Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УКР - МОВА ІІ СЕМЕСТР.docx
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.7 Кб
Скачать

V. Закріплення та систематизація знань

1. Творча робота за варіантами

— З дієслів, записаних на дошці, утворити:

I варіант — всі можливі форми незавершеної дії;

II варіант — всі можливі форми завершеної дії.

Говорити, писати, читати. Наприклад:

I варіант — говорити — говорив, заговорив, буде говорити, говоритиме.

II варіант — говорити — заговорив, заговорить.

— Чому дієслів, що виражають незавершену дію, виходить більше? (Тому що в теперішньому часі дієслово завжди виражає тільки незавер­шену дію.)

2. Хвилинка каліграфії

бе бере же береже б

Береженого і Бог береже.

— Як ви розумієте цю приказку?

— А які небезпечні ситуації можуть чатувати на нас у повсякден­ному житті? Як їм запобігти?

— Яку дію виражає дієслово в цій приказці?

— Змініть його так, щоб воно виражало завершену дію.

3. Робота із текстом (за вправою 101)

— А як би ви діяли у такій ситуації?

— Завдання 3 виконайте самостійно.

Перевірка — індивідуальне опитування.

4. Робота із словниковими словами

VI. Підсумок уроку

1. Гра «Знайди пару»

Декілька учнів отримують картки із дієсловами: летіти, злетіти, грю- кати, грюкнути, малювати, змалювати, перемальовувати, перема- лювати, зчищати, зчистити.

За командою вчителя вони збираються парами «незавершена дія + завершена дія».

Учні класу перевіряють правильність виконання завдання.

— З чим ми сьогодні познайомились?

— Яку особливість мають дієслова теперішнього часу?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

— Зверніть увагу на малюнок до вправи 102.

— Доберіть 3 дієслова, що позначають незавершену (завершену) дію.

— Використовуючи ці слова, вдома складіть і запишіть розповідь.

— Якою буде тема вашої розповіді?

VII. Домашнє завдання

Правило на С. 54; вправа 102.

Тема. Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу

Мета: вдосконалювати вміння дітей розпізнавати дієслова теперішнього часу в усному і писемному мовленні, ознайомити із змінюванням дієслів за особами і числами, формувати вміння розрізняти особу і число дієслова; розвивати мовні вміння дітей; виховувати вміння бачити прекрасне у природі і захоплюватися ним, смак до художнього слова.

Обладнання: картки індивідуального опитування

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 102

Заслухати декілька творів, складених учнями, звертаючи увагу на дієслова, що означають завершену і незавершену дію.

2. Картки індивідуального опитування

Картка 1

Утвори ланцюжки за зразком.

Зразок. Добувати — добував — добуває — добуватиме.

Читати, жити, думати, говорити, іти, мати.

Картка 2

Випиши з тексту дієслова теперішнього і майбутнього часу.

ПІСНЯ ПРО ПШЕНИЦЮ

Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.

Наша мати пшениченька золоту сорочку тче.

А в тій золотій сорочечці, як маля,

Буде красуватися, буде усміхатися вся земля.

Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.

Наша мати пшениченька золотий коровай пече.

А золотий коровай на столі засія —

Буде веселитися і благословитися вся земля.

Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають.

Картка 3

Випиши прислів’я, до складу яких входять дієслова теперішнього часу.

Золото добувають із землі, а знання — з книжок. Книга корисна, коли її читають. З книгою жити — з другом дружити. Більше думай, а менше говори. Учений іде, а неук слідом спотикається. Хто знання має, той і мур ламає. Книга вчить, як на світі жить.

Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають.