Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УКР - МОВА ІІ СЕМЕСТР.docx
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.7 Кб
Скачать

VI. Підсумок уроку

1. Робота із таблицею «Дієслово», складеною на початку уроку

— Змініть таблицю так, щоб вона розповіла про дієслова минулого часу.

ДІЄСЛОВО (МИНУЛОГО ЧАСУ):

• називає дію (не змінюємо);

• відповідає на... (питання змінити);

• виражає дію... (не змінюємо);

• змінюються за... (прибираємо особи, додаємо рід).

— Розберемо за допомогою цієї схеми одне дієслово минулого часу морфологічно (за вибором із вправи 139). Розбір зробити усно колективно.

— А що ще можна визначити для дієслова? (Дієвідміну)

— Визначте. Алгоритм на дошці може стати вам у пригоді.

2. Коментар до домашнього завдання

— Прочитайте завдання до вправи 140. Це ваше домашнє завдання.

— Поміркуйте, як змінити відповідь, щоб розповісти про завершену роботу.

— Відповідь запишете вдома. Одне із дієслів розберете морфологічно за зразком.

VI. Домашнє завдання

Вправа 140; правило на С. 73.

Тема. Вправи на визначення роду дієслів минулого часу

Мета: формувати вміння визначати рід дієслів минулого часу; роз­вивати навички грамотного письма; виховувати інтерес і шанобливе ставлення до традицій українського народу і його минувшини.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання (вправа 140)

— Прочитайте відповідь, змінену й записану вами.

— Яка форма дієслів передає завершеність дії?

— Прочитайте морфологічний розбір дієслова минулого часу.

— Чим вони відрізняються від дієслів теперішнього і майбутнього часу?

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання. Розподільний диктант

— Запишіть у перший стовпчик слова чоловічого роду, другий стовпчик — жіночого роду, третій стовпчик — середнього роду.

Синій, вічно, вулиця, весела, стіл, металеве.

— Як ви визначали рід іменників і прикметників?

— А які ще ознаки можуть допомогти? (Підказує рід закінчення.)

III. Оголошення теми і мети уроку

— Як ви думаєте, що ми будемо вчитися робити сьогодні?

— Ми будемо вчитися визначати рід дієслів минулого часу, будемо з’ясовувати, які ознаки дієслів можуть нам у цьому допомогти.

— А як ви думаєте, чи можуть нам допомогти займенники?

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

  1. Самостійна робота із вправою 141

  2. Підсумки можна оформити у вигляді схеми.

Дієслова минулого часу

жіночий рід

чоловічий рід

середній рід

що робила?

що зробила?

вона

що робив?

що зробив?

він

що робило?

що зробило?

воно

2. Колективна аналітична робота

— Зверніть увагу на слова із вправи 141(4). Визначте рід дієслів.

— Які родові ознаки дієслів минулого часу підказують вам ці слова?

— Доповніть нашу схему.

Дієслова минулого часу

жіночий рід

чоловічий рід

середній рід

що робила?

що зробила?

вона

+ а

що робив?

що зробив?

він

+

що робило?

що зробило?

воно

+ о

— Складіть усну розповідь про те, як визначити рід дієслів мину­лого часу.

— Звірте свої спостереження із правилом на сторінці 75. Чи під- казало воно нам щось нове?