Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-сынып әдебиет 1-4 тоқсан.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
973.82 Кб
Скачать

Шешендік сөздер

Қынаптан суырылғандай қылыштай өткір.

Соқырға таяқ ұстатқандай анық.

Көңілге медет болатындай мағыналы.

Тапсырмалар:

Берілген шешендік сөздерді құрамына қарай талда.

Білімді адам ашпай көріп, айтпай сезеді,

Білімсіз надан нені көріп, нені сезеді?

(антоним)

Әйел – үйдегі ырысың,

Ұл – айбарлы қылышың,

Қыз – түздегі өрісің,

Келін – кеңейген тынысың.

(метафора)

V.Сабақты бекіту

«Атаның сөзі – ақылдың кені» атты ойыны

– Ал, балалар, би-шешендеріміздің өнегелі сөздерін жадымызға жаттап, қаншалықты санамызға сақтағанымызды байқау үшін

«Атаның сөзі – ақылдың кені» атты интелектуалды ойынын жүргізбекпіз.

Ойын талабы – ұяшықтарда берілген би-шешендердің сөздерін жалғастыру.

VI.Сабақты қорытындылау

Сұрақ-жауап

Шешендік сөз дегеніміз не?

Қазақтың би-шешендері қандай мәселелерді шешіп отырған?

Қазақтың қандай би-шешендерін білесіңдер?

VII.Үйге тапсырма

Шешендік сөздер жаттау.

VIII. Бағалау

4 Сабақтың тақырыбы: Тайкелтірдің төрелігі

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Шешендік сөздер туралы ойларын тереңдету, шығарманы оқи отырып сын тұрғысынан бағалай білуге үйрету.Ізденгіш қасиеттерін арттыру.

2.Дамытушылық: Оқушылардың дүниетанымын кеңейту,тілін дамыту, өз пікірін жүйелі жеткізе білуге дағдыландыру.

3.Тәрбиелік:Бір-бірінің ойын бағалай білуге, қайырымдылыққа, тапқырлыққа, шешендікке тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас

Сабақ әдісі: Сын тұрғысынан ойлау және жазу.

Көрнекіліктер: интерактивті тақта.

Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

Оқушыларды топқа бөлу.

«Ой шақыру»

Үзінділер айтып, кімдікі екенін тапқызу.

I.Қызығушылықты ояту

Әр топтың алдына ақ қағаздар таратылады.

«БИ» сөзіне ассоцация жасау. Топбасшы қорғайды.

II.Мағынаны тану

Оқулықтан мұғалім «Тайкелтірдің төрелігі» әңгімесін оқиды.

Мағынасын ашу мақсатында сұрақтар қойылады:

1.Шығармада кімдердің аты аталып тұр?

2.Кейіпкерлер қандай әрекеттер жасады?

3.Қандай тәрбие көздерін байқадыңдар? (ұстаздық, өнегелік)

4.Қазыбек би туралы не білесіңдер? (мұғалім толықтыруы)

Бірінші топқа шығармаға жоспар құрғызу.(сюжетті-композициялық талдау)

Екінші топқа сатылай талдау беріледі.(тақырыбы, идеясы, жанр түрі, көркемдік ерекшелігі, сөздік, тәрбиелік мәні)

III.Ойтолғаныс

Шығармадағы кездескен салт-дәстүр туралы ой толғау.

«Ұстаздық еткен жалықпас,

Үйретуден балаға» тақырыбында әңгіме жазу.

IV.Сабақты қорытындылау

Тұжырым кестесі

Кейіпкер

Іс-әрекеті

Адами қасиеттері

Берілген сөздер Тайкелтір бойындағы қасиетпен сәйкес келе ме? (қасына белгі қойып отырып орындайды)

Би – шешендер бойындағы сан қырлы қасиеттер:

елшi -

заңгер -

психолог -

ақын -

шешен -

саясаткер -

қоғам қайраткерi -

тәрбиешi -

ойшыл -

ғалым -

бітімгер -

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]