Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
5-сынып әдебиет 1-4 тоқсан.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
973.82 Кб
Скачать

Әдебиет 5 «а» сынып

1 тоқсан

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Қазақтың әдебиет фольклоры

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: оқушыларға халық ауыз әдебиеті туралы түсіндіру, тақырыптың толық мағынасын ашып, меңгерту;

2. Тәрбиелігі: көркем әдебиетті сүйіп оқуға, әдебиет өнерін бағалай білуге тәрбиелеу;

3. Дамытушылығы: оқушылардың әдебиетке деген қызығушылығын, сүйіспеншілігін арттыру.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, іздендіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу

Сабақтың көрнекілігі: кесте№1

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих, музыка

Сабақтың барысы

I Ұйымдастыру: оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

II Үй жұмысын сұрау: үйге берілген тапсырманы тексеру, өткен сабақта өтілген шығарманың мазмұнын сұрау

III Жаңа сабақты түсіндіру:

Фольклор – халықтың ауызша тудырып, ауызша таралып, ауызша сақталып келген шығармашылық өнері. Ол жазу, сызудан бұрын пайда болған. Халық өз ұрпағына қоршаған әлем, өмір туралы түсінік-танымын ауызекі түрде сөз немесе музыка өнерлері арқылы жеткізіп отырған. Оларды фольклор деп атаған.

Фольклор – ағылшын сөзі, «халықтың ауызша шығарған шығармасы» деген мағынаны білдіреді.Фольклордың музыкалық фольклор және әдебиет фольклоры деген түрлері бар. Әдебиет фольклорын ауыз әдебиеті деп атайды.

Халық ауыз әдебиеті жазба әдебиетінен бірінші пайда болған. Жазу, сызу жоқ кезде адамдардың арман-қиялынан туындаған шығарамалар халықққа ауыз әдебиеті арқылы тарап, ұрпақтан ұрпаққа жетіп отырған. Ауыз әдебиеті шығармаларының тілі көркем, сұлу әрі бай.

Ауыз әдебиетінің түрлері өте көп. Оның негізгілері мыналар: тұрмыс-салт жырлары, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, жаңылтпаштар, ертегілер, батырлар жырлары немесе эпостық жырлар, ғашықтық жырлар немесе лиро-эпостық жырлар, айтыс өлеңдер, аңыз әңгімелер және т.б.

Тапсырмалармен жұмыс:

  • Мәтіндегі бұрын кездеспеген қиын сөздердің мағынасын ашып түсіндіру

фольклор-ауызша шығарылған халық шығармасы

қадым – баяғы, ертедегі

көлтауысар – ертегілердегі қаһарман

самұрық – ауыз әдебиетінде айтылатын алып құс

эпостық жыр – батырлар туралы жыр

лиро-эпостық жыр – ғашықтық туралы жыр

аңыз әңгіме – әдеттегіден тыс айрықша оқиға туралы әңгіме

  • Берілген сөздерді дәптерлеріне жазғызып қою.

  • Берілген сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындату.

  1. Фольклор мен ауыз әдебиеті бір ұғым ба?

  2. Ауыз әдебиетінің қандай белгілері бар?

  3. Ауыз әдебиеті шығармаларының түрлі нұсқада кездесуі не себептен?

  4. Мына жоспар бойынша әңгімеле:

а) Ауыз әдебиеті – халық өмірінің шежіресі;

ә) Ауыз әдебиеті – тәрбие құралы;

б) Ауыз әдебиетінің түрлері;

в) Ауыз әдебиетін неге халық ауыз әдебиеті деп те айтуға болады?

IV Сабақты бекіту, қорытындылау:

Фольклор дегеніміз не?

Ауыз әдебиеті дегенді қалай түсінесіңдер?

Ауыз әдебиетінің қандай түрлері бар?

V Бағалау: оқушылардың жауаптарына қарай баға қою.

VI Үйге тапсырма беру:

Тақырыпты мазмұндау, жаңа сөздерді жаттау.

Әдебиет 5---сынып

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Тұрмыс-салт жырлары.Салт өлеңдері.Бата-тілек жырлары

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: оқушылардың тұрмыс-салт жырлары туралы білімдерін бір жүйеге келтіру; ауыз әдебиетінің көне түрі тұрмыс-салт жырлары туралы білім беру;

2. Тәрбиелігі: көркем әдебиетті сүйіп оқуға, әдебиет өнерін бағалай білуге тәрбиелеу;

3. Дамытушылығы: мәнерлеп оқу, түсініп оқу дағдыларын дамыту; ұлттық сана, ұлттық тәлімді қалыптастыру

Сабақтың түрі: жаңа материалды игеру сабағы

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, іздендіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, тұрмыс-салт жырлары жайлы әдебиеттер,кест

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих, музыка, жаратылыстану

Пайдаланылған әдебиет: қазақ тілі (оқулық)

Сабақ барысы:

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]