Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УКР - МОВА ІІ СЕМЕСТР.docx
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.7 Кб
Скачать

V. Закріплення та систематизація знань

1. Колективна робота (вправа 117)

Вправу виконати коментовано, попередньо чітко виділивши мету роботи (навчитися визначати дієвідміну) і познайомившись із зразком міркування.

— Як визначити дієвідміну дієслова?

2. Коментар до домашнього завдання

— Вдома ви аналогічно будете міркувати під час виконання впра- ви 118. Прочитайте завдання. — Чи є питання до мене?

— Доберіть синонім до слова споріднені. (Спільнокореневі)

VI. Підсумок уроку

Складання алгоритму.

— Що нового дізнались на уроці?

— А що вчилися робити?

— Давайте складемо алгоритм (послідовність дій), який допоможе нам визначити дієвідміни.

Як визначити дієвідміну дієслова?

1. Поставте дієслово в 3-ю особу множини. (Вони…)

2. Виділити закінчення.

-уть

-ють

-ать

-ять

І дієвідміна

ІІ дієвідміна

VII. Домашнє завдання

Правило — С. 62, алгоритм у зошиті, вправа 118.

Тема. Правопис особових закінчень дієслів

Мета: закріплювати вміння визначати дієвідміну дієслів, вчити розпізнавати дієслова 1-ї особи, правильно писати і вживати у мов- ленні; розвивати мислення дітей, вміння виділяти головне; виховувати відповідальне ставлення до праці.

Обладнання: Конституція України.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Відновлення алгоритму

• Як визначити дієвідміну дієслова?

1) Поставити…

2) Виділити…

— Чи став вам вдома у пригоді складений алгоритм? Яким чином? 2. Перевірка вправи 118

— Зачитайте виписані дієслова.

— Користуючись алгоритмом, визначте дієвідміну.

— Які споріднені дієслова ви дібрали? Якої вони дієвідміни?

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

Визначення закономірності групи.

— Чим схожі всі дієслова, що записані на дошці?

Думаю, граємо, дзвоню, дзвонимо, гратимемо, гратиму, нарву, на­рвемо. (Всі вони — 1-ї особи.)

— Як ви це визначили?

— Як ви вважаєте, чи можуть дієслова у формі 1-ї особи однини і мно- жини розповісти про дієвідміну?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні ми будемо спостерігати за закінченням дієслів різних дієвідмін у 1-й особі однини і множини, будемо вчитися розпізнавати форму 1-ї особи дієслів.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Робота з таблицею (за вправою 120)

— Чи можуть закінчення дієслів в 1-й особі однини допомогти ви­значити дієвідміну? Чому?

— А що можете сказати про множину 1-ї особи?

— Звірте свої висновки із правилом.

2. Робота в парах (за вправою 121)

Перевірка — фронтально.

Додаткові питання

1) Знайдіть дієслова, що стоять у початковій формі. Доведіть.

2) Поясніть, чому одні дієслова мають у закінченнях , а інші — ?

3) Поставте у форму 1-ї особи множини дієслово барюся.

Яку літеру (-е чи -и) ви виберете для закінчення? Чому? Доведіть.

4) Серед виділених дієслів знайдіть таке, в якому кількість букв і звуків однакова.

5) А що ви можете сказати про кількість звуків і букв в інших виділених дієсловах? Чому?

6) Як ви розумієте вислів ти на мене маєш право?