Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-сынып әдебиет 1-4 тоқсан.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
973.82 Кб
Скачать

I.Ұйымдастыру кезеңі

Сынып топқа бөлінеді.Зейіндерін сабаққа аудару. II.Үй тапсырмасын сұрау

Жаттауларын сұрау. III.Жаңа сабақ

«Жигсо-I» стратегиясы бойынша шығарманы бөліктермен оқыту. Топты араластыру, орындарына қайтып келгенде шығарма мазмұнын толық түсініп келеді.

«ББҮ» кестесі беріледі

Білемін

Білдім

Үйренгім келеді

+

Оқушылар бірінші «Білемін» торкөзін толтырады.

Мұғалімнің толықтыруы.

Сырым Датұлы мен Малайсары би туралы деректер айту.

Сырым Датұлы кіші жүзден шыққан қазақтың батыр, ел тұлғалы азаматы болған. Ол кісі қайсар мінезімен, өткір тілімен танылған адам. Сол мінезінің арқасында 1783-1797жж көптеген көтерілістерде елім деп, егемендік үшін қол бастаған.

Малайсары би 1700-1756 жж өмір сүрген Абылайдың кеңесші билерінің бір болған.

Мәтінмен жұмыс

Блум жүйесі

Түсіну- шығарма желісімен қысқаша мазмұнын айту

Білу - әңгімеге сатылай талдау жасау.(мәтіннің идеясын ашу, сюжетті-композициялық талдау, тәрбиелік мәнін ашу)

Қолдану – салт-дәстүр, наным-сенім,жөн-жоралғы,мақал, шешендік сөздер бойынша жұмыс.

Талдау – кейіпкерлерге мінездеме, сипаттама беру.

Топтау –өткен тақырыптар бойынша іс-әрекеттері жақын адамдарды топтау.

Бағалау - оқушылардың білімдерін бағалау.

IV.Сабақты бекіту

«ББҮ» кестесінің екінші «Білдім» торкөзін толтырады.

Білемін

Білдім

Үйренгім келеді

+

+

V.Сабақты қорытындылау

Сұрақ-жауап

1.Шығармадан не үйрендіңіздер?

2.Шығармадан қандай тәлім алдыңдар?

3.Шығарма несімен ұнады?

4.Сырым Датұлы тарихта қандай ерлігімен белгілі?

5. «ББҮ» кестесінің үшінші «Үйренгім келеді» бөлігі толтырылады.

Білемін

Білдім

Үйренгім келеді

+

+

+

VI.Үйге тапсырма

Шығарманы толық оқу.

«Үлкеннен бата алу» тақырыбында ой толғау.

VII.Бағалау

Сабақ тақырыбы: Діни әңгімелер. Қаситетті Құран Кәрім жайында.

Сабақ мақсаты:

1.Білімділік:Діни әңгімелер туралы мағлұмат бере отырып, қасиетті Құран Кәрім жайында ой толғату, ислам діні және теріс діндердің пайда болу себептерін аша түсіндіру.

2.Дамытушылық: Оқушының өз пікірін қорғай білуге үйрету.Сөздік қорларын, ислам діні туралы білетін ақпараттарын жинақтату және дамыту.

3.Тәрбиелік:Ислам дінін дәріптеу, имандылыққа, жақсылық пен жамандықты айыра білуге, тазалыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Сабақ әдісі:баяндау, сұхбаттасу, айтыс, дәлелдеу

Пәнаралық байланыс: дінтану, тарих

Көрнекілігі: үнтаспа, сызбалар,слаид шоу.

Сабақ барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі

Сынып екі топқа бөлінеді. Жақтаушы және даттаушы.

II.Үй тапсырмасын сұрау

III.Жаңа сабақ

Мұғалімнің кіріспе сөзі

Слайдтан мына суреттер көрсетіледі. Не бейнеленген?

(оқушы жауабы талқыланады) Үнтаспадан Құран кітабы туралы мағлұмат тыңдатылады.

Адамның бойындағы ең басты қасиет- ол таным мен сенім. Адамзат қоғамы тарихында әрбір адам сенімдерінің ең абзалы - Жаратушыға деген сенім. Сенім негізінде адамның дүниетанымы қалыптасты. Жаратушыға деген сенімі қалыптасқаннан кейін адамдар одан қажетін сұрады, тіледі, құлшылық етті, дәріптеді, соған сай береді деп үміттенді немесе Жаратушының әміріне қарсы келуден қорықты. Сол сенім іс - әрекеттерді, құлшылықтарындағы жөн -жоралғылар мен салттарды, ережелер мен қағидаларды ”дін“ деп атады. Діннің өзіндік жөн - жоралғылары көп. Сондықтан ол кейде дәстүрге де ұқсап кетеді.

Құран Кәрім - мұсылман қауымының қасиетті кітабы.Құранда Алла тағаланың атынан айтылатын өсиет- өнегелер,екі дүниелік ереже -қағидалар жинақталған.Араб тілінде –оқу дегенді білдіреді. Құранда 114 сүре бар. Сүрелер белгілі бір тәртіппен орналасқан. Ол меккелік (92)және мединелік (22) деп екіге бөлінеді.Сүре аяттарға бөлінеді.Құрандағы ең ұзағы 2-ші сүре-286 аят,қысқасы-103,108,110сүрелер-3-ақ аяттан тұрады. Шығыс елдерінің ақын-жазушылары Құраннан дәйектемелер алған.Құранның сөзін түсіну оңай емес,онда арнайы түсіндіруді қажет ететін сөздер жиі кездеседі. Мұнда өсиет, мақал-мәтел,аңыз әңгімелер, тарихи оқиғалар, тіпті мұсылман халқы үшін күнделікті тұрмысқа қажетті заңдар берілген.Құран - қасиетті кітап.

Кітаппен жұмыс

1. Сөздік жұмыс

2. Оқулықтағы мәтінді мәнерлеп оқу. 3.Мағынасы ашылады.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]