Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Плани-конспекти занять з шашок 64.doc
Скачиваний:
4
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
1.04 Mб
Скачать

Хід заняття

І. Повторення вивченого матеріалу

1. Що називається ходом?

2. Як ходить шашка?

3. Як б`є шашка?

4. Що потрібно зробити з шашкою, яку побили?

5. Чи бере участь побита шашка у подальшій грі?

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Н Блок-схема: узел 14 агадуємо, що ударом у шашках ми називаємо такий тактичний прийом, коли під бій віддається одна шашка, а збивається декілька шашок суперника.

РБлок-схема: узел 7 озглянемо таку позицію: білі – прості a3, b2(2), чорні – прості d2, d6(2). Пропонуємо вирішити це завдання. У цьому положенні білі ходять 1.b2-c3 d2:b4 2. a3:e7 і виграють. Очевидно, що виграш у щойно розглянутій позиції досягається ходом 1.b2-c3. Чорні були змушені побити шашку білих g3. Чому? Тому, що в шашках бити обов’язково. Далі розглянемо таку позицію: білі – прості a3, b2(2), чорні –прості d2, b6(2). Пропонуємо вихованцям вирішити це завдання. У цьому положенні білі ходять 1.b2-c3 d2:b4 2. a3:a7. Очевидно, що виграш у щойно розглянутій позиції теж досягається ходом 1.b2-c3. Чорні були змушені побити шашку білих с3. Чому? Тому, що в шашках бити обов’язково. Ставимо ще одну подібну позицію: білі - прості a3,b2 (2), чорні - прості d4, d6, f4 (3). Скільки білих і чорних шашок на дошці? У білих на дошці по дві шашки, у чорних три. А яких шашок більше на шашковій дошці білих чи чорних? Після отримання відповідей підсумовуємо, що перевага у чорних на одну шашку. І білих, і чорних шашку. Проте, незважаючи на перевагу чорних, білі з допомогою удару виграють. Вони віддають під бій одну шашку, а забирають три шашки суперника, а саме: 1. b2-c3 d4:b2 2. a3:g5х. На дошці залишилася тільки одна білі шашка. «Хто ж переміг у даній позиції – білі чи чорні?», - запитуємо у дітей. Робимо підсумок: на дошці залишилася тільки одна шашка білих, тому вони й перемогли.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Провести удар це значить – … ?

2. Яке правило відносно бою ми знаємо?

3. Як правильно здійснювати бій шашок?

4. Що ми робимо з побитими шашками?

5. Чи беруть вони участь у подальшій грі?

6. Хто переміг у грі, якщо на дошці залишилася, наприклад, хоч одна шашка білих?

ІV. Розв’язування практикуму

V. Висновок

Заняття. Удар з a5.

Мета: Познайомити гуртківців з ударом з поля a5. Розвивати пам’ять та мислення вихованців.

Хід заняття

І. Повторення вивченого матеріалу

1. Що називається ходом?

2. Як ходить шашка?

3. Як б`є шашка?

4. Що потрібно зробити з шашкою, яку побили?

5. Чи бере участь побита шашка у подальшій грі?

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Н агадуємо, що ударом у шашках ми називаємо такий тактичний прийом, коли під бій віддається одна шашка, а збивається декілька шашок суперника.

Р озглянемо таку позицію: білі – прості a5, b4(2), чорні – прості d4, d6(2). Пропонуємо вирішити це завдання. У цьому положенні білі ходять 1.b4-c5 d4:b6 2. a5:e5 і виграють. Очевидно, що виграш у щойно розглянутій позиції досягається ходом 1.b4-c5. Чорні були змушені побити шашку білих b4. Чому? Тому, що в шашках бити обов’язково. Далі розглянемо таку позицію: білі – прості a5, b4(2), чорні –прості d2, d6(2). Пропонуємо вихованцям вирішити це завдання. У цьому положенні білі ходять 1.b4-c5 d6:b4 2. a5:e1. Очевидно, що виграш у щойно розглянутій позиції теж досягається ходом 1.b4-c5. Чорні були змушені побити шашку білих с5. Чому? Тому, що в шашках бити обов’язково. Ставимо ще одну подібну позицію: білі - прості a3, b2(2), чорні - прості d6, b2 (2). Скільки білих і чорних шашок на дошці? У білих на дошці дві шашки, у чорних дві. А яких шашок більше на шашковій дошці білих чи чорних? Після отримання відповідей підсумовуємо, що перевага у чорних на одну шашку. Проте, незважаючи на перевагу чорних, білі з допомогою удару виграють. Вони віддають під бій одну шашку, а забирають три шашки суперника, а саме: 1. b4-c5 d6:b4 2. a5:a1х. На дошці залишилася тільки одна білі шашка. «Хто ж переміг у даній позиції – білі чи чорні?», - запитуємо у дітей. Робимо підсумок: на дошці залишилася тільки одна шашка білих, тому вони й перемогли.

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Провести удар це значить – … ?

2. Яке правило відносно бою ми знаємо?

3. Як правильно здійснювати бій шашок?

4. Що ми робимо з побитими шашками?

5. Чи беруть вони участь у подальшій грі?

6. Хто переміг у грі, якщо на дошці залишилася, наприклад, хоч одна шашка білих?

ІV. Розв’язування практикуму

V. Висновок

Заняття. Удар з h4

Мета: Познайомити гуртківців з ударом з поля h4. Розвивати пам’ять та мислення вихованців.