Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-сынып әдебиет 1-4 тоқсан.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
973.82 Кб
Скачать

I.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу

II.Үй тапсырмасын сұрау

Д.Дэфо өмірі мен шығармасын сұрау.

Сұрақ-жауап алынады.

III. Жаңа сабақ

А.С. Пушкин 1799 жылы 26 мамырда Мәскеу қалсында дүниеге келген. Александрдың әдебиетті сүюіне үйіндегі бай кітапхананың әсері көп болды. Табиғатында жуас, ойшыл бала оңаша қалып, кітап оқығанды жақсы көреді екен. Александр Пушкиннің отбасы, олардың ақындармен қарым-қатынасы француз тілін жақсы үйренуге, театрмен және сол кездің атақты ақындарымен жақсы таныс болуға мүмкіндік береді. А.С.Пушкин бала кезінен тіл мен өнер таиғатының ортасында өседі.А.С.Пушкиннің шығармалары дүние жүзін шарлады. Оның лирикасын, ертегілерін оқымаған адам кемде-кем. Бүгінгі өтетін «Балықшы мен балық» шығармасын қазақтың ақыны Ахмет Байтұрсынұлы аударған.Ертегіні теледидардан көрген боларсыңдар. Ертегіде адам бойындағы қанағатсыздық, астамшылық т.б қасиеттерді ашып көрсетеді.

1.Оқушыларға тізбектей оқыту.

2.Сөздікпен жұмыс

3.Композициялық талдау

Р/с

Ертегінің композициялық элементтері

Композициялық жоспар

Ертегідегі көркемдеуіш құралдар

1

Оқиғаның басталуы

Шал мен кемпір

2

Оқиғаның дамуы

Шалдың теңізге барып, балықпен кездесуі

Алтын балық – эпитет; оттай, адамша, шыбындай – теңеу.

3

Оқиғаның шиеленісуі

Кемпірдің жаңа астау әкел деп бұйрық беруі

Қу көк сақал, ағаш үй, биік үй, алтын жүзік, саптиялы оюлы етік - эпитет

4

Оқиғаның шарықтау шегі

Кемпір теңіз патшасы болдырсын деп әмір беруі

Түсі суық малайлар, алтын тақ, қара бұлт, қара дауыл - эпитет

5

Оқиғаның шешімі

Кемпірдің бұрынғы кедейлік қалпына келуі

Жарық астау, қу қақпас – эпитет

IV.Сабақты бекіту

«Екі жақты күнделік» әдісі бойынша өзіне ұнаған үзіндіні қолданып, не себепті осы үзіндіні алғанын түсіндіру

Мәтіннен үзінді

Не себепті таңдадыңыз?

V.Сабақты қорытындылау

Сұрақ-жауап

А.С.Пушкин туралы не білесіңдер?

Орыс әдебиеті пәнінен қай шығармасымен таныстыңдар?

Ертегіден қандай әсер алдыңдар?

VI.Үйге тапсырма

Шығарманы толық оқу. Пушкин мен Ахмет шығармаларын салыстырыңдар.

VII.Бағалау

Сабақ №21-22 күні:

Сабақтың тақырыбы: А.С.Пушкин. «Балықшы мен балық»

Қанағат –асыл қасиет

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды танымдық қабілетін жетілдіре отырып, кейіпкерлерге сын көзбен қарауға үйрету.

Тәрбиелік: оқушы бойына адамгершілік, қарапайымдылық, қанағаттылық, адамгершілік қасиеттерді дәріптеу.

Дамытушылық: өз ойын мақал-мәтел жүйелілігін пайдалана отырып дәлелдеуін, ізденушілік белсенділігін, қабілетін арттыру, өз пікірін қорғауға дағдыландыру, өздіктерінен қорытынды шығаруға машықтандыру; әдеби теориялық ұғымдарын тереңдете меңгерту.

Сабақтың түрі: сабақты қорыту, білімді жүйелеу

Сабақтың әдісі: сыни тұрғыдан ойлау, пікір айту, сұрақ-жауап, оқулықпен жұмыс, жинақтау

Көрнекілігі: А.С.Пушкин мен А.Байтұрсынов портреттері «Қанағат – қарын тойдырар, Қанағатсыздық жалғыз атын сойдырар» (эпиграф).

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылардың сабаққа қатысын, оқу құралдарын тексеру.

2. Психологиялық дайындық (көңіл-күйлерін сұрау)

Мұғалімнің кіріспе сөзі. Оқушыларға сабақтың мақсаты мен жоспарын айтып түсіндіру.

− Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қанағат – асыл қасиет». Сабақтың тақырыбына сай мынадай эпиграф алдым:

Қанағат – қарын тойдырар,

Қанағатсыздық жалғыз атын сойдырар.

Осы эпиграфтің мағынасын ашайық.

Оқушылар жауабы:

1-оқушы: Адам бойында көптеген жаман да, жақсы да қасиеттер болады. Соның бірі – қанағат. Қолында барына қанағат ету керек. Тойымсыздық, қанағатсыздық жақсылыққа алып келмейді. Адамның сұрауында, қалауында шек болу керек.

2-оқушы: Әр адамның мінезі әр түрлі болып келеді. Бірі жомарт болса, бірі – сараң. Енді біреуі қанағатты болса, екіншісі қанағатсыз, парықсыз болады.

− Неге бұл мақалды бүгінгі сабаққа негіз етіп алдық?

Оқушылардың жауабы:

− Бүгінгі сабағымыз қанағатқа байланысты болуы керек.

− Қанағатқа байланысты әңгіме оқимыз.

А.С.Пушкин мен А.Байтұрсынов, осы екі авторға салыстыру әдісін жүргізу.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]