Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УКР - МОВА ІІ СЕМЕСТР.docx
Скачиваний:
6
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.7 Кб
Скачать

V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійна робота із підручником (за вправою 113)

Залежно від рівня підготовки учнів класу завдання можна виконати за варіантами.

Перевірка — фронтально.

2. Хвилинка чистопису (з дошки)

Без ск уш шту єш

Без праці меду не скуштуєш. — Визначте час і особу дієслова майбутнього часу.

— Як ви це зробили?

3. Розподільний диктант

— Запишіть дієслова майбутнього часу у три стовпчики:

в перший — дієслова 1-ї особи;

в другий — дієслова 2-ї особи;

в третій — дієслова 3-ї особи.

Носитиму, носитимуть, носитимеш, готуватиме, готуватиму, готува­тимеш, одягатимемо, одягатимеш, одягатиме.

— Підкресліть дієслова у множині.

— Як визначити число й особу дієслів майбутнього часу?

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Усно змініть за числами та особами дієслово грати.

— Що можете розповісти про змінювання дієслів майбутнього часу?

— Як визначити число й особу дієслів майбутнього часу?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

— Прочитайте завдання до вправи 114.

— Назвіть можливі теми діалогів.

— Як ви оформите діалог на письмі?

— Під час виконання завдання 2 я хочу попросити вас у дієслів май­бутнього часу визначити число й особу.

VII. Домашнє завдання

Правило — С. 60,61; вправа 114; повторити словникові слова.

Тема. Перша і друга дієвідміни дієслів

Мета: познайомити дітей з дієвідмінами дієслів, показати грама­тичний зміст поняття дієвідміна, формувати в учнів вміння розрізняти дієслова І і ІІ дієвідмін; розвивати дієслова І і ІІ дієвідмін; розвивати вміння співвідносити, зіставляти; виховувати дбайливе ставлення до живої природи.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання. Вправа 114

— Як називається розмова кількох або двох осіб?

— Прочитайте складені діалоги.

— Назвіть дієслова майбутнього часу, які ви використали.

— Як змінюються дієслова майбутнього часу?

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Змініть за числами та особами: жити, сидіти.

— Виділіть закінчення.

— Що цікавого побачили? (Різні закінчення в однакових формах)

— Чим відрізняються закінчення? (и — е)

— Як ви думаєте, чому так відбувається?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні дізнаємось, чому одні дієслова в закінченнях мають е, а інші — и.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Самостійна робота із правилом

— Прочитайте правило на С. 62. Можливо, воно допоможе нам розв’язати нашу проблему.

— Розкажіть, про що дізналися.

2. Складання схеми-опори

— Давайте спробуємо скласти опорну схему за цим правилом.

Дієслова

І дієвідміна

ІІ дієвідміна

3 особа однини -уть, -ють,

3 особа однини -ать, -ять

Інші форми — -е, -є

Інші форми — -и, -ї

— Чому ж дієслова в однакових формах мають різні закінчення? (Тому що належать до різних дієвідмін.)

— Як ви думаєте, чи потрібно нам вміти визначати дієвідміну дієслів? Для чого?

— Подивіться на схему. Яка форма дієслова може допомогти чітко розрізнити дієвідміни? (Тільки форма 3-ї особи однини, оскільки ненаголошені е — и дуже схожі у вимові одна на одну, неможливо їх чітко розрізняти.)