Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-сынып әдебиет 1-4 тоқсан.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
973.82 Кб
Скачать

IV. Сабақты бекiту

  1. Өлеңдi оқи отырып «Ақынның қандай көңiл күйiн аңғардыңдар, сендерде сондай сезiм болды ма?» деген сұрақтарға жауап iздеу.

  2. Ақынның көңiл күйi Өз көңiл күйiң

Бауырмал, туысқандық сезiм басым +

Сағыныш сезiмге бай +

Мақтау, болашаққа үмiт арту +

Туған жердi сүю +

Ұрпақ қамын ойлау +

Ақын бойында қандай қасиеттер бар?Ондай қасиеттер сенiң бойыңда бар ма?

(адамгершiлiгi мол, ұлтын, халқын сүйген патриот ақын)

V.Сабақты қорытындылау

М..Мақатаевтiң «Барлығы да сендердiкi», С.Мәуленовтiң «Менiң Республикам» өлеңдерiмен үндестiгiн аңғарту, «Атамекен» әнiн үнтаспадан тыңдау.

VI.Үйге тапсырма

Өлеңдi мәнерлеп оқу, «Атамекен-алтын ұям» тақырыбына ой толғау жазу.

VII.Бағалау

Сабақ №6 күні:

Сабақтың тақырыбы: Қ.Жұмаділов «Қозыкүрең»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Қ.Жұмаділов өмірі мен шығармашылығымен таныстыра отырып, «Қозыкүрең» шығармасының мағынасын аша түсіндіру

Дамытушылық: Оқушының ойлау, сөйлеу дағдыларын арттыру, өздік, шығармашылық қабілеттерін дамыту

Тәрбиелік: Қазақтың салт-дәстүрімен тәрбиелеу, оқушы бойына сіңіру.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру

Сабақтың әдісі: СТО технологиясы.

Көрнекіліктер: Автор портреті, кестелер, кубик

Пәнаралық байланыс: тарих, салт-дәстүр

Сабақ барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын бақылау

II.Үй тапсырма

Үйде жазып келген шығармаларын оқыту.

Өткен тақырыптар бойынша бекіту сұрақтары алынады.

III.Жаңа сабақ

Слаидтан Қ.Жұмаділов портреті мен өмірбаяны көрсетіледі.

Қ.Жұмаділов 1936 жылы Қытай Халық Республикасының Іле қазақ автономиялы облысына қарасты Тарбағатай аймағында дүниеге келген. Өз мекеніне оралған соң Әл-Фараби атындағы университеттің филология факультетін аяқтайды. Қазақстанның халық жазушысы, ақын.

Шығармашылығы: «Саржайлау, Сәйгүліктер, Бір қақпаның тұрғындары, Бір түп тораңғы», «Көкейкесті, Соңғы көш, Атамекен» романдары орыс тіліне аударылып басылған. Шығармаларының көбі бірнеше тілде жарық көрді.

Шығармаға сатылай талдау

Авторы:

Тақырыбы:

Идеясы:

Әдеби тегі:

Көркем тілі:

Сюжетті-композициялық талдау

Сөздік

Тәрбиелік мәні:

Көркемдік ерекшелігі:

IV.Сабақты бекіту

«Кубизм» стратегиясымен жұмыс

Баяндаңыз,зерттеңіз, салыстырыңыз,талдаңыз,қолданыңыз, суреттеңіз.

Үш қатарға бөлініп беріледі.

V.Сабақты қорытындылау

Сұрақ-жауап

1.Ағыбай мен Төреқұл достығы қашан, қалай басталған?

2.Төреқұл Ағыбайды қалай қары алды?

3.Қырғыз, қазақ халықтарының туыстығы туралы ойларыңды айтыңдар.

4.Достықты балалар жалғастырсын дегеді қалай түсінесіздер?

5.Өз араларыңыздағы достықты қалай бағалайсыздар?

VI.Үйге тапсырма

«Сыналған достық» шығарма жазу. Шығармашылық жұмыс: «Ат-ер қанаты»

VII.Бағалау

Сабақ №7 күні:

Сабақтың тақырыбы: «Қозыкүрең» әңгiмесiндегi тұлпар бейнесi

Сабақтың мақсаты:

1.бiлiмдiлiк: Әңгiмедегi тұлпар бейнесiне талдау жасау, мәтiн бойынша жұмыс iстеуде баланың оқып ұғынарлық дағдысын тудыру, көркем сөздiң элементтерi бойынша талдап, танып оқырлық дәрежеге жеткiзу

2. дамытушылық: оқушының логикалық ойы мен сөйлеу тiлiн жетiлдiру, шығармашылыққа жетелеу;

3.тәрбиелiк: жылқы малын қастерлеуге, достыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрi: аралас сабақ

Әдiстерi: мәнерлеп оқу, әңгiмелеу, талдау, сұрақ-жауап, салыстыру т.б.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңi

Балалармен сәлемдесу, сабаққа қатысын тексеру.

II.Үй жұмысын сұрау

-«Қозыкүрең» әңгiмесi неге олай аталған?

-Қозыкүреңнiң айрықша белгiсiн, қасиеттерiн ашу үшiн бес жолды өлең құрастыру.

-Бөлiмдер бойынша сурет салып, оны қорғау

III.Жаңа сабақ

I. «Проблемамен саудалас» стратегиясы.

Әр топ екi сұрақтан дайындап келiп, топтарға бередi.

II. «Экспорт парағын» толтыру.

Әдеби теориялық ұғымдар (көркемдеуiш сөздердi табу)

1. Теңеу дегенiмiз не? (Анықтамасы, мәтiннен теңеу сөздердi табу)

2. Портрет дегенiмiз не? (Анықтамасы, мәтiннен табу)

3. Пейзаж дегенiмiз не? (анықтамасы, мәтiннен тауып оқу)

III. Авторы жайлы не бiлемiз?

Қ.Жұмадiловтың өмiрi мен шығармашылығы туралы оқушы жауабы.

(Жазушы мен кейiпкерiмiз арасындағы ұқсастық. Туған жерге оралу, мақал-мәтелдермен қорыту)

IV.«Шығармалар кестесi»

Салыстыру (Ақан Серiнiң Құлагерiмен салыстыру)

1.Оқиға орны:

2. Идеясы:

3.Кейiпкерлерi:

4.Ортақ көрсеткiш:

5. Ат сынаған кiмдер:

6.Әңгiме соңында не болды?

7.Аттар қалай мерт болды?

V. Жылқы малының асыл қасиеттерiн топтастыру:

Сезiмтал көлiк адамға дос

Түс көредi жершiл жетi қазынаның бiрi

өтi жоқ киелi кiрпияз

күйiс қайтармайды тәкаппар ер қанаты

жүйрiк қымызы ем терiсi пайдалы

IV.Сабақты бекiту

1.Әңгiмеден алған әсерiң қандай?

2.Мәтiнде қолданылған мақал-мәтелдердiң мәнiн қалай түсiнуге болады?

3.Тағы қандай тұлпарларды бiлесiңдер?

V. Үйге тапсырма

«Түбi бiрге туысым», «Менiң тұлпарым», «Бәрiмiз де туыспыз» тақырыптырының бiрiне шығарма жазу.

VI.Бағалау

Сабақ № 8 күні:

Сабақтың тақырыбы: Шығарма «Ат-ер қанаты»

Мақсаты:

1.Оқушылардың қазақ халқының жылқы, ат тақырыбынан алған бiлiмдерiне бақылау жасау, бiлiм деңгейiн тексеру мақсатында шағын шығарма жаздыру;

2.Жазбаша көркем тiлiн дамыту, теориялық бiлiмдерiн сарамандық жұмыста пайдалана бiлу дағдыларын дамыту, ой еңбегiне баулу, өз беттерiмен iзенуге, қорытынды пiкiр жасай бiлуге дағдыландыру, шығармашылық жұмысқа баулу;

3.Қазақ халқының өнерiн құрметтеуге, мәнiн түсiнуге тәрбиелеу;

Сабақтың түрi: бiлiм дағдыларын тексеру сабағы

Әдiстерi: тiрек сөздермен жұмыс, сұрақ-жауап, әңгмелесу

Көрнекiлiгi:

Тiрек сөздер жазылған қағаз

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңi.

1.Амандасу. 2.Кезекшiмен сұхбат

II.Негiзгi бөлiм

А) Сабақтың мақсатымен, барысымен танысу.

1) Шығарма жазуда басшылыққа алатын негiзгi мәселелермен танысу:

-Таңдалған тақырыпты әбден ойлан. Жоспар тақырыпқа сай жасалсын, эпиграф тақырып пен негiзгi идеяны ашуға сәйкес алынсын.

-Сөйлемдер тиянақты, ойлы болсын, әдемi, айшықты сөздердi пайдалан.

-Қате жiбермеуге талпын. Сауаттылық-шығарма үшiн ең маңызды мәселе.

2) Тақырып бойынша ауызша жұмыс жүргiзу.

Тiрек сөздер мен сөз тiркестерi тақтаға iлiнедi:

Қазақ халқы, төрт түлік, қанатты пырақ, қымыз, көлік, салт-дәстүр, ұлттық ойындар, қазы-қарта, жал-жая, батырлар мінген, сәйгүліктер.т.б.

Оқушылар тiрек сөздердi пайдалана отырып жауап беру керек:

-Қазақ халқы неге бай?

- Жылқының пірі не?

- Батырлар жауға немен аттанды?

-Қазақ қандай халық?

- Атпен ойналатын ұлттық ойындар қандай?

3) Шығарма жазғызу

Сабақты бекiту.

Бағалау

Үйге тапсырма: жаңа сөздердi қайталап, сөздiк диктантқа дайындалу

Сабақ №9 күні:

Сабақтың тақырыбы: Фариза Оңғарсынова «Оюлар»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Ф.Оңғарсынованың өмірі мен шығармашылығы жайлы мәлімет беру. Өлеңнің мазмұнын меңгерту арқылы халықтың асыл қасиетін өзіне жинақтаған ұлттық қолөнер бұйымдарын, ою-өрнегін, халықтық дәстүрді, өнерді дәріптеу арқылы оны бағалап, қастерлеуге баулу. Олардың ұшқыр ой, әсемдік талғам және белсенді біліктілік шеберліктерін дамытуға ықпал ету.

Дамытушылық: Оқушыларды ауызша және жазбаша сөйлеуде өз ойларын әдеби тілмен өрнектей білуге төселдіру, ой өрісін дамыту. Өлеңді түсініп, мәнерлеп, көркем оқи білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды әсемдікке, шеберлікке, шапшаңдыққа, еңбекке баулу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, талдау

Сабақтың көрнекілігі: Кітап көрмесі, интерактивті тақта, слайдтар

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгендеу. Сынып тазалығын, сабаққа дайындықтарын тексеру.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Қ.Жұмаділовтың «Қозыкүрең» шығармасына байланысты «Бәріміз де туыспыз» деген тақырыпта жазып келген шығармаларын оқыту, бағалау.

ІІІ. Жаңа тақырыпты меңгерту

  1. Ф.Оңғарсынованың өмірі мен шығармашылығы жайында түсінік беру. (Интерактивті тақтадан көрсету)

  2. Ассосация құрастыру

«Ою» деген сөзді естігенде ойларыңа не келеді?

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]