- •Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия Тексерілді
- •Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия Тексерілді
- •Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия Тексерілді
- •Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия Тексерілді
- •Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия Тексерілді
- •Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия Тексерілді
- •Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия Тексерілді
- •Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия Тексерілді
- •Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия Тексерілді
Ы.Алтынсарин атындағы №65 мектеп-гимназия Тексерілді
Пәні |
Қазақ тілі |
|
Тақырыбы: |
Тұйық етістік |
|
практикант аты жөні |
Нұрмат Б |
|
сынып |
6 «Б» |
|
Пән мұғалімі: Кунтаева Марфуға
Мақсаты |
Тұйық етістік туралы түсінік беру |
Міндеті |
|
Күтілетін нәтиже |
БАрлық оқушылар
Оқушылардың басым бөлігі
Кейбір оқушылар
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті, әдіс –тәсілдер |
Оқушының әрекеті |
Ұйымдастыру /3 мин/ Үй тапсырмасын сұрау |
Оқушылармен амандасады, сабаққа дайындығын қадағалайды. Бағалау парақтарын үлестіреді |
Сабаққа дайындалады. Бағалау өлшемдерімен таныс болады |
ДБЖ: деңгейлік тапсырмалар |
А деңгейі – көркем шығармадан көсемшеге 10 сөйлем жазу В деңгейі - көркем шығармадан көсемшеге 10 сөйлем жазу, тұлғасына талдау С деңгейі - көркем шығармадан көсемшеге 10 сөйлем жазу, талдау, семантикалық карта |
|
Қызығушылықты ояту |
ББЖӘТ: зерттеушілік әңгіме СТОҮ: топтастыру Ортаға «Білімді болу үшін не істеу керек?» деген сауал тастау арқылы оқушыларға тұйық етістік сөздерді топтастыруға мүмкіндік береді. |
оқу ерінбеу білу
Білімді болу үшін не істеу керек? іздену ойлау
талаптану еңбектену |
Мағынаны тану |
ББЖӘТ: жұптық жұмыс Оқушыларға жұптасып, етістіктерді тұлғасына қарай ажыратуды тапсырады. |
Оқушыларға жұптасып, топтастырған етістіктерді тұлғасына қарай ажыратады. Мысалы: оқу –түбірі –оқы + -у –жұрнақ, ерін-етістік + -бе –болымсыз етістік жұрнағы + -у –жұрнақ.
|
Тұйық етістік жасайтын –у жұрнағы, олардың іс-әрекеттің атауы болып, заттық мағынада, зат есім қызметінде жиі жұмсалатыны туралы түсінік береді. |
Оқушылар етістіктерге –у жұрнағын жасау арқылы әр оқушы бір мысалдан келтіреді. |
|
СТОҮ: «Қар кесегі» әдісі Оқушыларға тұйық етістік туралы білімдерін нақтылауды ұсынады. |
Оқушылар қар кесектерін кезек-кезек ұсынып, тұйық етістік туралы білімдерін нақтылайды. |
|
ДБЖ: деңгейлік тапсырмалар А деңгейі – 1/ 260-жаттығу 2/ Тұйық етістіктерді септе
В деңгейі – 1/ 261-жаттығу
2/ Тұйық етістіктерді тәуелде
С деңгейі – 1/262-жаттығу 2/ Тұйық етістіктерді қатыстырып сұрақтарға жауап жазу
|
А деңгейі –көшіріп жазып, тұйық етітіктердің астын сызады Сұрау Қайту Салу Қалу Келу
В деңгейі –көшіреді, тұйық етістіктердің қандай тұлғада тұрғанын ажыратады Тұйық етістіктерді тәуелдейді Бару Көріну Сөйлемеу Айту І. ІІ. ІІІ 1/ С деңгейі –берілген етістіктерді әрі тұйық етісті ретінде, әрі зат есім ретінде қолданып , сөйлем құрайды. 2/ Берілген сұрақтарға тұйық етістікті қатыстырып жауап береді, өз жауаптарын негізгі жауаппен салыстырып қарайды. - Екі көзің не үшін қажет? - (Жақсыларды көру үшін.) - Екі қолың не үшін керек? - (Елге көмек беру үшін.) - Құлақ деген не үшін керек? - (Ақыл - кеңес тыңдау үшін.) - Тіл мен жағың не үшін керек? - (Ақиқатты айту үшін) - Ал аяғың? - (Шетте жүрсем, туған жерге қайту үшін.) |
|
Ой толғаныс |
ББЖӘТ: «Баспалдақ» ойыны. Екі оқушы баспалдаққа жармасып шығуы керек. Оң жақтағы оқушы тұйық етістіктен жасалған зат есімдерді жазады. Сол жақтағы оқушы әр баспалдаққа тұйық етістікті жазады. Қайсысы бұрын жазып болса ойынды сол жеңеді. |
егеу бөгелмеу
жасау демалу көсеу күлу
|
Кері байланыс |
Рефлексия |
1. Мен бүгін сабақта не білдім? 2. Маған не түсініксіз болды? |
Бағалау |
Бағалау критерийлері арқылы жиынтық бағалау |
|
Үй тапсырмасы /1мин/ |
ДБЖ: деңгейлік тапсырмалар |
А деңгейі – Тұйық етістікке 10 мысал жазу В деңгейі –венн диаграммасы арқылы көсемше мен тұйық етістікті салыстыру С деңгейі –Ойтолғау «Етістіктердің ережесін білу маған не үшін керек?» |
Қосымша ақпарат |
||
Саралау |
Бағалау |
Пәнаралық байланыс |
жеке , топтық жұмыс арқылы |
Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды, сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын |
Қазақ әдебиеті, өзін - өзі тану, орыс тілі, ағылшын тілі. |
Рефлексия
|
||

жазу
сөйлеу
оқу
сыйлау