- •План уроку 1
- •Хід уроку
- •План уроку 2
- •Хід уроку
- •2 Прикладна екологія
- •План уроку 4
- •Хід уроку
- •1 Види забруднень
- •2 Основний фактор екологічної кризи в Україні
- •План уроку 5
- •Хід уроку
- •План уроку 6
- •Хід уроку
- •1 Геосистема. Стійкість геосистеми
- •2 Форми стійкості геосистем
- •План уроку 7
- •Хід уроку
- •План уроку 8
- •Хід уроку
- •2 Дніпропетровська область
- •План уроку 9
- •Хід уроку
- •План уроку 10
- •Хід уроку
- •План уроку 11
- •IV. Практична робота
- •План уроку 12
- •Хід уроку
- •План уроку 13
- •Хід уроку
- •2 Порушенню геологічного кругообігу речовин сприяли такі фактори:
- •План уроку 14
- •Хід уроку
- •План уроку 15
- •Хід уроку
- •План уроку 16
- •Хід уроку
- •План уроку 17
- •II рівень (по 1 балу за кожне завдання).
- •2. До біотичних чинників належать:
- •III рівень (по 1,5 бала за кожне завдання)
- •IV рівень (3 бали)
2 Порушенню геологічного кругообігу речовин сприяли такі фактори:
1. Ерозія грунтового покриву і зростання твердого стоку в океан;
2. Переміщення величезних мас земної кори;
3. Видобування з надр чималих кількостей руд, пальних та інших копалин;
4. Перерозподіл солі в грунтах, грунтових та річкових водах під впливом зрошувального землеробства;
5. Застосування мінеральних добрив та ядохімікатів;
6. Забруднення середовища сільськогосподарськими, промисловими і комунальними відходами;
7. Потрапляння до природного середовища енергетичних забруднень.
Таким чином, дослідження змін параметрів стану навколишнього природного середовища (хоча і на якісному рівні) дозволяє зробити висновок про відсутність в нинішній час глобальної екологічної кризи. В той же час є всі підстави вважати теперішній стан біосфери порушеним і ненормальним. Такий стан може перейти в кризовий, якщо людство не проведе спеціальні заходи по оздоровленню навколишнього середовища. В нинішній час вся територія нашої планети підтверджена різним антропогенним впливам. Серйозний характер набули наслідки руйнування біоценозів і забруднення середовища. Вся біосфера знаходиться під все більш зростаючим тиском діяльності людини.
Актуальним завданням в наш час стають природоохоронні заходи, які людство повинно застосовувати як умога частіше.
5 Підбиття підсумків, аналіз та оцінка роботи учнів на уроці.
6 Домашнє завдання.
План уроку 14
з предмету Екологія
Тема уроку: Категорія збалансований розвиток, її еволюція.
Мета уроку: сформувати знання учнів про збалансований розвиток та основні етапи його еволюції, виховувати екологічну культуру учнів
Тип уроку: формування нових знань
Методи та прийоми проведення: розповідь, бесіда, демонстрація
Комплекснометодичне забезпечення уроку: підручники, презентація, мультимедійний комплекс
Хід уроку
1 Організаційна частина (перевірка:наявності учнів, чергових, готовності учнів до уроку)
3 Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація теми.
4 Основна частина.
4.1 Вивчення фактичного матеріалу. Запис теми, плану.
План уроку
1 Природні ресурсі.
2 Класифікація природних ресурсів.
3 Природокористування
4 Збалансований розвиток
1
Природні ресурси — сукупність об'єктів і систем живої і неживої природи, компоненти природного середовища, що оточують людину, які використовуються в процесі суспільного виробництва для задоволення матеріальних і культурних потреб людини і суспільства.
2 П.р. класифікують за різними критеріями: приналежністю до тих чи інших компонентів природи (мінеральні, кліматичні, лісові, водні тощо); можливістю відтворення в процесі використання — на вичерпні (поновлювальні й непоновлювальні П.р.) і невичерпні та ін. До П.р. входять сонячна енергія, атмосфера, гідросфера, наземна рослинність, ґрунт, тваринний світ, ландшафт, корисні копалини. Осн. напрям освоєння природних ресурсів — їх комплексне використання.
Природні ресурси поділяються на ресурси неживої природи і ресурси живої природи. Речовинаприроди, яка залучена до суспільноговиробництваі складає його сировинну і енергетичну базу.
Ресурси поділяються на: первинні, вторинні, невичерпні, вичерпні,відновніі невідновні.
3 Раціональне природокористування — використання природних ресурсів в обсягах та способами, які забезпечують сталий економічний розвиток, гармонізації взаємодії суспільства і природного середовища, раціоналізацію використання природно-ресурсного потенціалу, економічні механізми екологобезпечного природокористування.
Раціональне природокористування спрямоване на забезпечення умов існування людства і отримання матеріальних благ, запобігання можливих шкідливих наслідків людської діяльності, на підтримання високої продуктивності природи та охорону і економне використання її ресурсів.
Раціональне природокористування повинно забезпечити повноцінне існування і розвиток сучасного суспільства, за умови збереження високої якості середовища проживання людини. Цього можна досягнути завдяки економічній експлуатації природних умов і ресурсів при найефективнішому режимові їх відтворення з урахуванням перспективних інтересів розвитку господарства і збереження здоров’я людей.
Нераціональним є таке природокористування, коли вплив людини на природу призводить до знесилення її відновлювальних властивостей, зниження якості і вичерпання природних ресурсів, забруднення навколишнього середовища. Воно може виникнути як наслідок не тільки прямих, але й опосередкованих впливів на природу.
Дотримання принципів раціонального природокористування дозволить розробити заходи з охорони довкілля, відновити порушені взаємозв’язки в екосистемах, запобігати загостренню екологічних ситуацій.
Принципи раціонального природокористування
“Нульовий рівень” споживання природних ресурсів.
Відповідності антропогенного навантаження природно-ресурсному потенціалові регіону.
Збереження просторової цілісності природних систем у процесі їх господарського використання
Збереження природно обумовленого кругообігу речовин у процесі антропогенної діяльності.
Погодження виробничого і природного ритмів.
Пріоритетність екологічної оптимальності на довгострокову перспективу під час визначення економічної ефективності поточного природокористування
Закріплення знань
1 Складіть схему «Класифікація природних ресурсів»
2 Із термінів і характеристик складіть пари так, щоб вийшли правильні твердження, щоб вийшли твердження, що розкривають визначення термінів
ТЕРМІН |
ХАРАКТЕРИСТИКА | ||
А |
Непоновні ресурси |
1 |
Природні ресурси, кількість яких знизилася до міри економічної недоцільності |
Б |
Незамінні ресурси |
2 |
Накопичені в ході економічної діяльності багатства на службі в суспільства |
В |
Матеріальні ресурси |
3 |
Природні ресурси, що не самовідновлюються в процесі коло обігу речовин в біосфері за час, сумірний з темпом господарської діяльності людини |
Г |
Висанажені ресурси |
4 |
Природні ресурси, які не можуть бути замінені іншими ні практично ні теоретично |
А |
Б |
В |
Г |
|
|
|
|
5 Підбиття підсумків, аналіз та оцінка роботи учнів на уроці.
6 Домашнє завдання.