Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

літра 7 клас / Українська література. 7 клас (Усі уроки)

.pdf
Скачиваний:
4584
Добавлен:
08.06.2015
Размер:
3.47 Mб
Скачать

Ми українці

471

 

 

4.9. Творче завдання. Складіть ґроно-харктеристику до словосполучення «наша мова».

Милозвучна

Гучна

Чарівна

Мелодійна Наша мова Образна

Лірична

Красива

Вільна

Унікальна

V.Закріплення вивченого матеріалу

1.Проведення тестового опитування

1.Кожне слово нашої мови записане у: а) поученії; б) Літописі; в) казці.

2.З побратимами українці розмовляють словами: а) вишуканими; б) образними; в) пісенними.

3.У Пісні проспівано:

а) слово; б) подія історичного минулого; в) все, що є цікавого у кожної людини.

4.Хто знає, якими словами на самоті мовчать українці? а) Кожна людина на планеті; б) ворог; в) наш предок.

5.Літопис — це жанр:

а) сучасності; б) минулого; в) майбутнього.

6.Мову українців В. Голобородько називає: а) нашою; б) пісенною; в) літописною.

7.Визначте, кому з видатних письменників належать поетичні рядки:

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого. А серце б’ється,— ожива, Як їх почує!..

а) І. Франку; б) М. Рильському; в) Т. Шевченку.

8.На думку М. Рильського, мова — втілення...

а) щастя; б) праці; в) думки.

9.Жанр художньої літератури, в якому описується історичні події в часовій послідовності, характерний для давньої й середньовічної української літератури:

а) роман; б) пісня; в) літопис.

10.Словесно-музичний твір ліричного або ліро-епічного характеру, мелодійний за своїм інтонаційним малюнком називається:

а) арією; б) піснею; в) легендою.

472

Усі уроки української літератури в 7 класі

 

 

11.Кожен народ відображає дійсність через:

а) танці; б) мову і культуру;

в) спортивні досягнення.

12.Поезія В. Голобородька «Наша мова» закінчується рядком: а) «у товаристві розмовляємо»; б) «тож хай знають вороги»;

в) «на самоті мовчимо».

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

2.Робота на картках

Картка № 1

1.Доведіть, що мова — це засіб спілкування. Як В. Голобородько ставиться до мови у своїй поезії?

2.Висловіть власну думку стосовно значимості знання мови кожним українцем. Відповідь обгрунтуйте, посилаючись на свої спостереження, зміст події.

3.За те, що В. Голобородько виступав на захист функціонування української мови у навчальному процесі, його:

а) ув’язнили; б) відрахували з університету;

в) вважали ворогом народу.

Картка № 2

1.Вмотивуйте, чому пісня відображує життя народу з давніх часів і до сучасності? Якою є пісенна мова?

2.Дослідіть, як протягом історії українці відстоювали рідну мову від знищення, приниження, таврування.

3.На думку В. Голобородька, українська мова у порівнянні з іншими є:

а) унікальною; б) неповторною; в) найголовнішою.

Картка № 3

1.Поміркуйте, до кого і для чого звертається В. Голобородько у своїй поезії? Доведіть це, посилаючись на факти з твору.

2.Чому, на вашу думку, мову вважають скарбом кожної нації? Власні міркування аргументуйте.

3.За спостереженнями В. Голобородька, мова нагадує: а) птаха; б) човен; в) дерево.

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності

VІІІ. Домашнє завдання

Підготувати ідейно-художній аналіз поезії В. Голобородька «Ми йдемо».

Ми українці

473

 

 

Урок № 62 В. Голобородько

«Ми йдемо». Ідейний зміст поезії

Мета: опрацьовуючи творчість В. Голобородька, проаналізувати його поезію «Ми йдемо», звертаючи увагу на її ідейно-ху- дожній зміст та спрямованість, визначити основний пафос твору; розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, уміння виразно і усвідомлено читати поетичні твори, пояснювати власне розуміння їхнього образного змісту; формувати життєстверджуючі, оптимістичні настрої; виховувати почуття любові до рідного краю, пошану до народу, його надбань та досягнень; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет В. Голобородька, бібліотечка його творів, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Розгадування кросворду «В. Голобородько. Життя і творчість»

1 7

2

3

4

5

6

7

По горизонталі: 1. Назва міста, де спочатку навчався В. Голобородько після закінчення школи. (Київ) 2. Допишіть назву першої збірки письменника «Зелен...». (День) 3. В. Голобородько порівнював навчання в університеті з... училищем. (Ремісничим) 4. Василь Іванович Голобородько — це поет-... (Філософ) 5. Країна, де була видана антологія світової поезії під назвою «Від Рабіндраната Тагора до Василя Голобородька». (Югославія) 6. Прізвище письменника, працю якого В. Голобородько пропагував серед студентів університету. (Дзюба) 7. Хто з письменників назвав Василя Івановича «надією української літератури»? (Гончар)

По вертикалі: 7. Назва вірша, риси якого наближені до прози — віль-

ний, або... (Верлібр)

474

Усі уроки української літератури в 7 класі

 

 

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Свою Україну любіть, Любіть її, Во врем’я люте

За неї душу положіть.

Т. Шевченко

Моє слово не вогнисте, в моїй поезії — метелики, бджоли. Але я засвідчую перед світом, Богом і людьми:

тут Україна, і ви українці.

В. Голобородько

1. Ідейно-художній аналіз твору В. Голобородька «Ми йдемо»

1.1.Виразне і усвідомлене читання поезії.

1.2.Тема: відтворення ходи українців шляхами країни з рушниками і гарним настроєм.

1.3.Ідея: возвеличення волелюбності, цілеспрямованості, прагнення чинити волю предків; засудження тих, хто намагається зупинити рух українців.

1.4.Основна думка: сучасники повинні шанувати і поважати здобутки предків і продовжувати відстоювати, захищати право на вільний рух, а значить на щасливе життя.

1.5.Жанр: громадянська поезія.

1.6.Проблематика:

воля і ув’язнення;

радість і горе;

призначення людини на землі;

життєва мета та її досягнення;

здобуття предків, їх шанування і втілення у життя.

1.7.Композиція.

Вірш складається з п’яти куплетів.

1 куплет — впевненість у рішенні українців вирушити у подорож по країні;

2 куплет — пояснення причини ходи — виконання волі предків; 3 куплет — вороже сприйняття окремими людьми суспільної ходи;

4 куплет — «Марна справа — виставляти проти... ходи контраргументи».

5 куплет — радість подорожуючих.

1.8.Художні засоби вірша.

Повтори: «Ми йдемо по Україні», «із нашими...», «ви, які...», «не вимагайте...», «марна ваша справа».

Епітети: «прадавні шляхи», «віковічна земля», «тихомрійні села», «золотоверхі церкви», «мертві джерела».

Ми українці

475

 

 

Метафори: «предки послали у путь», «виставляти контраргументи», «радість сяє».

Порівняння: «виглядаєте у вікна, як сусіди», «визираєте з-за рогу, як вороги».

1.9. Бесіда за питаннями.

Чи полюбляєте ви подорожувати? Ви це робите самостійно, з родиною, друзями?

Що необхідно мати кожному перед тим, як вирушити у подорож?

Яким шляхом крокують сучасні українці?

Чому кожний українець повинен знати історію рідного краю, поважати здобутки наших предків?

Які труднощі долали предки, виборюючи для нас щасливе життя?

Що заповідали предки?

Чому сучасники гордо йдуть шляхами України?

Які джерела для контраргументів В. Голобородько називає мертвими?

Чим пояснити радісний, піднесений настрій подорожуючих?

Чому люди, які рухаються шляхами України не вважають за необхідність надавати будь-кому докази до свого руху?

Якою, на ваш погляд, є причина руху людства по Україні? Через що дехто намагається призупинити цей рух?

Що свідчить про цілеспрямований, вільний, впевнений у своїх правах рух сучасників?

Чим дана поезія В. Голобородька є актуальною на теперішній час? Чому вона повчає і виховує?

1.10. Творче завдання (в групах). Складіть схему образу «Ми».

 

рушник-оберег

 

добро

 

 

 

зло

йдемо гордо

 

 

 

ворожі аргументи

чинимо волю наших предків

 

МИ

 

намагання зупинити ходу

 

 

радість в очах

 

 

 

мертві джерела

V.Закріплення вивченого матеріалу

1.Проведення тестового опитування

1.Сучасники крокують шляхами України від лісів до: а) океанів; б) морів; в) полонин.

2.Якими шляхами відбувається рух подорожуючих?

а) Битими і брукованими; б) прадавніми; в) таємними.

3.З приводу чого рухаються українці? Бо вони:

а) виконують волю предків; б) виявили бажання знайти цвіт щастя; в) прагнуть вибороти справедливість.

4.Землю, по якій відбувається рух, названо: а) родючою; б) райською; в) віковічною.

476

Усі уроки української літератури в 7 класі

 

 

5.Під час подорожі українці минатимуть:

а) повноводні річки; б) квітучі сади; в) багатолюдні міста.

6.В. Голобородько у творі називає села:

а) тихомрійними; б) малолюдними; в) білохатинними.

7.Як автор характеризує тих, хто рухається дорогами України? Він говорить, що вони:

а) це роблять під тиском влади;

б) горді і осмислено прийняли дане рішення;

в) намагаються самоствердитися.

8.Ті, хто «визирає з-за рогу», є:

а) допитливими; б) байдужими до суспільних справ; в) ворогами.

9.Подорожуючі не бажають, щоб від них вимагали:

а) письмових обґрунтувань своєї ходи; б) пояснень причин руху; в) благодійності.

10.Що виставляється проти ходи сучасників?

а) Сили охорони правопорядку; б) контраргументи; в) заповіді Бога.

11.Справа призупинити ходу є:

а) благодійною; б) обов’язковою; в) марною.

12.Якими джерелами намагаються скористатися подорожуючі? а) Фундаментальними; б) науковими; в) мертвими.

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

2.Робота на картках

Картка № 1

1.Кого мав на увазі В. Голобородько, зазначаючи: «...ви, які визираєте з-за рогу як вороги»? Про що це свідчить? Власну думку аргументуйте.

2.Дослідіть, яким був шлях України до вільного життя протягом історії. Свої спостереження вмотивуйте.

3.Перший рядок третього куплету поезії має виклад:

а) «Ми йдемо по Україні»; б) «Ми чинемо волю наших предків»;

в) «Ми гордо йдемо шляхами України».

Картка № 2

1.З чим, на ваш погляд, пов’язана хода українців шляхами предків? Висловіть власну точку зору щодо цього, наводячи переконливі аргументи.

2.Що символізує рушник для українців? Чим пояснити те, що подорожуючі перев’язані рушниками? Відповідь вмотивуйте.

3.Який настрій у подорожуючих?

а) Радісний; б) сумний; в) бадьорий.

Картка № 3

1.Як на ваш погляд, сам автор ставиться до тих, хто йде шляхами предків по сучасній Україні? В чому це виявляється?

Ми українці

477

 

 

2.Порівняйте ідейно-художній зміст поезії В. Голобородька «Ми йдемо» і А. Малишка «Приходять предки». Зробіть висновок стосовно того, яким намагалися бачити предки життя сучасників. Наведіть відповідні приклади.

3.Ті, хто йдуть шляхами України:

а) мають дозвіл на це; б) пов’язані рушниками; в) тримають жовто-блакитні хустини.

VI. Підсумок уроку

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності VІІІ. Домашнє завдання

Знати зміст поезій В. Голобородька «З дитинства: Дощ», «Я вплетений...», скласти питання та підготувати малюнки до них.

Урок № 63 В. Голобородько. «З дитинства: Дощ»,

«Я вплетений...». Основний пафос поезій

Мета: продовжити знайомити школярів з творчістю В. Голобородька, зокрема проаналізувати ідейно-художній зміст його програмних поезій, з’ясувати їх спрямованість, пояснити власне розуміння образу дощу; розвивати естетичне відчуття і смак, культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість; формувати життєстверджуючі, оптимістичні настрої; виховувати почуття любові до рідного краю, відповідальність за збереження довкілля, творців прекрасного.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет В. Голобородька, виставка його книжок, учнівські малюнки, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

Хід уроку

І. Організаційний момент ІІ. Перевірка домашнього завдання

Огляд учнівських малюнків з відповідним коментарем до поетичних творів В. Голобородька «З дитинства: Дощ», «Я вплетений...»

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Літературний диктант «Відомий В. Голобородько»

З якої родини походить В. Голобородько? (Селянської)

Назва села, де народився письменник. (Адріянопіль)

478

Усі уроки української літератури в 7 класі

 

 

Кореспонденту якого журналу В. Голобородько розповідав про початок свого дорослого життя? («Україна»)

Рік, коли Василь Іванович вступив до Київського університету ім. Т. Шевченка. (1964)

Хто порадив В. Денисенку запросити на навчання до театрального інституту в режисерську групу В. Голобородька? (С. Параджанов)

Де продовжував отримувати вищу освіту Василь Іванович з 1966 р.? (У Донецькому університеті)

Автор забороненої праці, яку пропагував В. Голобородько серед сту-

дентів. (І. Дзюба «Інтернаціоналізм чи русифікація?»)

Місто, де була видана книга В. Голобородька, заборонена на батьківщині. (Париж)

Країна, в якій у 1983 році була видана антологія світової поезії під назвою «Від Рабіндраната Тагора до Василя Голобородька». (Югославія)

Де працював письменник після того, як його відрахували з універ-

ситету? (На шахті, у радгоспі)

Назва першої збірки В. Голобородька. («Зелен день»)

Рік видання збірки письменника «Ікар на метеликових крилах». (1990) Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів

V. Основний зміст уроку

Дощ у пору — золото.

Народне прислів’я

1. Ідейно-художній аналіз поезії В. Голобородька «З дитинства: Дощ»

1.1.Виразне і усвідомлене читання твору.

1.2.Тема: звернення ліричного героя до дощика, щоб той його не намочив.

1.3.Ідея: возвеличення прагнення хлопчика порозумітися з дощиком.

1.4.Основна думка: з раннього дитинства кожна людина повинна осмислено сприймати будь-яке явище природи.

1.5.Жанр: поезія зі спогадів дитинства поета, поезія-замовляння.

1.6.Художні особливості твору.

Повтори: «дощику, дощику», «щоб ти...», «я тобі...». Метафори: «дощик ловив.., розкидав.., ходив.., розчісував».

1.7. Бесіда за питаннями.

Що вам відомо про замовляння? З якою метою їх використовують у народі?

Яким буває дощ у природі? Чи завжди він є вчасним?

З яким настроєм звертається герой твору до дощика? Про що це свідчить?

Ми українці

479

 

 

Доберіть з поезії дієслова, які характеризують дощик як живу істоту. (Ловив, розкидав, стукав, їв, ходив, розчісував, йшов).

Як герой твору розуміється з природою?

Дощик для хлопчика необхідність чи випадковість? Свою думку вмотивуйте.

Чи боїться герой твору дощика? Чим це пояснити?

Як, на ваш погляд, поставиться дощик до замовлянь героя?

Що ви відчували, коли потрапляли під дощ?

Які ви знаєте прикмети, загадки, прислів’я, приказки про дощ? 1.8. Додатковий матеріал про дощ як явище природи.

1.8.1. Прислів’я.

Від дощу не у воду, а від вогню не в полум’я.

Добре дивитися на дощ, стоячи під дахом.

Дощ у жнива — як п’яте колесо до воза.

Дощ іде, а гість їде.

Чоловік — не глина, а дощ — не дубина, не розмочить і не поб’є.

Дощ вимочить, сонечко висушить, буйні вітри голову розчешуть.

Коробом сонце, а ситом дощ.

Люди дякують дощеві, а подорожні лають.

На дощі змокнеш і в плащі.

Чоловік не з солі, від дощу не розтопиться.

Як нема дощу в час, то нема і хліба в нас.

Як сіно косять, то дощів не просять: самі йдуть.

1.8.2. Загадки.

Коли нема — чекають Коли прийду — тікають.

Мене частенько просять, ждуть, А тільки покажусь —

Ховатися почнуть.

Довго нема мене — усе в’яне,

Аяк пройду — знов оживає.

Він скрізь: у полі і в саду,

Ав дім не попаде;

І я тоді лиш з дому йду, Коли вже він не йде.

Сонце вкрилося хмарами, Хтось невидимий в імлі Небо сірими нитками Пришиває до землі.

2. Робота над поезією В. Голобородька «Я вплетений весь до нитки»

2.1.Виразне і вдумливе читання твору.

2.2.Тема: відтворення настрою ліричного героя, який разом із оточуючим світом отримує насолоду від теплого дощу.

480

Усі уроки української літератури в 7 класі

 

 

2.3.Ідея: уславлення дощу, який надає цілющої сили всьому живому.

2.4.Основна думка: нічого немає кращого за домівку, «наповнену теплом, як гніздо».

2.5.Жанр: пейзажна лірика.

2.6.Проблематика вірша:

людина і довкілля;

значення дощу в природі;

рідна хата для кожної людини. 2.7. Художні засоби у творі.

Епітет: «зелене волосся дощу».

Метафори: «вплетена дорога... хата... прямокутники дерев... річка...

стадо корів... небо», «небо плете». Порівняння: «хата, як гніздо».

Повторення: «вплетений...», «хто...».

2.8. Бесіда за питаннями:

Що вам відомо про дощ як природне явище? Яка користь або шкода може бути від нього?

Які твори художньої літератури про дощ вам відомі? (Л. Костенко

«Дощ»...)

Через що ліричний герой вплетений у зелене волосся дощу?

Який колір переважає у творі? Про що це свідчить?

Що намагався відтворити у вірші В. Голобородько? Як він сам сприймає дощ?

Чому волосся у дощу зелене?

Що можна побачити, відчути під час читання вірша?

Щоб ви порадили тим, хто потрапив під дощ?

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1.Проведення тестового опитування

а) «З дитинства: Дощ».

1.Що хоче подарувати герой твору дощику?

а) Найулюбленішу іграшку; б) бамбукове вудилище. в) цікаву книжку про різноманітні природні явища.

2.Хлопчик пропонує дощику:

а) луску розкидати по городу;

б) полити нива; в) розчесати липовий гай.

3.Якої ягоди буде нарвано дощику? а) Сливи; б) вишні; в) абрикоси.

4.Кісточками з ягід дощ:

а) захищатиметься від вітру; б) стукатиме у вікно; в) вистеле доріжку до лісу.

5.Сільськогосподарське знаряддя праці, яке згадується в поезії: а) граблі; б) сапа; в) мотика.