Класифікація Енгельса
3 Сучасна класифікація етапів взаємодії природи і суспільства
1 Взаємовідносини суспільства та природи пройшли в своєму розвитку ряд етапів, які суттєво відрізняються один від одного. Людство досить давно усвідомлювало цей факт і намагалось класифікувати ці періоди у розвитку глобальної системи «суспільство-природа». До найдавніших спроб можна, на нашу думку віднести існування та широке розповсюдження в масовій свідомості так званої легенди про «золотий вік». Як вже зазначалося, в ній засобами відображення міфологічного світогляду, через художні образи показувалась залежність людського існування від природних явищ та стихій. Згідно з цими уявленнями природа розглядалась як космос, явище, що має чітку внутрішню організованість, упорядкованість і підпорядковане єдиному началу і законам краси та гармонії. Людина від початку знала ці закони і жила у відповідності з ними в стані гармонії мікрокосмосу і макрокосмосу. Відмова від слідування цим законам призвела до появи дисгармонії між людиною і оточуючим світом, а подальше їх «забуття» - і до внутрішньої неузгодженості, негараздів індивідуальних та суспільних.
З переходом до панування монотеїстичних релігій природа уявлялась як щось одного разу створеного згідно з волею Божою і існуюче незмінно аж до кінця світу. А суттєві зміни в оточуючому світі якщо й допускались, то лише як існування світу до Всесвітнього потопу і після нього. Це був момент єдиної суттєвої зміни в природі, яку допускала релігійна свідомість.
2 Лише з відмовою від релігійного світогляду і рядом фундаментальних відкриттів у природознавстві, в першу чергу відкриття Ч.Дарвіном законів еволюції живої природи, стало можливим зробити дійсно наукову періодизацію історії взаємовідносин суспільства та природи. Перша така спроба, на нашу думку, була зроблена Ф. Енгельсом в його знаменитій роботі «Походження сім'ї, приватної власності та держави". В ній він, означаючи основні етапи розвитку людського суспільства, виділив такі основні:
• дикість - період переважного присвоєння готових продуктів природи; штучно створені людиною продукти слугують, головним чином, допоміжними знаряддями такого присвоєння.
• варварство - період введення скотарства та землеробства, період оволодіння методами збільшення виробництва продуктів природи за допомогою людської діяльності.
• цивілізація - період оволодіння подальшою обробкою продуктів природи, період промисловості у власному смислі цього слова і мистецтва.
3
Таким чином, в історії розвитку взаємовідносин суспільства та природи, взявши за критерій пануючий спосіб організації людської діяльності, можна вичленити такі основні етапи:
• етап природоподібної людської діяльності - період присвоєння готових продуктів природи, коли людина діє у своїх зовнішніх проявах як і будь-яка інша жива істота;
• етап природозгідної людської діяльності - період, коли в результаті накопичення знань про природу, людина переходить до пристосування природного середовища до своїх потреб і відтворює необхідні їй компоненти природи, узгоджуючи свої запити з пізнаними вимогами природи;
• етап «неприродної» (індустріальної) людської діяльності -період, коли з'являються машини і людина намагається підкорити природу, проголошуючи себе її «царем»{власне період формування та розгортання глобальної екологічної кризи, викликаної антропогенним втручанням у природні процеси і виникнення загрози глобальної екологічної катастрофи).
Сьогодні найбільш розвинуті країни переходять у своєму розвитку до нових, постіндустріальних технологій, що дає можливість говорити про наступний, четвертий етап у розвитку системи «суспільство-природа» - постіндустріальний, або нової природозгідності - період, коли головною метою виробництва стає інформація у широкому розумінні, коли машини замінюються системами машин і виникають реальні передумови запобігання глобальній екологічній кризі та подолання глобальної екологічної катастрофи.
5 Підбиття підсумків, аналіз та оцінка роботи учнів на уроці.
6 Домашнє завдання.