Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-сынып әдебиет 1-4 тоқсан.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
973.82 Кб
Скачать

I.Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу, сабаққа зейіндерін аудару

II.Үй тапсырмасын сұрау

INSERT кестесі бойынша үй тапсырмалары сұралады

Білдім

Білемін

III.Жаңа сабақ

Шыңғыс Айтматов 1928 жылы желтоқсанның 12-сінде Шекер деген ауылда , Қырғызстандағы Манас шоқысының бауырында дүниеге келді. Ойшыл гуманист, данагөй, қазақ-қырғызға ортақ халық жазушысы, Социалистік Еңбек Ері, КСРО мемлекеттік сыйлығының үш мәрте иегері және Лениндік сыйлықтың лауреаты.

Ш. Айтматовтың бүкіл шығармашылығы мен өмірі бастан-аяқ қазақ халқымен тығыз байланысты болды. Сонау «Жәмиладан» бастап, әлемге танымал «Қош бол, Гүлсары», «Ақ кеме», «Ғасырдан да ұзақ күн», «Жан пида» сияқты барлық шығармаларындағы көркем образдарының рухы мен мінезі қырғыздан гөрі қазаққа өте-мөте жақын еді. Жазушының өзі де қазақ ауылымен іргелес, қоныстас жерде туып-өскен. Ол кісі Жамбыл облысының Құлан ауданындағы малдәрігерлік оқуды бітіріп, мамандық алып шығады. Сонымен бірге Мәскеудегі Әдебиет институтына оқуға түседі. Шығармалары дүние жүзіне әйгілі, танымал болған.

Шығарма үйге оқып келуге тапсырылады.

Мағынасын ашу сұрақтары қойылып, қысқаша мазмұн сұралады.

Сөздікпен жұмыс жүргізіледі.

Компазияция

лық

элементтер

Композиция

лық жоспар

Ой-пікір

мінездеме

Ой-тұжырым,

Мақал-мәтел, нақылдар

Тілі

Суреттеу

тәсілі

Оқиғанның

басталуы

Байланысы

Дамуы

Шиеленісуі

Шарықтау

шегі

Оқиғаның

шешімі

Автордың

түйінді сөзі

Идеясы

IV.Сабақты бекіту

«Кейіпкерлер әлемі» кестемен жұмыс

Кейіпкерлер

Іс-әрекеті

Мінездеме

V.Сабақты қорытындылау

Сұрақ-жауап

«Бес жолды өлең» құрастырылады.

Сөз оқушылардың өз таңдауларына шығарма желісінен беріледі.

VI.Үйге тапсырма

Шығарманы толық оқып келу, автор өміріне шолу.

VII.Бағалау

Сабақ №24 күні:

Сабақтың тақырыбы: Бас кейіпкер бейнесінің автобиографиялық негізі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: кейіпкерлер әлеміне саяхат жасай отырып, жекелеген ерекшелігін ашқызу;

Дамытушылық: Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс жасауға, өз ойларын еркін жеткізе білуге дағдыландыру;

Тәрбиелік: Әңгімедегі кейіпкерлер бейнесімен таныстыра отырып, жеке

тұлғаны адамгершілікке баулу.

Сабақтың түрі: талдау

Сабақтың әдісі: СТО технологиясы, топта жұмыс

Көрнекілігі: кестелер, үлестірме қағаздар

Сабақ барысы

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]