Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Тема 1 8-9 клас.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
41.39 Кб
Скачать

Тема: Грані особистості

Кількість занять за темою: 1

Мета: ознайомити учнів зі структурою особистості, вчити їх аналізувати особистісні якості, формувати думку про важливість виявлення власної індивідуальності.

ЗАНЯТТЯ 1

Завдання:

- ознайомити підлітків із поняттям “особистість”, її основними складовими;

- допомогти їм визначити характеристики власної особистості.

Необхідне забезпечення та обладнання: фото чи малюнок із зображенням людини, аркуші формату А-4 із зображенням розгортки тригранної піраміди, ножиці.

План заняття

  1. Мозковий штурм (5 хв.)

  2. Інформаційне повідомлення (10 хв.)

  3. Вправа “Коло моїх інтересів та уподобань” (10 хв.)

  4. Вправа “Мої здібності та можливості” (7 хв.)

  5. Вправа “ Ознаки мого характеру” (10 хв.)

  6. Підведення підсумків (3 хв.)

Хід заняття

Етапи заняття

Зміст

Аналіз проблемної ситуації (5 хв.)

Педагог демонструє учням фотографію чи малюнок, на якому зображена людина (чоловік або жінка) під час виконання певної роботи й запитує учнів, якими словами можна охарактеризувати того, хто зображений на малюнку.

До уваги педагога

Серед відповідей учнів можуть бути: людина, жінка або чоловік, мама, тато, назва певної професії тощо. Після цього виду роботи педагог може переходити до інформаційного повідомлення. Якщо у відповідях учнів були слова ”індивід” чи ”особистість”, педагог нагадує їм, щоб вони використали для пояснення зображення ці слова. Якщо під час мозкового штурму учні не назвали цих слів, педагог говорить про те, що людина на фото перш за все є індивід та особистість.

Інформаційне повідомлення

(10 хв.)

Педагог розповідає учням про характеристики індивіда та особистості (дивись текст інформаційного повідомлення)

Вправа “Коло моїх інтересів та уподобань”

(10 хв.)

Педагог наголошує, що в житті серед безлічі різноманітних предметів та явищ є такі, які більш за все привертають нашу увагу, викликають інтерес – бажання більш детальніше зрозуміти й пізнати окремі об’єкти чи види діяльності. Роль інтересів полягає в тому, що вони стимулюють особистість до діяльності у певному напрямку, змушують її шукати шляхів, засобів задоволення певних потреб.

Педагог роздає учням аркуші формату А-4 з розгорткою тригранної піраміди і пропонує їм подумати, що їх найбільше цікавить, тобто визначити свої пріоритетні інтереси та уподобання і в формі певного малюнка зобразити їх у символічному “колі інтересів” на першій грані піраміди. Для прикладу педагогові доцільно продемонструвати своє “коло інтересів”, на якому може бути зображена книга (любить читати поезію), намет (цікавиться подорожуванням), квіти (займається їх розведенням) тощо.

Вправа “Мої здібності та можливості”(7 хв.)

Педагог говорить про те, що, коли інтереси характеризують особистість у напрямку її спрямованості на певні види діяльності й об’єкти, то якість виконання певної роботи, її успішність та рівень досягнень особистості визначаються здібностями останньої.

Здібності – це індивідуальні особливості особистості, які дозволяють їй успішно оволодівати одним чи кількома видами діяльності. Психолог А.В. Петровський порівнював здібності із зернятком, яке, вкинуте в грунт за відповідних погодних умов може розвинутися у колосок. Здібності, як й інші властивості особистості, не лише проявляються в діяльності, а й формуються в ній. Дійсно, як ми можемо розкрити свої здібності до малювання, не тримаючи в руці олівця, чи здібності до математики, не пробуючи розв’язувати різноманітні задачі.

Педагог пропонує учням на другій грані тригранної піраміди написати, до яких видів діяльності вони мають здібності, що з того, що вони вміють, виходить у них найкраще.

Вправа “Ознаки мого характеру”

(10 хв.)

Педагог розповідає учням про характер. Після цього він пропонує кожному учневі на останній грані піраміди написати риси характеру.

Підсумок уроку

(3 хв.)

Педагог пропонує учням вирізати розкладку піраміди, зігнути її на гранях і поставити готову піраміду на парту. Він говорить, що учні, напевне чули такий вислів, як ”багатогранність особистості”. І ця піраміда їхньої особистості, яку вони створювали на занятті, є підтвердженням такої думки.

Педагог пропонує показати піраміду своєї особистості другу та батькам; запитати в них, яких, на їхню думку, ознак особистості не вистачає на її гранях; проаналізувати, чи співпали за змістом доповнення друга та батьків, чим, обумовлені відмінності в їхніх висловлюваннях.