Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-сынып әдебиет 1-4 тоқсан.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
973.82 Кб
Скачать

I.Ұйымдастыру кезеңі

II.Үй тапсырмасын сұрау

III.Жаңа сабақ

Сабақтың мақсаты айтылады.

1.Мұғалімнің кіріспе сөзі

2.Оқулықта берілген Ы.Алтынсарин туралы мәліметпен жұмыс жүргізіледі.

Оқушылар берілген мәтінді оқып шыққан соң, бір-біріне кезек-кезек сұрақтар

қояды. Сұрақтар мен жауаптар қысқа да нұсқа болуы керек.

3.Тақтада берілген тірек сызба арқылы оқушылар Ы.Алтынсарин туралы

баяндайды:

Қоғамдық қызметі

Туған ортасы

Шығармалары

Білімі

Әдебиеттегі орны

4.«Өзен» өлеңімен жұмыс:

1) өлең мәтіні үнтаспадан оқылады, оқушылар өздері мәнерлеп оқиды.

2) өлеңнің тақырыбы, идеясы анықталады.

3) теңеу мен эпитет табылады.

3)сөздікпен жұмыс.

5. өлең бойынша қарастырылатын сұрақтар мен тапсырмалар:

1) өлең құрылысында қандай ерекшеліктер байқадыңыздар?

2) өлең мазмұнын қара сөзбен жащып шығыңдар.

3) суретші болсаңдар табиғатты, оның құбылыстарын қалай бейнелер едіңдер?

4) өзеннің табиғаттағы, адам өміріндегі атқарар жүгін ақын қалай көрсеткен?

IV.Сабақты бекіту

«Өрмекші» оқыта үйрету ойыны. Оқушылар топтарға бөлінеді.1.2.3деген белгілерді кеуделеріне тағып алады. Әр үстелде тапсырмалар жатады. (тапсырмаларды деңгейге бөліп те жасауға болады) Оқушылар кезек-кезек әр үстелдің тапсырмасын орындайды, үлгергендерінше жауаптарын жазып қалдырады. Оларға белгілі бір уақыт беріледі. Осылайша әр топ барлық үстелдің тапсырмасын орындап шығуы керек.Ойын соңында мұғалім жауаптарды тексеріп, бағалайды.

1 үстелдің тапсырмасы

1) Ы.Алтынсарин қашан, қай жерде дүниеге келген?

2)Ақынның қандай шығармаларын білесіңдер?

2 үстелдің тапсырмасы

1) Ыбырайдың әке-шешесі туралы не білдіңдер?

2)Ағартушылық жұмысы туралы не білесіңдер?

3 үстелдің тапсырмасы

1) Ыбырай шығармаларының тақырыбы не?

2) Проза саласында қандай шығармалар жазды?

V.Сабақты қорытындылау

Қазақстанның қандай өзендерін білесіңдер?

Өздерің шомылған өзенді, көлді әңгімелеңдер.

Өзеннің адам игілігіне жарап жатқанын баяндап жаз.

VI.Үйге тапсырма

Ақын өмірін оқу, тың деректер жинау, «Өзен» өлеңін жаттау.

Сурет салу

VII.Бағалау

топтар

1-үстел тапсырмасы

2-үстел тапсырмасы

3-үстел тапсырмасы

4-үстел тапсырмасы

қорытынды

1-топ

2-топ

3-топ

Сабақ тақырыбы: Сыныптан тыс оқу. XIX ғасыр әдебиетінің шығармалары

Сабақ мақсаты:

1. Оқушылардың XIX ғасыр әдебиетінен оқыған шығармалары

бойынша білімдерін жинақтау.

2.Көркем шығарма оқуға деген құлшыныстарын арттыру, ой-өрістерін, тілдерін

дамыту.

3.Қазақтың ақын-жазушыларының шығармаларын дәріптеу.

Сабақ түрі: интеллектуалдық олимпиада

Сабақ әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, ізденушілік

Көрнекілігі: слайдтық көріністер

Ойын шарттары: XIX ғасыр әдебиетінің туындыларынан үзінділер беріледі.

Авторы мен шығарманың атауын табуы керек.

Сабақ барысы

Ұйымдастыру

Сыныптан тыс оқу сабағының мақсаттарының бірі-кітаппен жұмыс істеуге

үйрету, өз беттерімен оны тыңдай білу, оқығандарының ішінен ең негізгі, басты

мәселелерді еске ұстау дағдыларын қалыптастыру.

Кітап оқығанда мына мәселелерді есте ұстау қажет:

-Кітапты жатып оқымаңдар, денелеріңді тік ұстап, дұрыс отырып оқу керек.

-Басты кейіпкерлер мен негізгі оқиғаларды естеріңде қалу үшін, арнайы күнделік-

дәптер ашып қойған абзал.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]