Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
уроки_розробки.doc
Скачиваний:
53
Добавлен:
10.06.2015
Размер:
351.74 Кб
Скачать

2 Прикладна екологія

3 Техноекологія

5 Підбиття підсумків, аналіз та оцінка роботи учнів на уроці.

6 Домашнє завдання.

ПЛАН УРОКУ 3

з предмету Екологія

Тема уроку: Властивості складних систем. Біосфера.

Мета уроку: сформувати знання учнів про біосферу, визначити її структуру, та визначити РНДУ з попередньої теми

Тип уроку: комбінований

Методи та прийоми проведення: розповідь, бесіда, самостійна робота

Комплексно методичне забезпечення уроку: підручники, презентація, мультимедійний комплекс

ХІД УРОКУ

1 Організаційна частина (перевірка:наявності учнів, чергових, готовності учнів до уроку)

2 Повторення та узагальнення попередньої теми

Дайте відповіді на питання:

1 Розкрийте поняття сучасна екологія?

2 Що є об΄єктом дослідження екології?

3 Що називають екосистемою? Наведіть приклад найпростішої екосистеми.

4 Що є предметом дослідження науки про довкілля?

5 Які методи використовує екологія?

3 Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація теми.

4 Основна частина.

4.1 Вивчення фактичного матеріалу. Запис теми, плану.

План уроку

1 Сутність поняття «система»

2 Вчення про біосферу

1 Згідно із загальною теорією, система – це реальна або уявна сукупність частин, цілісні властивості якої визначаються взаємодіями між цими частинами.

Всю багатогранність нашого світу можна уявити у вигляді трьох ієрархій, що ви - никли поетапно і тісно взаємо по в’язані між собою. Це природна, соціальна і господарська матеріальні системи. Кожна з цих систем розвивається за властивими їй законами. Інколи їхній розвиток входить у протиріччя, внаслідок чого розбалансовується існуюча динамічна рівновага. Взаємодія систем із різних ієрархій зумовлює появу змішаних систем. Так, об’єднання соціальної і господарської систем формує техніко-економічні системи тощо.

2 Учений В.І. Вернадський (1863–1945). Його вчення про біосферу є однією з найвизначніших праць у галузі природничих наук.

Основні ідеї стосовно біосфери В.І. Вернадський сформулював на по чатку ХХ ст. У 1926 році вони були опубліковані у книзі «Біосфера». Після її публікації різноманітні напрямки вчення про біосферу вчений розглядав у багатьох статтях і у великій монографії «Хімічна будова біосфери Землі і її оточення», яку він називав головною книгою свого життя.

В.І. Вернадський розглядав біосферу як простір життя, а її основою вважав взаємодію живої і неживої речовини. Учений обґрунтовано стверджував, що біосфера – це організована оболонка Землі, провідна роль у формуванні і підтримці якої належить живим організмам.

Основу вчення В.І. Вернадського про біосферу склали такі положення:

  • біосфера не просто одна з оболонок Землі, це організована оболонка;

  • бути живим – значить бути організованим (відповідно до ролі і функцій живих організмів у природі їх поділяють на продуцентів, консументів, редуцентів);

  • головною формою діяльності живих організмів у біосфері є їхня біогеохімічна робота, яка виявляється у формі незамкнутих і незворотних потоків енергії і речовин між основними компонентами біосферної цілісності;

  • такі потоки енергії і речовин В. Вернадський називав біогеохімічними циклами, оскільки до процесів колообігу долучаються все нові й нові організми;

  • біогеохімічна циклічність є суттю організованості й еволюції біосфери.

Біосфера – це своєрідна оболонка Землі, що охоплює всю сукупність живих організмів і ту частину речовини планети, яка перебуває в безперервному обміні з цими організмами.

Біосфера охоплює нижню частину атмосфери (до висоти озонового шару), всю гідросферу і верхні шари літосфери. Її максимальна товщина сягає близько 35–40 км, що порівняно з радіусом Землі становить лише 0,55 %.

Це зайвий раз свідчить про тендітність і вразливість живої оболонки нашої планети.

Взагалі продукти життєдіяльності живих істот відносять до вельми рухливих речовин, які переміщуються у просторі далеко за межами існування живих організмів. Тому розподіл живих організмів просторово значно обмеженіший, ніж уся біосфера загалом.

4 Узагальнення та систематизація знань

Позначте правильну відповідь:

1 Суть учення Вернадського полягає:

А у виділенні основних функцій літосфери

Б визнанні виняткової ролі грунту в перетворенні планети

В виділенні головних екологічних проблем

Г визнанні виняткової ролі живої матерії на планеті

2 Найнижчий рівень організації живої матерії на Землі

А атомний

Б молекулярний

В популяційний

Г організмений

3 «Всюдністю» життя В.І. Вернадський назвав

А високу швидкість оновлення живої речовини

Б здатність не лише до пасивного, але й до активного руху

В швидке розкладання живої речовини після смерті

Г здатність живої речовини швидко займати весь вільний простір

4 Які показники визначають межі біосфери

А мікроорганізми та продукти їхньої життєдіяльності

Б рослинні організми та продукти їхньої життєдіяльності

В тварини та продукти їхньої життєдіяльності

Г поширення всіх видів організмів

5 Підбиття підсумків, аналіз та оцінка роботи учнів на уроці.

6 Домашнє завдання.