- •Жұмыс бағдарламасы
- •Шымкент, 2010 ж.
- •2. Тақырыптық жоспар Фельдшер 2 курс, 4 – семестр Акушер 1 курс, 2 – семестр
- •Фельдшер 3 курс, 5 – семестр Акушер 2 курс, 2 – семестр
- •Фельдшер 3 курс, 6 – семестр Акушер 2 курс 4 – семестр
- •3. Пәннің мазмұны
- •1 Бөлім Кіріспе. Медициналық этика және деонтология
- •2 Бөлім Қауіпсіз ауруханалық орта. Инфекциялық қауіпсіздік. Инфекциялық бакылау
- •3 Бөлім Науқасты қабылдау және санитариялық тазарту
- •4 Бөлім Науқастын жеке басының тазалығы
- •5 Бөлім Наукастарды тамактандыру
- •5.1 Такырып Науқастарды тамактандыру
- •6 Бөлім Қарапайым физиотерапия
- •6.1 Тақырып Қарапайым физиотерапия
- •7 Бөлім Дәрілік заттарды жаздырып алу, сақтау, қолдану түрлері
- •7.1 Тақырып Дәрілік заттарды жаздырып алу, сактау, қолдану түрлері
- •10 Бөлім. Терминалды жағдай.
- •11 Бөлім Сынақ сабағы
- •4.1 Ұсынылатын әдебиеттер:
- •4.2 Көрнекілік құралдар және отқ:
- •4.3 Тест тапсырмалары (270 тест тапсырмалары қосымша беріледі):
- •Оңтүстік Қазақстан Мемлекеттік Фармацевтика Академиясы Техникалық және кәсіби білім беру факультеті Мейірбике ісі кафедрасы анестезиология және реаниматология курсымен
- •2013 – 2014 Оқу жылына Күнтізбектік – Тақырыптық Жоспар
- •Оқу сағаттарының бөліну жоспары:
- •Бақылау мен қорытынды аттестация:
- •Практикалық сабақ
- •3 Курс, 5 семестр
- •Практикалық сабақ
- •3 Курс, 6 – семестр
- •Оқытушы қолы _________________________
- •4. Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4. Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •4. Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Стерилизация алды құрал-саймандарды тазалау сапасын өткізу
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •4. Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •4. Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды – техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Гастростома аркылы тамақтандыру
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Антибиотиктердің дайындалған ерітіндісін сақтау
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Венаға егу жасау (венепункция).
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Ентігу симптомы.
- •Ісіну симптомы
- •Талма кезіндегі алғашкы көмек
- •Коллапс кезіндегі алғашқы көмек.
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •1. Тәбеттің бұзылуы.
- •8 Сабақ
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Күре тамырдан қан алу.
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Эндоскопиялық тексеру әдісінің артықшылығы.
- •Эзофагогастродуоденоскопияға науқасты дайындау қалай жүргізіледі?
- •Процедураны орындау.
- •Науқасты процедураға дайындау.
- •Процедураны орындау.
- •Процедураға науқасты дайындау.
- •Процедураны орындау.
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қалпына келтіру
Гастростома аркылы тамақтандыру
1. Көрсетілімдері: жоғарыдағыдай бірақ ұзақ уақытқа
Дайындау : қоректік қоспалар (бульон, кілегей, сок, кілегей коспалар) Воронка, пластырь, 70 % спирт, асептикалық таңғыш, индифферентті мазь, цинк, дерматол пастасы;
Қоректендіру клизма (тік ішек арқылы тамақтандыру).
Көрсетілімдері: қоректендіру клизмасы организмге резорбтивті әсер етуіне
негізделген. Оларды көп мөлшерде (12 л-ге дейін), дәрілік заттар (0,9% натрий
хлорид ерітіндісін, 5 % глюкоза, аминқышқыл ерітінділері) қолданылады.
Қоректік клизма салмастан 1 сағат бұрын ішекті толық босату үшін тазарту
клизмасын жасайды. Шағын мөлшердегі қоректік клизманы (200-500 мл)
резеңке грушаның көмегімен жасайды. Құятын сұйықтын температурасы 37-38 °С.
Парентеральді тамақтандыру.
Көрсетілімдері: асқорыту жолы бітелу белгілері, ісік, өңеш, асқазан, ішек операцияларынан кейін әлсіреген науқастарды операцияға дайындау. Осыған байланысты келесі препараттарды қолданады. Көмірсулар - 10 % глюкоза ерітінділері, белоктар- аминкышқылдар, ыдыраған белок молекулалары күйінде. гидролизин, белокты гидролизат казеин, фибриносол, аниналон, аминопептид, аминокровин, альвизин, левмин, полиамин және т.б. Алғашқыда 30 мин. 10-20 тамшы / мин., майлы эмульсия күйінде: липофундин, интралипид. Парентеральді тамақтандыру тамыр ішіне енгізіледі. Жібермес бүрын ерітіндіні 37-38 ° С булы моншада жылытамыз. Алғашқы 10-15 минутта 15-20 там/ мин, кейіннен 60 там/ мин дейін жібереміз. 500 мл препаратты 3-5 сағатта жібереміз.
Ескерту: белокты препараттарды науқастарға жылдам жібергенде оларда ыстық, беттері қызарып, тыныс алуы киындайды. Парентеральды тамақтандырғанда тәулікті ескеру қажет
11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
Аудиториялық жұмыс: бөлімшелерде науқастарды тамақтандыру.
12. Жаңа тақырыпты бекіту. 18 мин (20%)
Оқушылардың білім денгейін тест және ситуациялық есептерді шешуіне байланысты бағалау.
Тесттер:
1. Порционник құрамына кіретін мәліметтер: А) әр түрлі диеталық столдардың саны Б) науқастар саны
В) палаталар аталуы
Г) тамақтану төртібі
2.Қажет диета жөне оның қолдану ұзақтығын .. анықтайды.
А) диеталық медбике
Б) аға медбике
В) дәрігер
Г) палаталық медбике
3. 1 г көмір су организімге .. ккал береді. А) 0,3 ккал
Б) 4,1 ккал
В) 5,5 ккал
Г) 7,3 ккал
4. 1 г май организімге .. ккал береді. А) 4,1 юсал
Б) 3,3 ккал
В) 9,3 ккал
Г) 8,8 ккал
5. Көмір су .. қүрамында болады А) крахмал
Б)ет
В) қант
Г) жұмыртқа
6. Тамақтану тәртібі бұл – .. .
А) кулинарлық емдеу сипаттамасы
Б) тамақ, ішу уақыты және жиілігі
В) тамақтың сапалық құрамы
Г) тамақтың мөлшерлік құрамы
7. Сау адамның тамақтану рационына .. кіреді. А) 80-100 г белок
Б) 400-500 г көмірсу
В) 200 г май
Г) витаминдер, микроэлементтер
8. Порционник талаптарын ас блогына жеткізеді: А) палаталық медбике
Б) аға медбике
В) бөлімше меңгерушісі
Г) диеталык медбике
9. Науқастардың тамақтану рационында белок, май, көмірсу ара қатынастары .. болуы керек.
А) белок ара қатынасы жоғары
Б) белок, май, көмір су ара қатынасы ауру түрімен байланысты
В) 1:1:4 белок, май, көмірсуға сәйкес
Г) май ара қатынасы жоғары
10. Тамақты .. үлестіреді.
А) кіші мед. қызметкері
Б) буфетші
В) палаталық медбике
Г) диеталық дөрігер
Ситуациялық есептер
1 .Түнде науқасқа асқазан жара ауруымен бөлімшеге келіп түсті. Берілген науқасқа мәліметтерді кім ұсынды?
2. Науқастарға тамақты үлестіретін кім жөне қашан өткізілді? палатада ауыр халде жатқан науқастар біреуінде емдік процедуралар аяқталады, ал екіншісінде физиологиялық бөлінулер қабылданып жатыр. Басқа науқастар тамақ іше ме ?
12. Сабақты қорытындылау. 4 мин (4%)
Оқытушымен кері байланыс, теориялық сабақ барысында туындаған қателіктер мен қиыншылықтар талқыланады. Әр оқушыға сабақта алған бағасы хабарланады
13. Үйге тапсырма беру. 4 мин (4%)
Н-1, 5 – бөлім, 308 – 332 бет
8 – сабақ
1 Сабақтың тақырыбы: Қарапайым физиотерапия.
2. Сағат саны: 180 мин (100%)
3.Сабақ түрі: практикалық
