Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УКР - МОВА ІІ СЕМЕСТР.docx
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.7 Кб
Скачать

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

Фронтальне опитування.

— З чого складається наше мовлення?

— З чого складається речення?

— На скільки частин мови поділено всі слова української мови?

— Яку частину мови ми зараз вивчаємо?

— Яка частина мови називається прикметником?

— Яку роль відіграють прикметники у мовленні?

— Як змінюються прикметники?

— Які особливості відмінювання прикметників?

III. Оголошення теми й мети уроку

— Сьогодні ми підіб’ємо підсумки вивчення теми «Прикметник», будемо готуватися до контрольної роботи.

IV. Закріплення та систематизація знань

Гра «Що? Де? Коли?»

Провести за питаннями на С. 8. Сюди ж можна включити додаткові питання і вправу 9.

Орієнтовні питання

1. Від чого залежить правопис відмінкових закінчень прикметників?

2. Розкажіть про правопис суфіксів -ськ, -зьк-, -цьк-. Наведіть прикла­ди. Поясніть правопис слів уманський, польський.

3. Поставте в орудному, давальному, місцевому відмінках. Поясніть правопис.

Домашній, синє.

4. Визначте відмінок: на добрій землі, при гомінкій долині, в захмаре­ній сині, довірливій доні, у сльозині солоній.

5. Розкажіть про форму називного відмінка множини.

V. Розвиток зв’язного мовлення (за вправою 8)

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Що ми робили сьогодні на уроці?

— Що вам необхідно буде робити, щоб добре підготуватися до диктанту?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

— Підготуватися до контрольної роботи вам допоможе вправа 10, яку ви виконаєте вдома.

— Прочитайте завдання до вправи. Чи є до мене питання?

VII. Домашнє завдання

Вправа 10, підготуватися до контрольної роботи.

Тема. Поняття про числівник як частину мови. Спостереження за функціональною роллю числівників у мовленні

Мета: ознайомити учнів з новою частиною мови — числівником, дати початкове поняття про числівник, його функцію в мовленні, вчити застосовувати знання про числівник на практиці і правильно вжи­вати у мовленні; розвивати інтерес до вивчення природи; виховувати самостійність у навчанні.

Обладнання: орфографічні словнички, малюнок футболіста, ети- мологічні словники.

ХІД УРОКУ

I. Аналіз уроку

1. Загальна оцінка контрольної роботи

2. Індивідуальні зауваження

3. Аналіз помилок, допущених у роботі

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Згадайте, які частини мови ви знаєте. Заповніть схему.

Діти записують іменник, прикметник, дієслово, прийменник, спо­лучник.

— Хочете дізнатися, які ще існують частини ?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні ми познайомимось із новою частиною мови.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Гра «Знайди та поясни»

— Знайдіть відомі вам частини мови.

Дивлюсь, гра, зимовий, у, і, вісім, під, але, другий.

— Які слова викликали у вас утруднення?

— Чому?

— Ці слова — нова частина мови — числівник.

2. Пошукова робота

— Давайте спробуємо дати характеристику словам вісім і другий за планом (вчитель відкриває план, записаний на дошці).

1) Що позначає слово?

2) На які питання відповідає?

3) З якою частиною мови пов’язується?

4) Яким членом речення буває?

Результати роботи вчитель фіксує на дошці.

Як висновок — правило на С. 10. Звернути увагу дітей на те, що числівники бувають порядкові й кількісні.

3. Колективне коментоване виконання вправи 13

— З яким числівником ви зустрілися?

4. Робота зі словниковим словом

— Хто це? (Вчитель вивішує на дошці малюнок футболіста.)

— Подумайте, чому написання слів футбол, футболіст нам пропо­нують запам’ятати?

— Хто зуміє пояснити цю орфограму? Спробуйте звернутися до етимологічного словника або згадайте свої уроки англійської мови.

— Пропишіть каліграфічно рядок слів футбол і футболіст, підкреслюючи орфограму.

— Занесіть ці слова у словнички.