Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

usi-uroki-ukrainska-mova-10-klas-akadem.pdf-128

...pdf
Скачиваний:
1165
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
1.52 Mб
Скачать

Стилістика мови. Культура мовлення. Стилістичні засоби фонетики 111

Довгі бруньки на деревах — спізниться літо. Літо з дощами — осінь з грибами.

Багато зимою інею — на врожай. Сонце на літо, а зима на мороз.

Про землю піклуйся — золотим зерном милуйся.

Зимою день малий, нитка довга, а весною день великий, а нитка коротка.

Орачеві земля — мати, а ледарю — мачуха. Яка пшениця, така й паляниця.

Ліс великий, а путнього дерева не знайдеш.

Творче конструювання

До поданих слів додайте близькі за значенням з наголошеними е, и та складіть із ними речення.

Титан … ; лід … ; гербарій … ; райдуга … ; бусел … .

VI. Підсумок уроку VII. Домашнє завдання

Виписати з орфографічного словника 50 слів з ненаголошеними голосними, що не перевіряються за допомогою наголосу і запам’ятати їх.

Урок № 22  ПРАВОПИС СЛІВ З ПОДВОЄННЯМ

І ПОДОВЖЕННЯМ приГОЛОСНИХ

Мета: повторити знання десятикласників про подвоєння й подовження приголосних; формувати правописні вміння; удосконалювати уміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а також відчуття її краси як основи естетичного виховання.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Фонетика: подовження приголосних, уподібнення приголосних. Синтаксис: речення, текст.

Міжпредметні зв’язки:

Література: твори українських авторів.

Російська мова: фонетичні й орфографічні особливості деяких слів, відмінних від українських.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

112

Усі уроки української мови в 10 класі. Академічний рівень

 

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів десятикласників із теми

Ігрове дослідження-відновлення

Записати слова у дві колонки: у першу з подвоєнням букв, у другу — без подвоєння.

Мит..ю, огнен..ий, скажен..ий, височен..ий, антен..ий, тьмян..ий, вроджен..ий, ден..ий, орлин..ий, узбіч..я, Хмельнич..ина, неждан..ий, адресован..ий, однозмін..ий, вікон..ий, роз’єднан..ий, олов’ян..ий, нескінчен..ий, електрон..ий, дерев’ян..ий, умотивован..ість, без..ахисний, аграрно-сировин..ий, гіл..я, антропоген..ий, туман..ий.

Ключ. Підкресліть у кожному слові першу букву — прочитаєте вислів В. Сухомлинського.

Вірніст..ю, повін..ю, осін..ю, величніст..ю, якіст..ю, від..аллю, мит..ю, радіст..ю, з безліч..ю, доповід..ю, вартіст..ю, з точніт..ю, сіл..ю, заздріст..ю, у сміливост..і, плот..ю, за галуз..ю, смерт..ю, з розкіш..ю, віс..ю, велич..ю, шерст..ю, з розповід..ю, північ..ю, блакит..ю, зі зліст..ю, ненавист..ю, чверт..ю.

Ключ. Підкресліть у кожному слові третю букву — прочитаєте народну мудрість.

Відповідь. 1. Мова — духовне багатство народу. 2. Від теплого слова і лід розмерзне.

IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

Орфографічний практикум

Переписати речення й вставити в словах пропущені букви. Пояснити правопис виділених слів.

1.Зрозпеченимиобли..ями,обі..яніпотом, замазані болотом метушаться люди коло вогню (М. Коцюбинський). 2. Його сірі з проси..ю очі світились лагідністю і добротою (Ю. Збанацький). 3. Я попросив Софію розповісти про сім’ю, яка прийняла її по замі..ю

(Ю. Збанацький). 4. Скупе промі..я осі..ього сонця самітньо від-

свічує немічною прозолотою на білому тілі беріз (О. Донченко).

Стилістика мови. Культура мовлення. Стилістичні засоби фонетики 113

5. Скільки ще пісень, ще стільки слів несказа..их у серці (В. Сосюра). 6. Місяць другий вже ведеться нескінче..а та облога (Леся Українка).

Переписати слова, замість крапок поставити пропущені букви. Пояснити їх правопис. Вказати, на межі яких частин слова відбувається подвоєння.

Бе..смертний, ро..кричатися, ро..бити, бе..збройний, ..писати, бе..платний, ..робити, ро..стелити, ..шити, ..казати, ро..казати,

..ховатися, бе..захисний, ро..пустити, ..фотографувати, ро..пи­ тати, во..’єдна..я, щоде..ик, жи..я, страше..ий, ві..іл, завда..я, годи..ик, незрівня..ий, воло..я, розрі..я, ро..броїти, узлі..я, Запорі..я, тума..ий, обли..я, ві..аль, здорове..ий, підні..я.

Переписати текст і вставити замість крапок потрібні букви, пояснити їх правопис.

Добра щедра піч твоя Традиційна вариста піч. Ця «добра щедра піч твоя», що пахла

стравами, пече..им хлібом, пече..ими і сушеними яблуками і сухим насі..ям, зі..ям, корі..ям, як писав Олександр Довженко, поступово відходить в історію. Але людська пам’ять завжди повертатиме нас до доброго вогню у печі роди..ої хати, біля якого ми народжувалися і виростали.

Вогонь, з допомогою якого готували їжу, зогрівались та захищались від звірів, ві..авна був у пошані. А вогнище в хаті — річ якнайбільш роди..а — і звідси метафора: роди..е вогнище.

Роди..е вогнище відігравало велику роль у числе..их обрядах, народних вірува..ях, звичаях (З календаря).

Записати подані слова, вставити пропущені в них букви. Пояснити написання подвоєних приголосних.

Без..астережний, закон..ий, годин..ик, від..іл, воз..єднан..я, від..ати, об..ійти, гуман..ий, вин..ий, страшен..ий, старан..о, священ..ий, незнищен..ий, нескінчен..ий, в..ічливий, Ган..а, бов..аніти, міськ..ом, причин..ий, в..есь, возніс..я, письмен..ий, незлічен..ий, військ..мат.

Перекласти слова українською мовою. Пояснити особливості їх написання в обох мовах.

Бессердечный, матросский, тбилисский, соломенный, неждан­ ный, Полесье, Поволжье, Прикарпатье, судья, болью, артелью, статья, смертью, взаимностью, счастье, Припятью, убеждение, мазью, пропагандирование, льют, упразднение, злоупотребление, верфью, здоровье, знание, гордостью, Приднепровье, чувство, скатертью, ночью, бесчестье.

114

Усі уроки української мови в 10 класі. Академічний рівень

 

 

Переписати речення, розкрити дужки, вставити пропущені букви. Пояснити правопис подвоєних приголосних.

1. Я честь ві(д)ам титану Прометею, що не творив своїх людей рабами (Леся Українка). 2. Спогад проні(с)я в його пам’яті з блискавичною швидкістю в якихось мільйо(н)их долях моменту (О. Довженко). 3. В о(б)итій ряднами і простирадлами сільській хаті хірург працював без перерви оце вже кілька днів (О. Довженко).

4.Свіжа росли(н)ість блищала під блакитним небом проти сонця (М. Коцюбинський­ ). 5. Непереможна безборо(н)ість — твій меч єдиний і єдиний щит (Л. Костенко). 6. Темнокрилим гайворо(н)ям

.. налетіла на нас прикордо(н)а варта (М. Стельмах). 7. Неначе скарб дорого­ці(н)ий ми рідне слово берегли (М. Рильський).

Переписати подані слова, розкрити дужки. Пояснити правопис слів.

Бе(з)астережний, ві(д)аний, ві(д)окремити, бе(з)успішний, мо­ лодіс(т)ю, ро(з)броїти, світа(н)я, зна(н)ь, щас(т)я, столі(т)ь, Полі(с)я, ста(т)я, (л)яний, бо(в)аніти, Ві(н)и(ч)на, солдат(ч)ина, на(д)ністрянський, ві(д)зеркалилася, зако(н)ий, прикордо(н)ик, карти­ (н)а, (в)есь, (в)ічливий, розрі(с)я, пере(д)ень, неви(н)ий, самовпевне­ (н)о, стара(н)о, свяще(н)ий, сказа(н)ий, напруже(н)ість, самові­ (д)ано, захопле(н)ий, воста(н)є, незвіда(н)ий, вихова(н)ість, ю(н)ат, натхне(н)ий, вогня(н)ий, олов’я(н)ий, ці(н)ість.

Переписати речення, розкрити дужки, написати, де потрібно, дві букви згідно з правилами українського правопису.

1. З пісні в світі виросло безсмер(т)я (Є. Летюк). 2. Хай же вічно красується доблес(т)ю наша земля! (О. Довженко) 3. Світлою радіс(т)ю повниться серце моє (П. Дорошко). 4. Двадцятий вік — зверше(н)ь і задуми, вік роздорі(ж) (Р. Братунь). 5. Рябіло

вочах від безлічі людських обли(ч) (П. Загребельний). 6. Йдемо крізь бурю, спеку, лід, розвідники столі(т)ь (П. Дорошко).

Дослідження-трансформація

Утворити від дієслів іменники, пояснити їх правопис.

Усвідомлювати, запровадити, втілити, переконати, читати, видати, зобов’язати, нарікати, застерігати, порівняти, судити, жити, сприяти, відчувати, атестувати, фінансувати, асигнувати, кредитувати, оприбутковувати.

Поставити наголос в утворених словах. З трьома словами (на вибір) скласти речення й записати їх.

Поставити наведені іменники в орудному відмінку однини, пояснити їх написання.

Стилістика мови. Культура мовлення. Стилістичні засоби фонетики 115

Молодь, галузь, розповідь, зустріч, молодість, повість, чесність, ніч, річ, відомість, мазь, міль, мить, подорож, паралель, вісь, можливість, Русь, кількість, власність, якість, акварель, любов, активність, продуктивність, тінь, січ, Хатинь.

Розподільне письмо

Записати, розкриваючи дужки, слова у дві колонки: у першу — в яких букви подовжуються; у другу — в яких подовження не відбувається.

Навча(н)я, подоро(ж)ю, бездорі(ж)я, знаря(д)я, зі(л)я, (л)ється, ема(л)ю, те(л)я, горі(н)я, лю(т)ю, обли(ч)я, ще(н)я, відродже(н)я.

V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

Дати відповіді на запитання

1.У чому різниця між подовженням і подвоєнням приголосних?

2.У яких випадках відбувається подовження?

3.У яких випадках наявне подвоєння?

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

Навести п’ять прикладів народної мудрості зі словами, в яких відбувається подовження або подвоєння приголосних.

Урок № 23  УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 9.

СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ — ОБГОВОРЕННЯ САМОСТІЙНО ОБРАНОЇ ТЕМИ

Мета: удосконалювати вміння вести діалог-обговорення певної теми, підвищувати культуру мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, риторичні здібності, критичне мислення; виховувати толерантність, дипломатичність, ввічливість.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційно-мотиваційний етап

Прочитайте вислови. Чи погоджуєтесь ви з висловленими в них думками?

1.Спілкуючись, люди створюють один одного (Д. Лихачов).

2.У дискусії народжується істина.

116

Усі уроки української мови в 10 класі. Академічний рівень

 

 

Що таке дискусія? За тлумачним словником це широке публічне обговорення якого-небудь спірного питання. Обговорювати означає обмінюватися поглядами, міркуваннями, враженнями з кимнебудь, детально аналізуючи, розглядаючи щось; висловлюватися по черзі про що-небудь, даючи певну оцінку, оцінювати.

Про що піде мова на уроці? З’ясуйте завдання уроку («Синтез думок»).

ІІ. Виконавчо-діяльнісний етап

Подумайте, які проблеми вас хвилюють? На які питання хотіли би дістати відповіді? (Методом «Карусель» збирається інформація для подальшої роботи)

Що значить бути щасливим? Як ви це розумієте? (Актуалізація особистого досвіду методом «ґронування»)

Отримувати, що бажаєш

 

 

 

Досягати поставленої

Бути

Мати багато грошей

мети

щасливим

 

 

 

 

Кохати і бути коханим

 

Мати родину

 

 

 

Прочитайте вислови. Яка позиція в них відстоюється? Чи погоджуєтесь ви з такою точкою зору? Відповідь обґрунтуйте.

1.Щастя — це не станція, на яку ви прибуваєте, це манера мандрувати.

2.Нема щастя в комфорті, купується щастя стражданням.

3.Всякий свого щастя коваль.

Прочитайте текст, спроектований на дошці (або представлений на роздавальному матеріалі). Чи згодні ви з тим розумінням щастя, про яке йдеться в тексті? Чи змінилася ваша думка

після прочитання тексту?

Усі на світі шукають щастя, й існує один вірний спосіб знайти його. Для цього ви повинні навчитись керувати своїми дум-

Стилістика мови. Культура мовлення. Стилістичні засоби фонетики 117

ками. Щастя не залежить від зовнішніх умов. Воно залежить від умов внутрішнього порядку.

Ви щасливі або нещасливі не завдяки тому, що ви маєте,

іне у зв’язку з тим, ким є, де знаходитесь або що робите; ваш стан визначається тим, що ви про це думаєте. Наприклад, дві особи можуть знаходитися в одному і тому ж місці й займатися одним і тим же; обидві можуть мати приблизну кількість грошей

іоднакове становище — і все ж одна може бути нещасливою, а інша щасливою. Чому? Через різницю в настрої. Я зустрічав не менше щасливих облич серед китайських кулі, що не покладаючи рук працювали в спекотливу погоду в Китаї за сім центів у день, ніж зустрічаю на Парк-авеню у Нью-Йорку.

За твердженням Шекспіра, ніщо не є гарним чи поганим,— усе залежить від того, як ми дивимося на речі.

Ейб Лінкольн одного разу відзначив, що «більшість людей щасливі настільки, наскільки вони вирішили бути щасливими»

(За Дейлом Карнегі).

Об’єднайтесь у пари і обговоріть цю проблему. Побудуйте діалог на тему «Як бути щасливим». Намагайтеся у репліках висловити свій рецепт щастя.

ІІІ. Контрольно-корекційний етап

Узагальнення результатів проведення «Каруселі», виявлення актуальних тем для обговорення.

Виберіть з укладеного переліку одну з проблем, що вас хвилює. Обговоріть її з сусідом по парті. Висловіть у діалозі-обговоренні свої думки, використовуючи матеріали художньої літератури, преси, радіо, телебачення (метод «Акваріум»). Оцініть складені діалоги за алгоритмом (само- і взаємооцінювання).

Рефлексія.

1.Чи досягли поставленої мети уроку?

2.Які знання і вміння, отримані на уроці, будуть корисними у щоденному житті?

ІV. Домашнє завдання (на вибір)

Запропонуйте цікаві й актуальні теми для обговорення з однолітками.

Побудуйте діалог за змістом художнього твору, який вивчаєте на уроках української чи зарубіжної літератури.

Побудуйте діалог за змістом художнього фільму, який ви дивилися.

118

Усі уроки української мови в 10 класі. Академічний рівень

 

 

Урок № 24  ПРАВОПИС СЛІВ Зі СПРОЩЕННЯМ

У ГРУПАХ ПРИГОЛОСНИХ

Мета: повторити знання десятикласників про спрощення в групах приголосних; формувати правописні вміння; удосконалювати уміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а також відчуття її краси як основи естетичного виховання.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Фонетика: фонетична характеристика приголосних звуків.

Синтаксис: речення.

Міжпредметні зв’язки:

Література: твори українських авторів.

Російська мова: орфографічні особливості деяких слів зі спрощенням, відмінних від українських.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів десятикласників із теми

Виконання тестових завдань

1. У якому рядку допущено помилку в групах приголосних?

АЯкісний, пристрасний, розісланий, пісний; Б Випускний, тижневий, нещасний, кісники; В Авантюриський, артистці, чесно, кістлявий;

Г Хруснути, шістсот, студентський, компостний.

2.Позначте рядок, у якому порушено правила спрощення в групах приголосних.

АРемісник, абстрактний, піаністчин, пискнути;

Б якістно, участник, туристський, пестливий; В кістлявий, пристрасний, дилетантський, пропускний;

Г комендантський, буревісник, баяністці, шістнадцять.

Стилістика мови. Культура мовлення. Стилістичні засоби фонетики 119

3.Позначте рядок, у якому спрощення приголосних в усіх словах передається на письмі.

А Артис..ці, зап’яс..ний, тис..нути, злощас..ний;

Бкореспонден..ський, швидкіс..ний, аванпост..ний, кіс..лявий;

Вдріж..жовий, ях..смен, жаліс..ний, інтелігент..ський; Г проїз..ний, свис..нути, чес..ний, сер..цевина.

4.Позначте рядок, у якому спрощення приголосних у всіх словах передається на письмі.

А Заіз..ний, шіс..сот, хвас..ливий, со..нце; Б безчес..ний, блис..нути, якіс..ний, щотиж..ня;

Встуден..чин, п’я..десят, відпус..ка, сер..це;

Гочис..ний, шіс..надцять, випус..ний, ус..но.

5.Позначте рядок, у якому допущено помилки в написанні груп приголосних.

АПестливий, тижневий, модерністський, серце, невістці; Б міський, артисці, гіганський, туристський, якісний; В шістсот, блиснути, почесний, абонентський, медалістці;

Гнамісник, свиснути, улесливий, парламентський, прикрісний.

6.Позначте рядок, у якому всі слова зі спрощенням у групах приголосних записані правильно.

АБезсмертний, виснути, ненависний, компостний, тижневий; Б туристський, вартісний, присвистнути, пестливий, заїж­дже-

ний; В студенство, буревісник, зап’ястний, випускний, бриз-

нути;

Гбрязнути, пропагандиський, місцевий, вискнути, шістна­ дцять.

7.Спрощення в групах приголосних на письмі відбувається в усіх словах рядка:

Аблис..нути, сервіс..ний, шубовс..нути, гігант..ський;

Ббряз..нути, під’їз..на, облас..ний, парламент..ський; В якіс..ний, хрус..нути, страс..на, заздріс..ний; Г їж..жу, шелес..не, пес..ливо, очис..ний.

8.У словах якого стовпчика спрощення на письмі не позначається?

А Капус..няк, капус..ниця, капус..ний;

Бшіс..десят, шіс..десятники, шіс..десятий;

В захис..ниця, полезахис..ний, захис..ник; Г улес..ливо, підлес..ливість.

120

Усі уроки української мови в 10 класі. Академічний рівень

 

 

9.Спрощення приголосних відсутнє на письмі через його відсутність у вимові у всіх словах рядка:

А кіс..лявий, закарпа..ський, кількіс..ний, влас..ник;

Бучас..ник, щотиж..ня, баскетболіс..ці, стис..нути; В швидкіс..ний, безвиїз..ний, контрас..ий, ус..но; Г зап’яс..ний, пес..ливий, випус..ний, хвас..ливий.

10.Спрощення приголосних позначається на письмі у всіх словах рядка:

А облас..ний, безкорис..ливий, хрус..нути, тиж..невик;

Бщас..ливий, пес..ливий, президен..ський, захис..ник;

В

кіс..лявий, блис..нути, натщесер..це, наперс..ник;

Г

заздріс..ний, контрас..ний, влас..ник, благовіс..ний.

Ключ. 1 — В, 2 — В, 3 — Б, 4 — Г, 5 — Г, 6 — Б, 7 — А, 8 — Б, 9 — Г, 10 — А.

Ігрове дослідження-відновлення

Виписати слова у дві колонки: у першу — слова, в яких відбувається спрощення, у другу — в яких не відбувається.

Пристрас..ний, у мерех..ливому, контрас..ний, хвас..нути, кількіс..ний, у доблес..ному, зап’яс..ний, знавіс..нілий, радіс..ний.

Ключ. Підкресліть у кожному слові другу букву — прочитаєте словосполучення.

Відповідь. Рідна мова.

IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

Дослідження-трансформація

Утворити від поданих іменників прикметники. З’ясувати, в яких словах відбулося спрощення приголосних, а в яких — ні.

Честь, контраст, проїзд, користь, баласт, пестощі, щастя, тиждень, зап’ястя, компост, кількість, кореспондент, область, радість, захист, пристрасть, якість, агентство, студент, совість, пропагандист, вартість, парламент, інтелігент.

Конструювання речень

Скласти речення з поданими словами.

Журналістський, шістнадцять, хвастливий, пестливий, контрастний, агентство, зап’ястний, гігантський, студентський, туристський.

Орфографічний практикум

На місці крапок, де потрібно, поставити пропущені літери. Пояснити правопис слів.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]