Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-сынып әдебиет 1-4 тоқсан.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
973.82 Кб
Скачать

I. Ұйымдастыру кезеңі

II.Үй тапсырмасын сұрау

Сұрақ-жауап әдісімен басталады.

1.А.Байтұрсыновтың қандайшығармаларын білесіңдер?

2.Өмір жолы туралы не білесіздер?

3.Ахмет Байтұрсынов кім?

Ақын ағартушы қоғам қайраткері

Ахмет Байтұрсынов

а удармашы оқулық авторы

Ғұлама педагог

III. Жаңа сабақ

Сабақ мақсаты айтылады.

«Өгіз бен бақа» өлеңі үнтаспадан тыңдалады.

Мағынасын ашу сұрақтары.

1.Қандай іс-әрекеттер байқадыңыздар?

2.Автор шығармасымен нені меңзеп тұр?

3.Мұндай мінездің адамдары қазіргі өмірде кездесе ме?

Мұғалімнің толықтыруы.

Сөздікпен жұмыс.

Тапсырмалар:

1.Шығарма кейіпкерлеріне талдау жаса және мінездеме жаз.

Жағымды

Жағымсыз

өгіз

бақа

Іс-әрекеттері

Адал еңбегімен адамға қызмет етеді

Таңертеңнен қара кешке дейін тынымсыз бос секіреді

2.Әңгіменің жоспарын құру.

1.Өгіздің шалқар көлге су ішуге келуі

2.Көлбақаның әрекеті

3.Өгізге ұқсап, зор болғысы келді

4.Жолдасының жауабы

5.Мақтаншақ бақаның жарылуы

6.Әлін білмес әлек.

3.Өлең құрылысына талдау жасау.

Шумақ

Тармақ

Буын

Бунақ

Ұйқас

Көркемдік ерекшелігі

Тәрбиелік мәні

9

4

11

3

ааба

теңеу

мақал

қарапайымдылық

IV. Сабақты бекіту

Венн диаграммасы

«Өгіз бен бақа» «Егіннің бастары»

«Әлін білмес әлек» ойтолғау.

Бақаның монологін, бақаның жолдасымен диалогін оқыту

V. Сабақты қорытындылау

Сұрақ-жауап

Мысал өлеңдер дегеніміз не?

Өлеңдегі кейіпкер әрекеттерін қалай атаймыз?

Мысалдан қандай ойды аңғардың?

Мысалдардың қорытындысын түсіндіріп айт.

Мысалдарды инсценировкалау

VI.Үйге тапсырма

Қосымша мысал өлеңдер іздеп, оқып келу. Мысал кейіпкерлерінің мінездеріне арналған мақал-мәтелдер жазып келу.

VII.Бағалау

Сабақ тақырыбы: Махамбет Өтемісұлы «Соғыс»

(әдеби теория:өлең құрлысы, өлең туралы, метафора)

Сабақ мақсаты:

1.Білімділік: Махамбеттің елін езгіден ерлікке, қараңғылықтан білімдіктің биік

шыңына шақырған, ел бірлігін жырлаған өлеңдерімен таныстыра келе,

«Соғыс» өлеңінің құрылысына талдау жасау.

2.Дамытушылық: Шығарманың мазмұнына сүйене отырып, оқушының сөздік

қорын байыту, сөйлеу дағдысын дамыту.Әдеби теориялық ұғымдарды шығарма

желісінен еркін таба алуға үйрету.

3.Тәрбиелік: Қазақ халқының тыныштығын ойлаған ағаларымыздың

еңбегін,ерліктерін дәріптеу.

Сабақ түрі: кіріктірілген сабақ

Сабақ әдісі: Сто элементтері, баяндау, талдау, сұрақ-жауап

Пәнаралық байланыс: тарих

Көрнекілігі: интерактивті тақта, Махамбет портреті, сызбалар

Сабақ барысы

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]