Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

тренінг до керик

.docx
Скачиваний:
15
Добавлен:
07.06.2015
Размер:
220.78 Кб
Скачать

Вид роботи

Орієнтовна тривалість

(хв.)

1

Вступне слово

2

2

Вправа-повідомлення «Що відбудеться на нашому занятті»

5

3

Вправа на знайомство «Бути здоровим»

7

4

Вироблення правил групи

5

5

Вправа «Очікування»

5

6

Вправа «"Бути здоровим" для мене означає...»

8

7

Вправа «Мозковий штурм»

8

8

Вправа «Колесо життя»

15

9

Вправа «Бджоли»

10

10

Вправа «Фактори впливу»

10

11

Діагностична робота

15

12

Вправа «Правда чи міф»

10

13

Інформаційне повідомлення «Чинники здорового способу життя»

5

14

Вправа «Квітка здорового способу життя»

8

15

Підведення підсумків

7

16

Обговорення

10

Всього

130 хв.

Мета: допомога учням глибше засвоїти поняття «здоров'я», «здоровий спосіб життя» та сприяння розвитку унікального вміння зберігати його.

Завдання:

  • поглибити пізнання учнями самих себе, своїх здібностей та психологічних особливостей для встановлення ступеня свого психологічного здоров'я;

  • спонукати учнів до формування навичок знаходити оптимальні шляхи взаємин з оточенням, навчитись удосконалювати себе;

  • формувати вміння звільнятись від напруженості, вільно володіти собою, адекватно ставитися до навколишнього світу;

  • сформувати вміння та навички використання прийомів психологічної релаксації.

Обладнання: ватман, олівці, фломастери, аркуші паперу А4, стікери, кольорові пелюстки квітки, аркуші «На скільки відсотків моє здоров’я залежить від …», «колеса життя», тест «Чи вмієте ви вести здоровий спосіб життя?», аркуші з написом «так», «ні», «не знаю».

Хід заняття

Вступне слово

Мета: налаштування учасників на подальшу роботу, повідомлення мети та завдань тренінгу.

Кожна людина на Землі має народжуватись здоровою, жити у злагоді та любові у родині, державі, підтримувати та оберігати здоров'я рідних і близьких, думати про майбутнє, бути готовою передати молодому поколінню набуті знання, мудрі закони вічного єднання душі й тіла. Але щоб передати мудрі закони існування здорового внутрішнього та зовнішнього світу людини, цього потрібно навчитись і самому.

Вправа-повідомлення «Що відбудеться на нашому занятті»

Мета: ознайомити учнів з основними питаннями, що стосуються нашого здоров’я.

Сьогодні в нас із вами незвичайне заняття, на якому ми спробуємо разом визначити для себе:

Що таке здоров’я?

Хто є здоровою людиною?

Від чого залежить наше здоров’я?

Що таке здоровий спосіб життя?

Ви молоді, завзяті та кмітливі.

Ви сповнені сил та енергії.

Ви маєте багато мрій, бажань, задумів і планів на майбутнє.

Щодня ви пізнаєте життя, відкриваєте для себе світ і розкриваєте світу себе.

Ви хочете все осягнути, все зрозуміти і бути зрозумілими.

Ви прагнете все спробувати, випробувати себе і свої сили, утвердитись як людина й особистість, усього досягти.

Ви рухаєтеся вперед, наближаючи власне майбутнє.

Ви мрієте про успіх, кохання і щастя, бо ви — молоді.

Усе життя для Вас — попереду.

Тому вже сьогодні у своїх руках ви тримаєте своє майбутнє. І лише Ви самі відповідаєте за нього. Вже від вас сьогоднішніх і від ваших сьогоднішніх рішень залежить, яким буде ваш завтрашній, майбутній день.

Пам’ятайте:

Ви — людина нового тисячоліття!

Ви маєте бути здоровими.

«Здоров’я — це нічого, але все без здоров’я — ніщо»!

Тож сьогодні разом вирушаймо на пошуки чарівного ключа, що називається здоров’ям.

Візьміть із собою знання, розум і добре серце. Вони допоможуть вам приймати рішення, долати труднощі, вдало обходити «підводні рифи та течії», яких сповнене «життєве море».

Будьте наполегливими та впевненими у своєму успіху.

Вправа на знайомство «Бути здоровим»

Учасникам по колу пропонується продовжити фразу: «Твої очі випромінюють..., а це — здоров'я».

Вироблення правил групи

Мета: обговорення принципів подальшої роботи.

Учням пропонується назвати правила, які, на їхню думку, потрібні для ефективної роботи під час заняття.

1. Принцип «тут і тепер».

2. Щирість у спілкуванні.

3. Конфіденційність.

4. Правило «піднятої руки».

5. Почуття гумору.

6. Повага до думки іншого.

7. Активна участь.

8. ...

Вправа «Очікування»

Мета: визначення очікувань учасників від заняття.

Кожен учасник отримує стікер і записує на ньому свої очікування від заняття. Потім, виголошуючи, приклеює його на плакаті.

Вправа «"Бути здоровим" для мене означає...»

Мета: розвиток умінь стислої самопрезентації, висловлення свого ставлення до здоров'я.

Учасники по черзі висловлюють власні думки: «Бути здоровим для мене означає...».

Вправа «Мозковий штурм»

Мета: з'ясування асоціацій учнів до слова «здоров'я», створення підґрунтя для подальшої роботи.

Учасники висловлюють свої асоціації до слова «здоров'я» і ведучий записує їх на дошці чи плакаті. Потім підводить підсумок, що:

Здоров'я — це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад (за визначенням ВООЗ, 1976р.).

Вправа «Колесо життя»

Мета: визначити поняття «здоров’я», «здоровий спосіб життя»; з’ясувати, які фактори впливають на здоров’я.

Хід вправи

Соціальний педагог наголошує, що існує багато визначень поняття «здоров’я». Зокрема, Біл Райн — професор школи соціальної роботи Мактіл університету (Канада) — пропонує концепцію поняття здоров’я, в основу якої покладено світогляд перших поселенців Канади, які сприймають життя у вигляді колеса. Відповідно до цього світогляду все в житті має бути в гармонії.

Потім соціальний педагог роздає учням намальоване на аркуші паперу велике коло (Додаток 1), в ньому центр, через центр проведено вісім спиць, кожна з яких прямо протилежна іншій і продовжується за лінією великого кола, кожна спиця позначена так: духовна; інтелектуальна; емоційна; фізична; соціальна; професійна; екологічна; психологічна;

Кінець і початок спиць позначені таким чином, щоб біля центру зібралися назви з негативним забарвленням, тобто зі знаком «–», а біля великого колеса — назви позитивного забарвлення зі знаком «+»:

  • духовна (пасивний — активний);

  • інтелектуальна (самовдоволений — допитливий);

  • емоційна (нестійкий — стійкий);

  • фізична (нездоровий — здоровий);

  • соціальна (одинокий — причетний до багатьох соціальних груп);

  • професійна (незадоволений — задоволений);

  • екологічна (небережливий — бережливий);

  • психологічна (непристосований — пристосований).

Після цього соціальний педагог пропонує учням уявити, що це колесо їхнього життя, яке заповнене різними аспектами, котрі в залежності від відповідних обставин можуть розвиватися або гальмуватися. Тому їхнє завдання — позначити на спицях розвиток цих аспектів на певному етапі і поставити позначку.

Після того як поставлено позначки, учитель пропонує з’єднати їх суцільною лінією.

Обговорення

  • Чи утворилося коло?

  • А зараз уявіть, що ви рухаєтесь в автомобілі з назвою «Життя», а він має такі колеса, які у вас вийшли фігури.

  • Чи добре вам рухатись у такому автомобілі, чи комфортно вам?

  • У якому з аспектів життя ви найбільш здорові?

  • Які сфери вашої життєдіяльності необхідно удосконалювати?

  • Яким чином ви можете це зробити?

Кожна зі спиць утримує наше колесо в рівновазі. Кожна вимагає нашої уваги. Нам необхідно розвивати наші спиці рівномірно, щоб прожити життя гармонійно.

  • Дайте визначення здоров’ю.

  • Дивлячись на «Колесо життя», скажіть, від чого залежить наше здоров’я?

  • Чи є взаємозв’язок між цими факторами? Який?

  • На які фактори ми можемо впливати і яким чином?

Вправа «Бджоли»

Мета: активізація учасників, зняття емоційного напруження, підготовка до завершення роботи.

Учні вільно рухаються по колу, «літають» один біля одного. За командою: «Бджоли, у вулик!», мають якнайшвидше стати всередину кола. Остання «бджілка» виходить із гри. Виграє той, хто залишиться.

Вправа «Фактори впливу»

На наш організм щомиті впливає величезна кількість найрізноманітніших факторів, кожен з яких позитивно чи негативно позначається на нашому здоров’ї. Назвіть які-небудь фактори, що впливають на наш організм. (Школярі наввипередки відповідають, а ведучий фіксує відповіді на дошці.)

Усі перераховані вами фактори можна об’єднати в чотири групи:

  • спадковість;

  • довкілля, екологія;

  • медичне обслуговування;

  • спосіб життя.

Усі чотири групи факторів, певна річ, впливають на наше здоров’я. Але який вплив важливіший? Які фактори впливають більш суттєво? Чи їхній вплив однаковий? Над цими запитаннями думали спеціалісти зі Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я. Будь- ласка, об’єднайтеся зараз у малі групи — як вам буде зручно — і подумайте над таким запитанням: «На скільки відсотків моє здоров’я залежить:

  • від батьків, що дали мені відповідну спадковість;

  • від довкілля;

  • від медицини, котра обслуговує мене;

  • від мене, від способу життя, який я веду?»

Цікаво, чи співпадуть ваші погляди і думки експертів ВООЗ?

(Обговорення (1 хв.), презентація відповідей груп. Ведучий занотовує відповіді на дошці.)

Думка спеціалістів ВООЗ така:

  • спосіб життя — 50 %;

  • довкілля (екологія) — 20 %;

  • спадковість — 20 %;

  • медичне обслуговування — 10 %.

Таким чином, на здоров’я кожного з нас впливає безліч факторів, але найважливіший з них — спосіб життя.

Хто, на вашу думку, визначає спосіб життя (батьки, вчитель, я сам(а), друзі, закони тощо)? Дискусія за такою ж схемою. Бажано дійти висновку: за свій спосіб життя та за своє здоров’я відповідальність у першу чергу несе сама людина.

У чому сенс для вас здорового способу життя?

Згадайте, будь ласка, популярних людей, зірок, героїв фільмів, які є для вас прикладом здорового способу життя. Що є для таких людей найважливішим у житті, основною цінністю?

Діагностична робота

Мета: діагностика вмінь учнів вести здоровий спосіб життя.

Тест «Чи вмієте ви вести здоровий спосіб життя?»

1. Якщо вранці вам треба встати раніше, ви:

а) заводите будильник;

б) довіряєте внутрішньому голосу;

в) сподіваєтеся на випадок.

2. Прокинувшись вранці, ви:

а) відразу зіскакуєте з ліжка та беретеся до справ;

б) встаєте повільно, робите легеньку гімнастику і тільки потім починаєте збиратися до школи;

в) побачивши, що у вас в запасі є ще кілька хвилин, і далі ніжитеся під ковдрою.

3. Ваш сніданок — це:

а) чай чи кава з бутербродом;

б) м'ясні страви, чай або кава;

в) ви взагалі не снідаєте вдома, вам подобається повний сніданок десь о 10-й годині.

4. Який варіант розпорядку дня ви б обрали:

а) необхідність вчасно приходити до школи у певний час;

б) приходити в діапазоні 30 хв;

в) гнучкий графік.

5. Ви хотіли б, щоб тривалість обідньої перерви давала змогу:

а) поїсти в їдальні;

б) поїсти повільно, ще й випити чашку кави;

в) поїсти повільно і ще трішки відпочити.

6. Як часто протягом дня у вас трапляється нагода посміятися і пожартувати з однокласниками:

а) щодня;

б) деколи;

в) рідко.

7. Якщо в школі виникають конфліктні ситуації, ви розв'язуєте їх:

а) довгим дискутуванням, у якому рішуче відстоюєте свою позицію;

б) флегматично відволікаєтеся від суперечок;

в) чітким викладом своєї позиції та відмовою від подальших суперечок.

8. Чи надовго ви затримуєтеся після закінчення навчання в школі:

а) не більше, ніж на 20 хв;

б) до 1 год;

в) більше 1 год.

9. Чому ви зазвичай присвячуєте свій вільний час:

а) зустрічам із друзями;

б) хобі;

в) домашнім справам.

10. Що означає для вас зустріч із друзями, прийом гостей:

а) нагода відпочити, розвіятися, відволіктися від проблем;

б) втрата часу та грошей;

в) зло, якого не уникнути.

11. Ви лягаєте спати:

а) завжди приблизно в той самий час;

б) залежно від настрою;

в) після закінчення всіх справ.

12. Як часто ви відпочиваєте:

а) 2-5 год на тиждень;

б) до 5 год протягом тижня;

в) по кілька хвилин, коли сильно втомлююся.

13. Яке місце посідає спорт у вашому житті:

а) я — палкий уболівальник;

б) роблю зарядку на свіжому повітрі;

в) вважаю своє денне фізичне навантаження достатнім.

14. За останні 14 днів ви хоч раз:

а) танцювали;

б) займалися фізичним навантаженням та спортом;

в) пройшли пішки не менше 4 км.

15. як ви проводите літні канікули:

а) пасивно відпочиваєте;

б) фізично працюєте;

в) займаєтеся спортом, гуляєте.

16. Ваша честолюбність виявляється в тому, що ви:

а) за будь-яку ціну досягаєте свого;

б) сподіваєтеся, що ваша наполегливість принесе результати;

в) натякаєте оточенню про вашу цінність, нехай роблять належні висновки.

Опрацювання результатів

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

а)

30

10

20

0

0

30

0

30

10

30

30

20

0

30

0

0

б)

20

ЗО

30

30

10

20

0

10

20

0

0

30

30

30

20

30

в)

0

0

0

20

30

0

30

0

30

0

0

0

0

30

30

10

400-480 балів — ви вмієте жити, ведете правильний спосіб життя.

280-400 балів — ви близькі до мети, але поки не досягли її. У вас іще є резерви для підвищення продуктивності за рахунок розумнішої організації ритму своєї роботи.

160-280 балів — ви середнячок, ваші шанси прожити до пенсії в доброму здоров'ї невеликі. Перегляньте свої гігієнічні навички та шкідливі звички.

Менше 160 балів — ви ведете неправильний спосіб життя. Зверніться за порадою до лікаря, психолога, перегляньте гігієнічні рекомендації. Візьміться за себе, доки не пізно. Почніть вести здоровий спосіб життя.

Вправа «Правда чи міф»

Соціальний педагог розкладає перед учнями 3 аркуші, на яких написано «так», «ні», «не знаю». Зачитуючи твердження учні повинні стати біля того аркуша, з яким співпадає його відповідь на прочитане твердження.

Приклади міфів та правильних тверджень

  • Краще їсти морську рибу, ніж річкову (правильно, бо морська риба містить більше корисних речовин, особливо йоду, жирів (жирні кислоти родини омега-3 тощо);

  • Шкідливо їсти свіжоспечений хліб (правильно, бо свіжоспечений хліб утворює дуже щільну грудку, в яку погано проникає слина, і тому вона довго розщеплюється і перетравлюється, навантажує шлунок та кишечник);

  • Від молочного шоколаду більше користі, ніж від чорного (правильно, бо в молочному шоколаді є молоко - джерело білків, кальцію, вітамінів, а якщо молочний шоколад містить горіхи, родзинки - це гарне джерело вітамінів (особливо вітаміну Е) та мікроелементів (калій));

  • Краще купувати хліб із висівками (правильно, бо він містить більше вітамінів групи В і мікроелементів та корисну клітковину, що покращує діяльність кишечнику, адсорбує шкідливі речовини);

  • Морська капуста є важливим та корисним джерелом йоду (правильно);

  • Замороження ягід - найкращій спосіб зберігання вітамінів та мінеральних речовин(правильно);

  • Сніданок треба заслужити (неправильно, снідати необхідно, особливо якщо вечеряти вчасно - не пізніше 19.00);

  • Солодка газована вода - це гарний напій (неправильно, бо вона містить багато цукру - близько 50-60 грамів у 0,5 л, окрім того - штучні барвники, консерванти);

  • М'ясо їсти - здоров'ю шкодити (неправильно, м'ясо - джерело повноцінного білка, вітамінів, кровотворних мінеральних речовин);

  • Дорослим пити молоко - шкідливо (неправильно, молоко – прекрасне джерело кальцію, повноцінного білка, вітамінів, необхідних дорослій людині; лише у 7-9% дорослих з віком зменшується здатність перетравлювати молочний цукор, їм варто замінити молоко іншими молочними продуктами - кефіром, йогуртом тощо);

  • Потрібно їсти лише рослинну їжу (неправильно, бо в рослинних продуктах вкрай недостатньо повноцінних білків, недостатньо жиророзчинних вітамінів, деяких мінеральних речовин);

  • Шоколад шкідливий (неправильно, в шоколаді містяться вітаміни, мікроелементи, корисні для організму);

  • Сало потрібно виключити з раціону (неправильно, 30 грамів свіжо посоленого сала на день - джерело корисних жирів, гарний жовчогінний засіб);

  • Корисною є лише рафінована рослинна олія (неправильно, в рафінованій олії значно менше корисних речовин, ніж у нерафінованій);

  • Варто обідати супом швидкого приготування (із пакетика) (неправильно, бо в концентраті багато солі, консервантів, штучних барвників та смакових добавок);

  • Крабові палички - корисний натуральний морепродукт (неправильно, бо містять відходи рибних продуктів, крохмаль, барвники та консерванти);

  • Якщо організмові не вистачає заліза (недокрів'я), в першу чергу потрібно їсти яблука та пити гранатовий сік (неправильно, залізо в легкозасвоюваній формі міститься в м'ясі, тому при нестачі заліза в першу чергу треба споживати м'ясо; з яблук залізо засвоюється в 10 разів гірше);

  • Яйця не можна їсти, бо вони - джерело холестерину (неправильно, хоч яйця і містять холестерин, в них окрім того дуже багато корисних речовин, у тому числі й тих, що знижують рівень холестерину в організмі);

  • Варення - найкращій запас вітамінів на зиму (неправильно, бо при кип'ятінні, а потім при тривалому зберіганні більша частина вітамінів (насамперед вітамін С) руйнується);

  • Раціональне харчування - це дуже дорого (неправильно, раціональне харчування не дорожче, ніж звичайне).

Факти:

  • усього 0,00001 грам нікотину потрібно для того, щоб викликати в кролика параліч, який призведе до смерті;

  • нікотину зі ста цигарок достатньо, щоб убити коня;

  • для людини смертельна доза нікотину є в 1 сигареті.

  • За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від паління щорічно вмирає близько мільйона людей.

  • Статистика свідчить, що 60 % молоді пристосувались до наркотиків через надмірну цікавість.

Інформаційне повідомлення «Чинники здорового способу життя»

Чинники здорового способу життя

  • Висока рухова активність. Навіть 30 хвилин щоденної фізичної активності піднімуть настрій, поліпшать життєдіяльність, мобілізують захисні сили організму. Це можуть бути піші прогулянки, біг, плавання, катання на велосипеді тощо.

  • Раціональне харчування. Воно передбачає дотримання режиму харчування, якість продуктів, збалансованість їжі за складом речовин, енергетичним вмістом тощо.

  • Відмова від шкідливих звичок. Найпоширенішою зі шкідливих звичок є куріння. Якби населення тільки міста Харкова відмовилось від куріння, то щорічно зберігалися б життя п'яти тисяч людей. Небезпечне для здоров'я та життя і вживання алкоголю та наркотиків.

  • Сприятливий психологічний клімат. Дехто називає це «духовністю». Духовність ґрунтується на шанобливому ставленні до людей.

  • Загартовування. Поступове та систематичне загартовування є важливим компонентом ЗСЖ.

  • Моральне ставлення до природи — екологічна відповідальність та культура, потреба у спілкуванні з природою.

  • Повноцінне сімейне життя. Взаєморозуміння, спільність інтересів, почуття любові роблять щасливими всіх членів родини.

  • Активна творча праця сприяє збереженню здоров'я.

  • Дотримання режиму дня, що ґрунтується на індивідуальних біологічних ритмах.

На жаль, спосіб життя населення України не відповідає вимогам ЗСЖ. Лише третина людей систематично займається фізкультурою. Близько 50 % мають надлишкову вагу.

Погано впливає на здоров'я відсутність повноцінного відпочинку. Кожна людина робить внесок у забруднення довкілля: за рік виробляє близько 1 м3 сміття.

Несформована також культура спілкування з інфікованими на грип, гепатит тощо. Особливо це небезпечно, коли людина ВІЛ-інфікована. Скорочується тривалість життя і за рахунок поширення інших хвороб.

Вправа «Квітка здорового способу життя»

Давайте, спробуємо узагальнити, що для кожного з вас означає «здоровий спосіб життя» (учням роздаються пелюстки квітки на яких вони записують що таке здоровий спосіб життя для кожного з них) і разом утворимо «Квітку здорового способу життя».(Учні по черзі читають записане і прикріплюють пелюстки до серединки квітки).

Підведення підсумків

Учитель розповідає легенду — «Все залежить від тебе».

Колись давно у Стародавньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий мандарин. Весь день його складався з примірок багатого вбрання та розмов з підданими про власний розум, спогадів про минулу зустріч з імператором. Так ішли дні за днями, роки за роками... Аж ось пройшов усією країною поголос, що неподалік від кордону з’явився чернець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до мандарина. Дуже розлютився він: хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною на світі?! Але вигляду він не подав, а запросив ченця до себе в палац. Сам же задумав обдурити його. «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках — живе чи мертве. І якщо чернець скаже, що живе — я роздушу метелика, а якщо мертве — випущу його...»