Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УКР - МОВА ІІ СЕМЕСТР.docx
Скачиваний:
6
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.7 Кб
Скачать

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Розділіть слова на групи.

Мир, війна, спокій, перемир’я, згода.

У даному випадку можна утворити групу синонімів (мир, спокій, згода), групу антонімів (мир — війна), групу спільнокореневих слів (мир — перемир’я).— Що таке синоніми?

— А що таке антоніми?

— Утворіть форми прикметника спокійний.

III. Оголошення теми й мети уроку

— Сьогодні ми познайомимось із ступенями порівняння при- слівників, будемо вчитися вживати у мовленні прислівники-синоніми та антоніми.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Колективна усна робота із вправою167

— Як утворюються ступені порівняння прислівників?

2. Практична робота у парах за варіантами (за вправою 168)

І варіант — зручно;

ІІ варіант — ясно.

Перевірка — опитування пари.

3. Диференційоване завдання

Учні самостійно вибирають собі завдання — працювати з прислівни- ками-синонімами чи антонімами. Ті, хто вибрали синоніми, виконують вправу 172(3). Ті, хто працює з антонімами, — вправу 177(2).

Перевірка — взаємоперевірка групою групи

— Яка роль прислівників-синонімів та антонімів у мовленні?

V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійна робота з підручником

Учні, які працювали з вправою 177 (3), виконують вправу 177 (4).

Учні, які працювали з вправою 177 (2), виконують завдання 177 (3).

2. Гра «Знавці»

Вчитель відтворює на дошці кросворди із вправ 175 та 180.

Клас ділиться на дві команди, і проводиться командна гра.

Перевірка — фронтально.

3. Коментар до домашнього завдання

— Сьогодні у вас домашнє завдання за варіантами:

І варіант — вправа 171;

ІІ варіант — вправа 176;

ІІІ варіант — вправа 181.

— Прочитайте завдання до вправи. У кого є питання?

— Наведіть приклади прислівників-синонімів та антонімів.

VI. Підсумок уроку

Колективне виконання вправи 170.

— Доберіть ступені порівняння для прислівника глибоко.

— Доберіть синонім до слова складніше— Знайдіть серед наведених слів антонімічну пару.

— З якою метою використовуються у мовленні синоніми й антоніми?

VII. Домашнє завдання

Правило на С. 90, 91, 92.

І варіант — вправа 171;

ІІ варіант — вправа 176;

ІІІ варіант — вправа 181.

Повторити словникові слова.

Тема. Cпостереження за вживання у мовленні прислівників - синонімів

Мета: ознайомити учнів з однорідними другорядними членами речення, вираженими прислівниками, виробляти вміння визначати прислівники, що виконують роль однорідних членів речення, добирати однорідні прислівники, будувати речення з однорідними прислівниками; розвивати уважність, спостережливість; виховувати бажання спостерігати й досліджувати природу.

Обладнання: орфографічні словники, особисті орфографічні словники.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправами

І варіант — вправа 171 (усне опитування).

ІІ варіант — вправа 176 (записати на дошці).

ІІІ варіант — вправа 181 (записати на дошці).

Перевірка — фронтально.

2. Словниковий диктант

Утворіть і запишіть слова.

(ліво)

(право)

руч

(у)

(в)

день,

вечері

Де-не-де

(на)зад

(в)перед

— Що ви можете розповісти про ці слова?

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Складіть речення за схемою.

Що? Що робить?

вдень вночі

Наприклад:

— Що цікавого ви помітили в цьому реченні?

— Якою частиною мови виражені однорідні члени речення?