Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
9 сын. Қ.т. САБАҚ ЖОСП-ЛАРЫ 2.docx
Скачиваний:
4
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
180 Кб
Скачать

Сабақ №32

30/01/2015Ж Қысқа мерзімдік жоспар

Қазақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып

Сабақтың тақырыбы: & 43. Қазақстандағы мәдени өмір (1946-1991).

Сабақтың мақсаты: 1946-1991 жыл-ғы халық ағарту ісі, ғылымның дамуы, мәдениеттегі идеологияның кері ықпалы, «Жылымық» кезеңінің жарқын оқиғалары, қазақ әдебиеті, музакасы мен кино өнері туралы мәлімет беру, баяндау. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Дамытушылық: ой-өрісін қалыптастыру;

Тәрбиелік: патриоттыққа, ойша ойлауға тәрбиелеу.

Саб. түрі: аралас сабақ.

Саб. әдісі: Блум таксаномиясы

Дерек көздері: оқулық, Қазақстан картасы, интернет материалдар, энциклопедия.

Күтілетін нәтиже: 1946-1991 жыл-ғы халық ағарту ісі, ғылымның дамуы, мәдениеттегі идеологияның кері ықпалы, «Жылымық» кезеңінің жарқын оқиғалары, қазақ әдебиеті, музакасы мен кино өнері туралы білетін болады. Сабаққа деген ынтасы артады. Қызығушылығы оянады.

Саб. барысы:

Саб. құрылымы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

уақыты

Ұйымдастыру кезеңі

А) оқушыларды түгелдеу

Ә) түрлі түсті стикер арқылы топқа бөлу

Түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді

5 мин

Білу

1946-1991 жыл-ғы халық ағарту ісі, ғылымның дамуы, мәдениеттегі идеологияның кері ықпалы, «Жылымық» кезеңінің жарқын оқиғалары, қазақ әдебиеті, музакасы мен кино өнері туралы білу.

Тақырып бойынша оқушылардың өз ойларын тыңдау.

5 мин

Түсіну

Оқулықтан тақырыптар бөлінеді.

1 топ: «Жылымық» кезеңінің жарқын оқиғалары.

2 топ: қазақ әдебиеті, музыка мен кино өнері.

3 топ: Халық ағарту ісі, ғылым, мәдениеттің дамуы.

Берілген тақырыптар бойынша оқушылар оқулықтан оқиды, талқылайды.

10 мин

Қолдану

Тақырыптар бойынша сұрақтар

Әр топ өз тақырыптарын қорғайды.

5 мин

Талдау

Әр топқа осы тақырып бойынша деңгейлік тапсырма беріледі.

Берілген тапсырманы әр оқушы өз бетімен орындайды, білмегенін топ мүшелерінен сұрау арқылы тапсырманы орындайды.

5 мин

Синтез

Үш топқа эксперименттік тапсырма беріледі

Әр топ өз тапсырмалары бойынша тақырыптан алған білімін сынайды

10 мин

Бағалау

Рефлекция жазу

Сабақ үстінде алған бағаларын топ басшылар бағалайды, сабақтан алған әсерлерін жазу

5 мин

Бағалау: топ басшыларының қойған бағаларын саралап бағалау.

Үйге тапсырма: & 43. Қазақстандағы мәдени өмір (1946-1991).

Сабақ №33

4-6/02/2015ж Қысқа мерзімдік жоспар

Қазақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы экологиялық проблемалар мен әлеуметтік-демографиялық үрдістер (1946-1991).

Мақсаты

Экологиялық проблемалардың асқынуы, Арал апаты, демографиялық үдерістер туралы мәлімет беру. Сабаққа ынтасын арттыру, қызығушылығын ояту.

Сілтеме

Тарихи терминдер, Қазақстан тарихы оқулық. Интернет, эниклопедия, газет, журнал материалдары. Жазушылардың шығармалары.

Оқу нәтижесі

Тақырыпты оқи отырып, экологиялық проблемалардың асқынуы, Арал апаты, демографиялық үдерістер туралы топпен талқылап, шығармашылық ізденістерін арттырады. Оқушылар өз ойларын еркін жеткізіп, топпен бірлесіп проблема шешуге, ынтымақтаса жұмыс жасайды.

Негізгі идеялар

Экология, демография, Арал, Балқаш.

Сабақта қолданылатын материалдар

Қазақстан картасы, плакаттар, маркерлер, стикерлер, тест тапсырмалар, карточкалық тапсырмалар. Тірек-сызбалар.

Оқыту әдістері

Оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, дарынды және талантты оқушылармен жұмыс, СТО, «Ақыл тас» әдістемесі, БҮҮ кестесі. Доп лақтыру стратегиясы, даталар сөйлейді. Ол кім? Бұл не? Жылдарда сөйлейді.

Дереккөздер

Интернет, оқулық, энциклопедия.

Тапсырмалар

Миға шабуыл, шығармашылық жұмыс қорғау, БҮҮ кестесін толтыру, сұрақ-жауап, т.б.

Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеттері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу

Жоқ оқушыларды түгелдеу

1,2,3 сандары арқылы топқа бөлемін.

Тайм кипер сайлайды.

Бағалау парақшасын таратады.

Мұғаліммен амандасады

Жоқ оқушыларды айтады

Мұғалімнің нұсқауымен топқа бөлінеді.

Тайм кипер сайлайды.

Үй тапсырмасын сұрау

Топтарға «миға шабуыл» стратегиясын пайдаланып сұрақтар қоямын.

Топқа сыни ойлауды қалыптастырамын.

Сұрақтарға жауап береді, белсенділік танытады,мұғалім тарапынан берілген тапсырмаларды орындайды.

топтар бір-бірін бағалау үшін критерийлерді пайдаланады.

Жаңа тақырып

Үй тапсырмасымен байланыстыра отырып жаңа сабаққа қысқаша түсіндірме жүргізу.

Мұғалімді тыңдайды,

Оқушылар өз бетінше тақырыпты оқиды, топта талқылап, бір-біріне түсіндіреді.

күрделілігі әр түрлі тапсырмаларды орындайды.

Шығармашылық жұмыс

Әр топқа өз бетінше тапсырма береді. Яғни, әр топ бір-біріне жаңа тақырып бойынша А4 форматты парақшаға тапсырма береді.

Тарихи сынақ хат жазады.Оқушылар мұғалім нұсқауы бойынша әр топ бір-біріне А 4 форматты парақшаға тапсырма береді. Тапсырманың қандай болуын әр топ өздері шешеді.

Қорытындылау

Ол кім? Бұл не? Жылдарда сөйлейді тапсырмасын орындау арқылы және топ лақтыру стратегиясы арқылы сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылау.

Мұғалім нұсқауы бойынша берілген тапсырмалардың қайсысы қай конвертке жататынын анықтап, орындайды. Және допты бір-біріне лақтырып сұрақтар қояды.

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма береді.

Тақырыпқа сай материал жинақтап келу.

Бағалау

Топ бойынша, жеке жұмыс жасау барысында критерийларга сәйкес бағалау.

«Екі жұлдыз, бір тілек» Ұнады, ұнамады, ұсынысым.

Рефлексия

Смайликтер таратады.

Тақтаға түрлі түсті смайликтерге сабақтан алған әсерлерін жазып жабыстырады.

34

11-13/02/2015ж Қысқа мерзімдік жоспар

Қазақстан тарихы 9 «А,Ә» сынып

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан қайта құру кезеңінде (1985-1991).

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға 1985-1991 жылдар аралығындағы Қазақстанды қайта құру кезеңінде орын алған оқиғалармен таныстыру. Білімді меңгерту. Ондағы оқиғалардың тарихи маңызына тоқталып, түсіндіру. Сабаққа ынтасын арттыру. Білімдерін жетілдіру.

Дамытушылық: ой-өрісін қалыптастыру;

Тәрбиелік: патриотизимге, еңбекқорлыққа, мейірімді болуға, мәдениеттілікке, өз Отанын, жерін сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың ресурстары: оқулық, Қазақстан картасы, стикер, маркер, А4 формат қағаз, суреттер т.б.

Сабақты оқытудың әдіс-тәсілдері: СТО, ДЖИГСО әдісі, сұрақ-жауап стратегиясы, топтық, жұптық жұмыстар.

Дерек көздері: оқулық, Қазақстан картасы, интернет материалдар, энциклопедия.

Күтілетін нәтиже: оқушылар 1985-1991 жылдар аралығында елдің әлеуметтік-экономикалық өмірін қайта құру бағыты, республиканың қоғамдық-саяси жағдайы, 1986 жылы желтоқсан оқиғасы, Жаңа өзен қаласындағы оқиғалар, Қарағанды кеншілерінің ереуілі туралы білетін болады. Сабаққа деген ынтасы артады. Қызығушылығы оянады. Алған білімдерін кез-келген жерде пайдалана алады.

Саб. барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу

Жоқ оқушыларды түгелдеу

1,2,3 сандары арқылы топқа бөлемін.

Тайм кипер сайлайды.

Бағалау парақшасын таратады.

Мұғаліммен амандасады

Жоқ оқушыларды айтады

Мұғалімнің нұсқауымен топқа бөлінеді.

Тайм кипер сайлайды.

Үй тапсырмасын сұрау

Топтарға «миға шабуыл» стратегиясын пайдаланып сұрақтар қоямын.

Топқа сыни ойлауды қалыптастырамын.

      1. Проблема дегеніміз не?

      2. Экологиялық проблеманы қалай түсінесіз?

      3. Демография дегеніміз не?

      4. Экологиялық проблеманың асқынуы неден пайда болады?

Сұрақтарға жауап береді, белсенділік танытады,

мұғалім тарапынан берілген тапсырмаларды орындайды.

Топтар бір-бірін бағалау үшін критерийлерді пайдаланады.

Тест тапсырмалары

Карточкалық тапсырма

10 сұрақтан құралған тест тапсырмасын белгілейді.

3 сұрақтан құралған карточкалық тапсырмадағы сұрақтарға жауап береді.

Жаңа тақырып

Үй тапсырмасымен байланыстыра отырып жаңа сабаққа қысқаша түсіндірме жүргізу. «Балалар біз осы күнге дейін көптеген қиын кезеңдерді бастан кешірдік...осы айтылған сөзімнен бүгінгі тақырыбым шығады, деп оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын табады» Бұл жерде сыни ойлау қалыптасады. Бүгінгі тақырыбымыз: Қазақстан қайта құру кезеңінде (1985-1991 жж).

Мұғалімді тыңдайды,

Тақырыпты сыни ойлау арқылы табады.

Оқушылар өз бетінше тақырыпты оқиды, топта талқылап, бір-біріне түсіндіреді.

күрделілігі әр түрлі тапсырмаларды орындайды.

Тапсырмалар

Видеоролик көрсету. «Желтоқсан оқиғасы» суреттелген.

Пікірталас жүргізу.

Видеоролик көреді.

Топта, жалпы сыныпта талқылап, пікір алмасады.

Шығармашылық жұмыс

Әр топқа өз бетінше тапсырма береді. Яғни, әр топ бір-біріне жаңа тақырып бойынша А4 форматты парақшаға тапсырма береді.

Оқушылар мұғалім нұсқауы бойынша әр топ бір-біріне А 4 форматты парақшаға тапсырма береді. Тапсырманың қандай болуын әр топ өздері шешеді.

Қорытындылау

Ол кім? Бұл не? Жылдарда сөйлейді тапсырмасын орындау арқылы және топ лақтыру стратегиясы арқылы сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылау.

Мұғалім нұсқауы бойынша берілген тапсырмалардың қайсысы қай конвертке жататынын анықтап, орындайды. Және допты бір-біріне лақтырып сұрақтар қояды.

Дәптермен жұмыс

Жаңа тақырыпта кездескен жаңа сөздердің мағынасын дәптерге жазу.

Дәптерлеріне анықтап жазып алады, түсінбегенін сұрайды.

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма береді.

& 45-46. Қазақстан қайта құру кезеңінде (1985-1991 жж). Оқиғалардан қысқаша эссе жазу.

Тақырыпты оқып келу;

Тақырыпқа сай материал жинақтап келу.

Эссе жазу.

Бағалау

Топ бойынша, жеке жұмыс жасау барысында критерийларга сәйкес бағалау.

«Екі жұлдыз, бір тілек» Ұнады, ұнамады, ұсынысым.

Өзара бағалау.

Рефлексия

Смайликтер таратады.

Тақтаға түрлі түсті смайликтерге сабақтан алған әсерлерін жазып жабыстырады.