Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УКР - МОВА ІІ СЕМЕСТР.docx
Скачиваний:
5
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.7 Кб
Скачать

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— З чим сьогодні познайомились?

— Виберіть із дієслів, записаних на дошці, дієслова в неозначеній формі.

Пише, писав, писати, буде писати, писатиме, написати, пишуть.

— За якими ознаками ви впізнали дієслова в неозначеній формі?

— Утворіть спільнокореневі дієслова в неозначеній формі.

Спів —

Гра —

Плач —

Крик —

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

— Аналогічно ви виконаєте вправу 91. Якщо хтось забуде, як вико­нувати вправу, нехай зверне увагу на зразок. Не забудьте повторити пра­вила про неозначену фору дієслова.

VII. Домашнє завдання

Правила на С. 48; вправа 91; повторити словникові слова.

Тема. Змінювання дієслів за часами

Мета: актуалізувати й розширити знання учнів про час дієслів, вчити визначати час дієслів, утворювати різні часові форми дієслова, правильно їх писати; розвивати вміння спостерігати, робити висновки співвідносити їх із правилом; виховувати уважність у роботі.

Обладнання: картки для зорового диктанту.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 91

Перевірка — індивідуальне опитування.

Додаткові питання

— Що таке неозначена форма дієслів?

— За якими ознаками її можна розпізнати?

2. Творчий зоровий диктант

Один учень працює біля дошки.

— Ви записуєте в зошиті дієслова в неозначеній формі: спав, випав, іде, їдять, роблю, буду спати, читатиму, клеять, фарбувала, віють, сплю.

— Звірте написане вами із записами на дошці. Що можна сказати?

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Чому у вашій роботі дієслово спали зустрілося тричі?

— Хто пам’ятає, які дієслова я вам запропонувала? (Вчитель виставляє картки спав — буду спати — сплю.)

— Що ви можете розповісти про ці дієслова?

— Чи правильно стоять слова у ланцюжку? А як? Чому?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні поговоримо про часи дієслова, будемо вчитися утворювати різні часові форми.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Дослідницька робота з вправою 92 (колективно)

— Записати речення в зошит, підкреслити дієслова.

— Що ви можете розповісти?

— Порівняйте свої спостереження із таблицею та правилом на сто- рінці 50.

2. Складання опорної схеми (на дошці)

— Заповніть пропуски.

Дієслово

… час

… час

… час

Дія, яка …

Дія, яка…

Дія, яка…

…? , …?

…? , …?

…? , …?

— Складіть усно розповідь про часи дієслів.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Робота в парах (за вправою 93)

— Скласти й записати ланцюжки слів.

— Чому кожен ланцюжок починається з неозначеної форми?

— Порівняйте неозначену форму і форму минулого часу. Як утвори­лися дієслова минулого часу? (Неозначена форма + -в-, -л-)

— Як розпізнати часові форми дієслів?

2. Вибірковий диктант

І варіант — записує дієслова минулого часу;

ІІ варіант — дієслова теперішнього часу;

ІІІ варіант — дієслова майбутнього часу.

Сиділо, клею, різав, сиджу, писатиму, грається, буду думати, побачу, заходить, читала, стоять, рахуватиму, буду дивитись, вивчив, йдемо, встаю, говорили, заспіваю.

Додаткові питання

— Як утворюються форми минулого часу?

— Що цікавого помітили у дієслів минулого часу? (У них є рід.)

— Що помітили у дієслів теперішнього часу? (Є число.)

— А що цікавого помітили у майбутньому часі? (Є проста і складена форма.)

3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

— Вдома, виконуючи вправу 94, ви будете діяти аналогічно. Прочи­тайте завдання.

— Чи є питання до мене?