Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-сынып әдебиет 1-4 тоқсан.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
973.82 Кб
Скачать

I.Қызығушылықты ояту.

Үнтаспадан Құран сүресінен үзінді тыңдату.

Қане өткен тақырыпты ойымызға түсіру үшін «ББҮ» кестесінің білемін бөлігін толтырыңыздар.(сымайыл әңгімесі бойынша)

Білемін

Білдім

Үйренгім келеді

+

Бүгінгі тақырыбымыз «Зәмзәм» әңгімесі.Оқушыға мәнерлеп оқыту.

Тақтаға жоспар ілінеді.

1.Ажардың күйзелісі.

2.Баланың өкшесінің астынан су шықты.

3.Зәмзәм суы.

4.Аллаға Ажар рақметін айтты.

II.Мағынаны тану.

Оқушыларға жоспар желісімен баяндату.

Мұғалімнің толықтыруы: Зәмзәм суы қазіргі кезеңде бар.Дін жолына бет бұрған, Құранды толық меңгерген, Аллаға құлшылық етіп, бес уақыт намызын оқитын адамдар қажылыққа Меккеге барады. Сол жерде осы су бар деседі. Олар сол судан ішіп, жандары мен тәндерін тазартып жатады.Су шипалы.Осындай киелі судың бала аяғының астынан шығуы неліктен? Себебі нәресте-періште. Ол күнәсіз, бейкүнә. Үлкендердің жасаған ағат мінездерінен аулақ.Сол себепті де Алла нәрестеге рақымшылық жасады.

Тапсырма:

Концептуалдық кесте

Әңгіме

кейіпкерлері

Адамгершілік қасиеттері

Іс-әрекеті

Өз бағаң

Себебі

III.Ойтолғаныс

«ББҮ» кестесінің екінші білдім бөлігі толтырылады.

Білемін

Білдім

Үйренгім келеді

+

+

«Анасы бар адамдар...» ойтолғау

IV.Сабақты қорытындылау

Сұрақ-жауап

1.Сымайыл өмірге қалай келді?

2.Сараның қызғаныш сезімін айт.

3.Ибраһимнің Сара өтінішін Алла әміріндей орындау себебі неде?

4.Ажар ананың зарын баянда.

5.Алланың шексіз мейірімі туралы ойлан.

Білемін

Білдім

Үйренгім келеді

+

+

+

V.Үйге тапсырма

«Алланың мейірімі» тақырыбында шығарма жазу.

Діни әңгімелерді қайталау. Әңгімені толық бөлімдері бойынша оқу.

VI. Бағалау

Тақырыбы: Құран – мұсылмандардың тұңғыш классикалық әдебиеті.

Мақсаты: Оқушыларға құранның тұңғыш классикалық әдебиет екендігін түсіндіру.

Міндеті:

а) Құран Кәрім – қазақ және араб халықтарының рухани ықпалдасуының негізгі қайнар көзі екендігін ашып көрсету;

ә) Оқушылардың діни көзқарастырын қалыпастыру, ойларын дамыту;

б) Имандылыққа, инабаттылыққа тәрбиелеу;

Сабақ түрі: аралас сабақ

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік

Көрнекілігі: құран кітап , Абай, Шәкәрім шығармаларынан үзінділер

Сабақ барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

Діни әңгімелерді қайталау. Ойтолғауларын оқыту.

ІІІ Жаңа сабақ

Құран- мұсылмандардың тұңғыш классикалық әдебиеті. Ұлттық әдебиетімізде Құран Кәрім хикаяттары, пайғамбар мен сахабалар, халифалардың өмірі мен Ислам шариғаты негіздерінің көрініс табуы – рухани мәдениетіміздің өркендеу тарихында, әдебиеттің көркемдік дамуында өзіндік маңызға ие. Қазақ әдебиетіндегі діни мәселені сөз ету ұлттық сөз өнеріміздің көне дәуірлерден бүгінге дейін үзілмей, жалғасып келе жатқан қазақ-араб мәдени қарым-қатынасы дәстүрінің ғылыми-теориялық тұрғыда кеңеюіне, өркендеуіне жол ашады. Ислам діні орнағаннан кейінгі әдебиетте Алланың хақ екендігі, Мұхаммед пайғамбар мен Құран Кәрімде аттары аталған жиырма сегіз пайғамбар мен сахабалар өмірі көркем әдебиетке арқау болды. Құран Кәрім – қазақ және араб халықтарының рухани ықпалдасуының негізгі қайнар көзі.Қазақтың ақын-жазушыларының көбісі сөздерін «Алла» деп бастап, арқау, өзек еткен. Солардың бірі Ыбырайдың «Мұсылманшылықтың тұтқасы» еңбегі, Абайдың қарасөздері, Шәкәрімнің «Мұсылмандық шарты» еңбектері

Абай қарасөздерінен үзінділерді үнтаспадан тыңдату.(талдату)

Сұрақ-жауап:

  • Құран кітапты неге қасиетті кітап санаймыз?

  • Бұл кітап пәни өмірге қалай келіп еді?

  • Нанның құдіреті артық па, әлде Құран кітаптың ба?

  • Нан мен Құран кітап туралы аңызды естігендерің бар ма? (аңыз айтылады)

Енді мына кестедегі ақындарымыздың сөздерін өздеріңіз жалғастырып көріңіздер.

Абай

Алланың өзi де рас, сөзi де рас...

Ыбырай

Бір Аллаға сыйынып,

Кел, балалар, оқылық...

.

Шәкәрім

«Мұсылмандық шарты» еңбегінен:

«Алла тағаланың баласы жоқ және бір Алладан басқа Алла жоқ, егерде басқа бір Алла болса әрқайсысы өзінің жаратқан нәрсесімен кетер еді де бірін-бірі жеңер еді...

IV. Бекіту

М.Дулатов өлеңіне құрылымдық талдау.

Қазақ жүр мұсылмандық жаласында,

Сайрандап сахараның даласында.

Файда деп күндіз-түні дамылы жоқ,

Ғибадат қылмай Хаққа шамасында

Дегенмен «мен мұсылман» іс бітпейді,

Бұл күнде жұрттың көбі дін күтпейді.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]