
- •Фізико-географічне положення материка Австралія
- •Історія відкриття та дослідження материка Австралія
- •Перші відкриття Австралії Луїсом Воєсом Торресом
- •Пунктиром даний маршрут по Хінксу, суцільною лінією – по Стівенсу
- •1.2.2.Нові відкриття Абеля Тасмана на північних берегах Австралії
- •1.3.Комплексна фізико-географічна характеристика материка Австралія
- •1.3.1. Тектонічна і геологічна будова та корисні копалини
- •1.3.4. Води суходолу
- •1.3.5. Природні зони
- •1.4.Населення материка Австралія
- •1.4.1. Склад та розміщення населення
- •1.4.2. Австралійський Союз – єдина держава на материку
- •1.4.3. Україна і Австралія
- •2.1. Дидактичні інструменти навчання географії материків і океанів
- •2.2.Організація навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках географії материків і океанів у різних режимах навчання
- •2.3. Проектування уроків географії з теми "Австралія" у 7-му класі основної школи
- •1. Організація уваги і роботи учнів.
- •2. Актуалізація життєвого і почуттєвого досвіду та опорних знань учнів.
- •3.Мотивація навчальної діяльності.
- •Рельєф.
- •Води суходолу.
- •Природні зони.
- •4. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
- •1.Актуалізація опорних знань.
- •2.Сприймання, усвідомлення та осмислення нового матеріалу.
- •3.Визначення зворотного зв’язку між учнями та вчителем.
- •1.Організація уваги і роботи учнів.
- •1.Перевірка знань та вмінь учнів.
- •5.Виявлення зворотного зв’язку між учнями і вчителем.
- •1.Організація уваги і роботи учнів.
- •2.Мотивація навчальної діяльності.
- •3.Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
- •4.Сприймання, усвідомлення та осмислення нового матеріалу.
- •1.Актуалізація опорних знань, умінь та навичок, необхідних для виконання практичних завдань
- •2. Виконання завдань практичної роботи №8
- •3.Перевірка знань учнями основних понять, причино – насідкових зв’язків і закономірностей; можливості пояснювати їхню суть.
- •Список використаних джерел
1.Актуалізація опорних знань, умінь та навичок, необхідних для виконання практичних завдань
2. Виконання завдань практичної роботи №8
(Нанесення номенклатури на контурну карту)
ІІІ.КОМЕНТОВАНЕ ПОЯСНЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Опрацювати Пр.28
ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Урок контролю і корекції навчальних досягнень учнів
ТЕМА УРОКУ: Урок тематичного контролю.
МЕТА УРОКУ:
Освітня: перевірити та корегувати сформовані знання і вміння учнів з теми Австралія;
Розвиваюча: розвивати логічне мислення, пам'ять; поліпшувати вміння формувати причинно – наслідкові зв’язки та узагальнення;
Виховна: формувати адекватну самооцінку власних навчальних досягнень учнів.
ОБЛАДНАННЯ: контурні карти, картки з завданнями, роздатковий матеріал з варіантами контрольної роботи.
ТИП УРОКУ: урок контролю та корекції знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Організація уваги й роботи учнів.
Інструктаж з приводу організації навчальної діяльності і робочого місця учня.
2.Мотивація навчальної діяльності: пізнавальна, перспективна, мотивація відповідальності.
3.Ознайомлення учнів з характером оцінювання навчальних досягнень учнів.
ІІ. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ
1.Перевірка знань фактичного матеріалу та вміння розкривати елементарні зв’язки між географічними об’єктами та явищами.
Усне фронтальне опитування.
Назвіть мандрівників та мореплавців, які досліджували Африку?
На які корисні копалини багата Австралія?
Чому Австралія вважається най посушливішим материком земної кулі?
2.Визначення рівня оволодіння учнями вмінь і навичок та їхнє застосування при роботі з контурними картами.
Позначення учнями на контурній карті таких об’єктів:
І варіант
Миси: м.Стіп-Пойнт, м.Південний.
Моря: Тасманове море, Тіморське море.
Затока: Карпентарія.
Протока: Бассова.
Річки: Мюррей.
Озера: Ейр.
Пустелі: Сімсон, Гібсона.
ІІ варіант
Миси: м.Йорк, м.Байрон.
Моря: Коралове море, Арафурське море.
Затока: Австралійська.
Протока: Торресова.
Річки: Дарлінг.
Озера:Торренс.
Пустелі: Вікторія, Велика Піщана.
3.Перевірка знань учнями основних понять, причино – насідкових зв’язків і закономірностей; можливості пояснювати їхню суть.
Інструктаж щодо виконання тестових завдань
І варіант
І рівень ( 1 правильна відповідь – 0, 5 бала )
1.Площа материка становить:
А) понад 7 млн. км2 Б) понад 10 млн. км2 В) понад 12 млн. км2
2. Крайньою північною точкою материка є
А) мис Байрон Б) мис Південний В) мис Йорк
3. Австралія не омивається водами … океану
А) Індійського Б) Атлантичного В) Тихого
4.Із заходу на схід материк простягається на
А) понад 5 тис. км Б) понад 4 тис. км В) понад 3 тис. км
5. Який найбільший острів розташований біля берегів Австралії?
А) Тасманія Б) Нова Гвінея В) Нова Зеландія
6. Яка найбільша затока омиває територію материка?
А) Карпентарія Б) Велика Австралійська В) Мексиканська
7. В центрі материка розташована низовина …
А) Центральна Б) Налларбор
8. Австралію перетинає …..
А) екватор Б) Початковий меридіан В) Південний тропік
9. Яке море омиває береги Австралії на сході?
А) Тіморське Б) Коралове В) Арафурське
10. Першими з європейців біля берегів Австралії з'явились …
А) англійці Б) голландці В) іспанці
11. За якими рудами Австралія посідає перше місце в світі?
А) мідними Б) алюмінієвими В) залізними
12. Як називаються найвищі гори на материці?
А) Великий Вододільний хребет Б) Західно – Австралійське плоскогір’я В) Австралійські Альпи
ІІ рівень (1 правильна відповідь – 1 бал)
Яке місце в Австралії є найвологішим?
Яка з наведених назв географічних об’єктів є зайвою у переліку:
Гібсона, Вікторія, Дарлінг, Сімсона?
ІІІ рівень ( 1 правильна відповідь 2 бали )
Назвіть кліматичні пояси в яких розташована Австралія.
Опишіть фауну Австралії.
ІІ варіант
І рівень ( 1 правильна відповідь – 0,5 бали)
1.Площа материка становить:
А) понад 7 млн. км2 Б) понад 10 млн. км2 В) понад 12 млн. км2
2. Який найбільший острів розташований біля берегів Австралії?
А) Тасманія Б) Нова Гвінея В) Нова Зеландія
3. Австралію перетинає …..
А) екватор Б) Початковий меридіан В) Південний тропік
4. Першими з європейців біля берегів Австралії з'явились …
А) англійці Б) голландці В) іспанці
5.Який кліматичний пояс займає найбільшу площу на території Австралії?
А) субекваторіальний Б) тропічний В) субтропічний
6. Які вітри дмуть над більшою частиною Австралії?
А) західні Б) мусони В) пасати
7. Сухі річища в Австралії називають:
А) ваді Б) кріки
8. Найдовшою річкою материка є:
А) Муррей Б) Дарлінг В) Купер - Крік
9. Яка природна зона займає найбільшу площу на території Австралії?
А) савани і рідколісся Б) пустелі і напівпустелі В) гілеї
10. Як називається корінне населення Австралії?
А) папуаси Б) аборигени В) негри
11. В сільському господарстві Австралії переважає:
А) розведення корів Б) розведення овець В) розведення верблюдів
12. Столицею Австралійського Союзу є:
А) Аделаїда Б) Сідней В) Канберра
ІІ рівень ( 1 правильна відповідь – 1 бал)
Які чинники є визначальними для клімату материка?
Яка з наведених назв географічних об’єктів є зайвою у переліку
Кері, Костюшко, Ейр, Торренс?
ІІІ рівень ( 1 правильна відповідь – 2 бали)
Які форми рельєфу переважають в Австралії?
Опишіть флору Австралії
ІІІ. АНАЛІЗ ТА ОЦІНЮВАННЯ ВИКОНАНИХ УЧНЯМИ ЗАВДАНЬ
ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
При проектуванні уроків були використані різні літературні джерела, що дало змогу спроектувати доволі цікаві та інформативні конспекти уроків. Також застосовувались різні форми навчально-пізнавальної діяльності для кращого та ґрунтовнішого запам’ятовування навчального матеріалу. Кожен урок підкріплений наочністю, що дає змогу проводити паралелі, причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки.
ВИСНОВОК
В даній роботі розглядається змістовний та процесуальний компонент вивчення теми «Австралія»
Змістовний компонент розкриває основні теми курсу, які вивчаються послідовно та за певним алгоритмом. Спочатку вивчається географічне положення та історія відкриття материка.
Так Австралія була відкрита європейцями пізніше за інші жилі материки. Відкриттю перешкоджали віддаленість її від Європи і відособленість. Ще стародавні учені припускали, що на південь від Південного тропіка існує земля. Цю землю відкрили голландці. У першій половині XVII ст. їм стало відоме майже все північне, західне і південно-західне побережжя материка. Велике значення для пізнання Австралії мала експедиція голландського мореплавця Абеля Тасмана. Він досліджував північні і північно-західні береги материка і відкрив в 1642 р. острів, пізніше названий його ім'ям, - Тасманія.
Східне побережжя Австралії було відкрите в другій половині XVIII ст. найбільшим англійським мореплавцем і дослідником Джеймсом Куком. В результаті досліджень Кука була остаточно знехтувана легенда про існування великого південного материка і було доведено, що Австралія - самостійний материк, а не частина невідомого Антарктичного материка, як вважали раніше.
Далі йде вивчення будови земної кори, рельєфу Австралії. Ця тема передбачає висвітлення утворення материка Австралія, який є залишком давнього материка Гондвани, який близько 180 млн років тому розколовся на частини. Також тема ознайомлює з рельєфом та корисними копалинами Австралії.
Наступною темою вивчення є клімат та внутрішні води материка. Тема висвітлює загальні особливості клімату та дає характеристику внутрішнім водам материка.
Найцікавіша тема для вивчення є тема «Органічного світу Австралії. Природні зони»
Природа створила в Австралії такий собі величезний заповідник, де збереглися численні рослини і тварини, близькі за схожістю до тих, які населяли Землю в далекі часи і зникли на других материках.
Видовий склад рослин і тварин відрізняється бідністю і своєрідністю. Це пояснюється тим, що Австралія і прилеглі острови давно відділилися від інших материків і органічний світ їх тривалий час розвивався ізольовано. Видовий склад рослинності Австралії вельми своєрідний. З одного боку, багато рослинних видів відповідають рослинним видам, поширеним в Південній Америці і на островах Зондського архіпелагу, а з іншої - завдяки тривалій ізоляції, а також віддаленості Австралії від інших частин світу і особливостям фізико-географичних умов збереглася велика кількість (більше 75 % всіх видів) ендемічних, тобто властивих тільки Австралії, рослинних форм.
Розміщення рослинного покриву по території країни визначається гідротермічними умовами.
У внутрішніх пустинних частинах материка зустрічаються густі, майже непрохідні чагарники колючих низькорослих чагарників, що полягають переважним чином з евкаліптів і акацій. У Австралії ці чагарники зазвичай називають «скреб». Місцями скреб перемежається з обширними абсолютно позбавленими рослинності піщаними або кам'янистими ділянками пустель, а місцями - з чагарниками високих дернистих злаків спініфекс.
Своєрідність тваринного світу Австралії дозволяє виділити її в особливу Австралійську область. Фауна Австралії відрізняється стародавністю, високим ступенем ендемізму, відсутністю копитних, приматів і хижих (крім дикого собаки дінго, завезеного людиною). На материку збереглися представники фауни мезозою і третинного часу, у тому числі більшість існуючих на землі сумчастих, а також найдавніші із ссавців - однопрохідні яйцекладні єхидна і качкодзьоб. Багато тварин Австралії винищені в результаті полювання і зміни ландшафту внаслідок господарської діяльності людини. Зникли деякі види кенгуру, на межі вимирання сумчастий вовк, деякі види комбатів. Сумчастих ссавців в Австралії і на найближчих до неї островах близько 180 видів.
Щоб запобігти цієї катастрофи на території Австралії створено близько 1000 охоронних територій та національних парків. З 1973року Австралія підписала Міжнародну конвенцію по обмеженню торгівлі рідкісними тваринами. Та вступила в Міжнародний союз охорони природи.
Заключною темою вивчення материка «Австралія» є тема населення.
На всіх етапах вивчення теми «Австралія» в основній школі вчитель використовує певні методи та методичні прийоми для кращого засвоєння учнями даного матеріалу. Експерементальними дослідженнями і узагальненням педагогічного досвіду роботи вчителів географії доведено, що тільки комплексне застосування педагогом усієї різноманітної системи існуючих методів і методичних прийомів навчання в їх чисельних комбінаціях, поєднаннях і взаємозв’язках може забезпечити високу ефективність навчання і розвитку школярів на сучасному етапі.
Процесуальний компонент передбачає застосування дидактичних інструментів, методів, методичних прийомів та форм навчання географії. Його застосовують при вивченні різних тем шкільного курсу географії. Він спрямований на зміну якостей особистості кожного учня, спрямовану на формування його географічних компетенцій.
З огляду на це методика навчання географії вимагає перегляду базових положень. Вивчення теми «Австралія» у 7-му класі має не лише навчальний характер, але і вимагає від учня застосування дидактичних інструментів відповідно до сучасних вимог освітнього процесу.
Однією з цілей шкільної географічної освіти є всебічний розвиток особистості учня, активізація пізнавальної діяльності є однією з головних умов свідомого засвоєння ними навчального матеріалу. Учні повинні не просто запам’ятовувати й здобувати певну суму знань, а вчитись аналізувати, порівнювати, узагальнювати та самостійно розкривати причинно-наслідкові зв’язки.
Географічні наукові знання відображаються у формі фактів, понять, теорій, гіпотез і наукових концепцій і правлять за структурно-функціональні елементи змісту географічної науки. Крім цього, при навчанні географії формуються предметні вміння й навички учнів. І тільки засвоєні в єдності географічні знання й вміння формують географічний світогляд учнів, що і зумовило вибір теми нашого дослідження.