- •Жұмыс бағдарламасы
- •Шымкент, 2010 ж.
- •2. Тақырыптық жоспар Фельдшер 2 курс, 4 – семестр Акушер 1 курс, 2 – семестр
- •Фельдшер 3 курс, 5 – семестр Акушер 2 курс, 2 – семестр
- •Фельдшер 3 курс, 6 – семестр Акушер 2 курс 4 – семестр
- •3. Пәннің мазмұны
- •1 Бөлім Кіріспе. Медициналық этика және деонтология
- •2 Бөлім Қауіпсіз ауруханалық орта. Инфекциялық қауіпсіздік. Инфекциялық бакылау
- •3 Бөлім Науқасты қабылдау және санитариялық тазарту
- •4 Бөлім Науқастын жеке басының тазалығы
- •5 Бөлім Наукастарды тамактандыру
- •5.1 Такырып Науқастарды тамактандыру
- •6 Бөлім Қарапайым физиотерапия
- •6.1 Тақырып Қарапайым физиотерапия
- •7 Бөлім Дәрілік заттарды жаздырып алу, сақтау, қолдану түрлері
- •7.1 Тақырып Дәрілік заттарды жаздырып алу, сактау, қолдану түрлері
- •10 Бөлім. Терминалды жағдай.
- •11 Бөлім Сынақ сабағы
- •4.1 Ұсынылатын әдебиеттер:
- •4.2 Көрнекілік құралдар және отқ:
- •4.3 Тест тапсырмалары (270 тест тапсырмалары қосымша беріледі):
- •Оңтүстік Қазақстан Мемлекеттік Фармацевтика Академиясы Техникалық және кәсіби білім беру факультеті Мейірбике ісі кафедрасы анестезиология және реаниматология курсымен
- •2013 – 2014 Оқу жылына Күнтізбектік – Тақырыптық Жоспар
- •Оқу сағаттарының бөліну жоспары:
- •Бақылау мен қорытынды аттестация:
- •Практикалық сабақ
- •3 Курс, 5 семестр
- •Практикалық сабақ
- •3 Курс, 6 – семестр
- •Оқытушы қолы _________________________
- •4. Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4. Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •4. Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Стерилизация алды құрал-саймандарды тазалау сапасын өткізу
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •4. Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •4. Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды – техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Гастростома аркылы тамақтандыру
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •11. Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы 62 мин (35%)
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Антибиотиктердің дайындалған ерітіндісін сақтау
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Венаға егу жасау (венепункция).
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Ентігу симптомы.
- •Ісіну симптомы
- •Талма кезіндегі алғашкы көмек
- •Коллапс кезіндегі алғашқы көмек.
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •1. Тәбеттің бұзылуы.
- •8 Сабақ
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Күре тамырдан қан алу.
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Эндоскопиялық тексеру әдісінің артықшылығы.
- •Эзофагогастродуоденоскопияға науқасты дайындау қалай жүргізіледі?
- •Процедураны орындау.
- •Науқасты процедураға дайындау.
- •Процедураны орындау.
- •Процедураға науқасты дайындау.
- •Процедураны орындау.
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •4.Сабақтың мақсаты:
- •6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
- •7. Әдебиеттер:
- •Тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қалпына келтіру
4.Сабақтың мақсаты:
оқыту: оқушыларға науқастарды тамақтандыруды үйрету
тәрбиелік: Оқушыларда науқастарды тамақтандыру кезінде этика және деонтологиялық заңдылықтарға тәрбиелеу.
дамыту: оқушыларда науқастарды тамақтандыру қабілеттілігін дамыту.
5. Оқыту әдісі: рольдік ойындар, жағдайды модельдеу
6. Материалды-техникалық жабдықталуы:
а) техникалық құралдар: компьютер, мультимедиялық құрылғы.
ә) көрнекі және дидактикалық құралдар: өзіндік жұмыстарға арналған кестелер, буклеттер, тест тапсырмалары, жағдайлық есептер, сөзжұмбақ.
б) оқыту орны: № 2, 3, 4 бөлмелер.
7. Әдебиеттер:
Негізгі (Н)
Мейірбике ісінің негіздері Мұратбекова С.Қ. – Астана, 2007.
Қосымша (Қ)
1. Мейірбикелік іс бойынша тәжірибелік сабақтарға арналған әдістемелік нұсқаулар. С.К. Мұратбекова, ҚұспановаА.Р, Ахметова К.А.-Көкшетау, 2006.
8. Ұйымдастыру кезеңі: 10 мин (12%)
Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Сабақтың мақсаты мен міндеті.
9. Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру. 28 мин (30%)
Науқас төсегіне және киіміне гигиеналық шарттар;
Ауыр науқастарға төсегін және киімін ауыстыру реті, оларды сақтау, зарарсыздандыру;
Науқас терісіне гигиеналық шарттар;
Активті және пассивті науқастарды санитарлық өңдеу;
Күтуге арналған құралдар мен материалдар. Оларды дайындау;
Шаш, аяқ, жыныс мүшелерінің және анальды саңылаудың түкті бөлімдерінің туалетін жасау, күту құралдарын өңдеу;
- Педикулез кезіндегі іс - шаралар;
10. Жаңа сабақты түсіндіру : 54 мин (60%)
Жоспар:
енжар науқастарды тамақтандыру
ауыр науқасты тамақтандыру
келушілердің тамақтарын бақылау
зонд, гастростома аркылы тамақтандыру
тік ішек арқылы қоректік қоспаларды жіберу техникасы
парентеральды тамақтандыру
Науқас медбикенің көмегімен тамақтандырылса( қатаң төсек төртіп).
науқасты тамақтандырмас бұрын палатадағы барлық емдік процедураларды аяқтау керек, физиологиялық бөлінулер, палаталарды тазалау, бөлмені желдету науқастың қолын жуып немесе дымқыл жылы сүлгімен сүртіп, көкірегіне салфетка қоямыз.
Жылы тамақты тумбаға немесе керует маңындағы столға қоямыз.
Науқасты ыңғайлы отырғызамыз{ жартылай отырғызып немесе отырғызып)
Науқастың жанына отырыңыз себебі сізге ыңғайлы болу үшін .
Егерде науқасты отырғызып тамақтандыру қиын болса онда сол қолмен тамақты қасықпен береміз.
Тамақтанғаннан кейін ыдыстарды аламыз. Науқастың аузын шайып және қолдарын жуамыз, төсек орнына тамақ қалдықтарын қағып науқасты жатқызамыз.
Тісі жоқ науқастарды тамақтандыру.
Толық немесе жартылай тісі жоқ науқастарды сұйық және езілген тамақтармен тамақтандырамыз.
Жасанды тамақтандыру
Жасанды тамақтандыру организмге асқазан зондының, клизманың көмегімен немесе парентеральды қоректі заттарды енгізу.
Зонд арқылы тамақтандыру
Көрсетілімдері: ес-түссіз жатқан науқастар, ас қорыту жүйе өтімсіздігі. Дайындаңыз: жіңішке стерильді зонд диаметрі 0,5-0,8 мм, вазелин немесе глицерин, воронка немесе Жане шприці, сұйық тамақ (тәтті шай, морс, гомогенді эмульсиялар) фонендоскоп, лейкопластыр, түйрегіш, зондты жабатын қабық, шприц.
