Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УКР - МОВА ІІ СЕМЕСТР.docx
Скачиваний:
6
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.7 Кб
Скачать

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Систематизуйте закінчення:

-еш, -у, -ете, -емо.

Однина

Множина

1-а особа

-емо

2-а особа

-еш

-ете

— Які ще закінчення можливі у цих особах? Чому? (-иши, -имо, -ите)

— А чого не вистачає в цій таблиці? (Закінчень 3-ї особи)

III. Оголошення теми і мети уроку

— Отже, скажіть, чим ми будемо сьогодні знайомитися?

— Спробуйте спрогнозувати, з чим ми можемо там зустрітися? (Мабуть, знову з літерами -е та в закінченнях дієслів залежно від дієвідміни.)

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Пошукова робота (за вправою 130)

Роботу провести колективно.

— Визначте не тільки час, дієвідміну, а й особу дієслів.

— Виберіть дієслова тільки 3-ї особи. Визначте закінчення.

— Звірте свої спостереження із таблицею з вправи 131.

— Підготуйте усну розповідь про закінчення дієслів І та ІІ дієвідміни у 3-й особі однини і множини.

— Звірте свої спостереження із правилом на С. 70.

2. Творчий диктант за варіантами

І варіант — утворює і записує форму 3-ї особи однини дієслова теперішнього часу;

ІІ варіант — утворює і записує форму 3-ї особи множини дієслова теперішнього часу.

Перевірка — фронтально.

Мати, говорити, везти, ходити, вести, важити, чекати.

— Визначте закінчення.

— Чим зумовлений вибір голосного в закінченнях дієслів?

V. Закріплення та систематизація знань

1. Вибіркове списування (за вправою 130)

— Випишіть дієслова теперішнього часу. Над кожним словом вкажіть дієвідміну й особу.

Додаткове завдання

Відшукайте у першому реченні слово, в якому більше звуків, ніж букв, і слово, в якому звуків менше, ніж букв. (Чуєте, трепетання)

— Доведіть.

2. Самостійна робота з підручником (вправа 132)

Творче списування запропонувати зробити самостійно, у разі по­треби — звернутися до сусіда по допомогу.

— Визначте дієвідміни слів, які змінювали.

— Як впливає дієвідміна на закінчення дієслів?

— Що ви можете розповісти про закінчення 3-ої особи однини і множини дієслів теперішнього і майбутнього часу?

VI. Підсумок уроку

1. Перевірка роботи шляхом постановки питань

— Подумайте, які питання за матеріалом сьогоднішнього уроку ви можете поставити.

— Виберіть товариша і поставте йому своє питання.

У разі потреби вчитель допомагає дітям сформулювати питання й дати відповідь на них.

VII. Домашнє завдання

Правило на С. 70; вправа 133.

Тема. Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів тепе- рішнього і майбутнього часу

Мета: познайомити дітей з новою орфограмою, вчити її знаходити в дієсловах і перевіряти, виробляти навички правопису ненаголошених особових закінчень дієслів; розвивати орфографічну зіркість; вихову­вати старанність, уважність у роботі.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Перевірка вправи 133

Учні зачитують твори. Оцінити заслухані твори, вибрати найцікавішу програму. Аргументувати свій вибір.

2. Відновлення таблиці

Дієслова теперішнього і майбутнього часу

однина

множина

1-а особа

? (-у, -ю)

? (-емо, -ємо, -имо, -їмо)

2-а особа

?

?

3-я особа

?

?