Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УКР - МОВА ІІ СЕМЕСТР.docx
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.7 Кб
Скачать

IV. Підсумок уроку

1. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

— Вдома я хочу запропонувати вам пофантазувати й скласти твір «Якби птахи і звірі вміли говорити».

— Зверніть увагу на вправу 98. З якою вправою вона перегукується? (З вправою 84)

— А чи правильно поводяться діти у природі? Чому?

— Що б могли їм сказати звірі і птахи?

2. Гра «Я — тобі, ти — мені»

— Поверніть мені дієслово, змінивши число: любить, поведуться, потопали, кричав, йдуть, хвалив, запалають, посміхається.

— Що ви можете розповісти про час дієслів?

VII. Домашнє завдання

Правило на С. 52 вправа 98.

Тема. Дієслова, що виражають незавершену та завершену дію

Мета: ознайомити учнів з новою граматичною ознакою дієслова, провести спостереження за виражальними ознаками дієслів, що означають незавершену та завершену дію, їх істотними ознаками; розвивати мовлення дітей; виховувати навички збереження життя.

Обладнання: картки із дієсловами для гри, картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Конкурс творів-фантазій «Якби птахи і звірі вміли говорити»

Діти зачитують свої твори.

2. Картки індивідуального опитування

Картка 1

Спиши. Визнач час, число дієслів.

Мов лебединий пух, паде

Дрібний сніжок спроквола.

Як збудиться — то все буде

Білесенько довкола.

(Б. Лепкий)

Картка 2

Випиши дієслова минулого часу. Визнач їх число.

Була весна, щедра, мила,

Промінням грала, сипала квітки.

Все ожило, усе загомоніло.

Зелений шум, веселая луна.

Прилинув вітер і в тісній хатині

Він про весняну волю заспівав.

У вікно заглянули від яблуні гілки,

Посипались біленькі квітки.

Картка 3

Випиши, розкриваючи дужки, спочатку дієслова, що пишуться з не окремо, а потім ті, що пишуться разом.

(Не)хтувати, (не)читати, (не)валити, (не)навидіти, (не)здужати, (не) відступати, (не)говорити, (не)співати, (не)вгавити, (не)заважати.

Картка 4

Спиши текст. Підкресли дієслова із -ся, добери до них початкову форму.

БІДА МОВЧИТЬ

Літали горобчики, гралися та й знайшли на смітнику три конопляні зернятка. Засперечалися. І почали битися.

Та так б’ються, та так скубуться, аж догори скачуть, аж пір’я з них летить… II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Користуючись схемою, встановіть зв’язки у реченнях.

Могутній дуб радів яскравому сонцю.

який що? якому?

що робив? чому?

— Чим схожі, а чим різняться дієслова радів і зрадів?

— Поміркуйте, яка дія закінчилася.

III. Оголошення теми й мети уроку

— То з чим сьогодні будемо знайомитись?

— А що будемо вчитися робити?

— Як ви думаєте, а дієслова майбутнього часу можуть позначати за­вершену дію?

— Тож давайте перевіримо.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Пошукова робота (за матеріалом вправи 99)

— Які висновки ви можете зробити з цієї вправи?

— Чи може дієслово в майбутньому часі позначати завершену дію?

— А в теперішньому?

— Звірте свої висновки із правилом на С. 54.

2. Колективне коментоване виконання вправи 100

— А чи можуть дієслова в неозначеній формі позначати завершену дію?

— Порівняйте будову дієслів неозначеної форми. Як передається завершеність дії?