- •Факультет підготовки офіцерів запасу
- •Методична розробка з програми військової підготовки студентів
- •І засобів ближнього бою ”
- •Тема 2: “ Стрілецьке озброєння групового використання ”
- •Факультет підготовки офіцерів запасу
- •Методична розробка з програми військової підготовки студентів
- •І засобів ближнього бою ”
- •Тема 2: “ Стрілецьке озброєння групового використання ”
- •1. Загальні організаційно-методичні вказівки щодо вивчення теми
- •Заняття перше
- •Заняття друге
- •Тема 2. Стрілецьке озброєння групового використання.
- •І. Хід заняття Порядок зміни навчальних підгруп
- •Заняття четверте
- •Тема 2. Заняття 5. Будова і дія частин та механізмів кулемета нсвт. Групове заняття. Клас 29.
- •Заняття п’яте.
- •Заняття шосте
- •І. Хід заняття Порядок зміни навчальних підгруп
- •Ііі. Навчальні матеріали
- •Ствольна коробка
- •2.2. Призначення, будова затворної рами із затвором. Рама затвора з газовим поршнем
- •Зворотний механізм
- •Рукоятка перезарядження
- •3. Призначення, будова ударно-спускового механізму і механізму подачі. Спусковий механізм
- •Приймач
- •3. Боєприпаси, які використовуються для кулемета.
- •1.2 Дія механізмів кулемета при заряджанні
- •1.3 Дія механізмів кулемета при пострілі
- •2. Огляд і перевірка роботи механізмів.
- •3. Повне розбирання кулемета пкм перевірка роботи механізмів.
- •3.2 Збирання кулемета пкм після повного розбирання.
- •2.Призначення, будова частин та механізмів кулемета .
- •3. Боєприпаси, які використовуються для кулемета нсвт.
- •1.1 Положення частин і механізмів кулемета до заряджання
- •1.2 Робота частин і механізмів кулемета при заряджанні
- •1.3 Робота частин і механізмів кулемета при стрільбі
- •2. Порядок неповного розбирання і збирання кулемета нсвт.
- •2.1 Неповне розбирання і збирання кулемета нсвт.
- •2.2 Порядок збирання кулемета нсвт після неповного розбирання:
- •3.Перевірка роботи частин і механізмів після збирання.
- •1. Заходи безпеки при поводженні зі стрілецькою зброєю.
- •2. Огляд і перевірка роботи механізмів.
- •2.1 Огляд, перевірка роботи механізмів. Огляд кулемета нсвт в зібраному вигляді.
- •Огляд кулемета нсвт в розібраному вигляді.
- •Для перевірки справності кулемета, його чистоти й підготовки до стрільби здійснюється огляди кулемета.
- •3. Повне розбирання, збирання і перевірка роботи меанізмів.
- •3.1 Неповне розбирання і збирання кулемета нсвт.
- •3.2 Порядок збирання кулемета нсвт після неповного розбирання:
- •Порядок неповного розбирання автомата (кулемета):
- •Порядок повного розбирання автомата (кулемета).
- •1. Провести неповне розбирання.
- •Повне розбирання кулемета пкм: Зробити неповне розбирання
- •Зробити повне розбирання
- •Перевірка роботи механізмів.
- •Порядок неповного розбирання кулемета:
- •Порядок повного розбирання кулемета.
- •3. Порядок неповного розбирання і збирання кулемета пкм.
- •3.1 Порядок неповного розбирання.
- •3.2 Порядок збирання після неповного розбирання:
- •3. Порядок повного розбирання і збирання кулемета пкм.
- •3.1 Повне розбирання кулемета пкм: Зробити неповне розбирання
- •Зробити повне розбирання
- •3.2 Збирання кулемета пкм після повного розбирання.
- •3.2 Огляд кулемета у зібраному вигляді:
- •4. Збирання та перевірка роботи механізмів.
- •Порядок збирання кулемета після неповного розбирання:
- •Перевірка роботи механізмів.
- •3. Порядок неповного розбирання кулемета нсвт.
- •Розбирання і збирання кулемета
- •9. Порядок неповного розбирання кулемета:
- •10. Порядок збирання кулемета після неповного розбирання:
- •Огляд кулемета й підготовка його до стрільби Загальні положення.
- •Порядок огляду кулемета.
- •Огляд кулемета в зібраному вигляді.
- •Огляд кулемета в розібраному вигляді.
- •Огляд бойових патронів, коробки й патронної стрічки
- •Огляд прицілу
- •Огляд станка
- •3. Порядок неповного розбирання і збирання кулемета нсвт.
- •Неповне розбирання і збирання кулемета нсвт.
- •Порядок збирання кулемета нсвт після неповного розбирання:
- •Заняття шосте.
- •1. Заходи безпеки при поводженні зі стрілецькою зброєю.
- •2. Огляд і перевірка роботи механізмів.
- •2.1 Огляд, перевірка роботи механізмів. Для перевірки справності кулемета, його чистоти й підготовки до стрільби здійснюється огляди кулемета.
- •2.2 Розбирання, чищення та огляд деталей.
- •Порядок повного розбирання автомата (кулемета).
- •1. Провести неповне розбирання.
- •Повне розбирання кулемета пкм: Зробити неповне розбирання
- •Зробити повне розбирання
- •3. Збирання та перевірка роботи механізмів.
- •Порядок збирання автомата (кулемета) після неповного розбирання:
- •Порядок складання кулемета нсвт після неповного розбирання:
- •3. Збирання та перевірка роботи механізмів.
- •Заняття №8.
- •Заняття № 7.
- •І. Навчальні питання та розрахунок часу
- •Іі. Організаційно-методичні вказівки.
- •Тема 2. Стрілецьке озброєння групового використання.
- •План проведення заняття
- •Тема 2: Стрілецьке озброєння групового використання
- •Військова академія (м.Одеса) факультет підготовки офіцерів запасу
- •Методична розробка з програми військової підготовки студентів
Заняття перше
“7,62-мм кулемети Калашникова ПКМ, ПКМС.”
Вид заняття : групове.
Навчально-виховні цілі:
1. Вивчити призначення, організаційно-штатну належність та бойові властивості кулеметів Калашникова ПКМ, ПКМС.
2. Уяснити загальну будову кулемета ПКМ та особливості будови кулемета ПК.
3. Ознайомитись з порядком неповного розбирання та збирання кулемета, боєприпасами , що застосовуються.
4. Виховувати у тих, хто навчається почуття дбайливого відношення до зброї та ретельної підготовки її до бойового застосування.
Час: 2 години (90 хвилин).
Місце проведення: клас 29.
Матеріальне забезпечення: - кулемети ПКМ і ПКМС ;
- учбові патрони, електронний проектор, екран,
- презентація заняття (слайди №1- 22), плакати, роздавальний матеріал.
Література:
1. Огневая подготовка. Часть ІІ. Основы устройства вооружения. - М.: Воениздат, 1978.
2. Настанова зі стрілецької справи. 7,62-мм кулемети Калашникова
ПК,ПКМ,ПКС,ПКМС, ПКБ,ПКМБ і ПКТ ). Київ, 2003.
3. Наставление по стрелковому делу. - М.: Воениздат, 1989.
4. Основи будови та підготовки зброї до бойового застосування. Навчальний посібник. ОІСВ, 2000.
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ:
Напередодні проведення заняття викладачеві необхідно подати заявку на необхідну навчальну зброю. Для якісного проведення заняття навчальну зброю необхідно мати із розрахунку: 2 кулемета на навчальну групу (ПКМ та ПКМС).
Для економії часу та для підвищення практичної спрямованості заняття підготувати розданий матеріал з бойових властивостей кулеметів та загальної будови з розрахунку 2 – 3 на навчальний взвод. Нагадати ,що навчальний матеріал занять можливо отримати в електронному вигляді.
У вступній частині: прийняти рапорт чергового, перевірити наявність студентів (відмітити відсутніх у журналі), їх зовнішній вигляд та готовність навчальної групи до занять; повідомити тему та найменування заняття, його мету, зміст та важливість її знання для військовослужбовця; провести інструктаж з дотримання заходів безпеки при поводженні зі зброєю.
У основній частині викладання головного матеріалу здійснювати з темпом, який дозволяє вести записи у конспектах.
При розгляді першого питання, показати кулемет ПКМ , дати призначення його під запис. Перелічити, пояснити і записати абревіатуру усіх модифікацій кулемета. (7,62-мм кулемет Калашникова ПК, ПКМ, ПКМС, ПКМБ, ПКТ).
Висвітлити на екрані та показати на плакаті бойові властивості кулемета. Дати порівняння основних бойових властивостей кулемета ПКМ з подібними зразками зарубіжної зброї. Дати під запис призначення, бойові властивості і загальну будову кулемета ПКМ.
У другому навчальному питанні для показу будови зброї зробити розбирання (повне або неповне) одного кулемета ПКМ і показати його основні частини, а на кулеметі ПКМС показати тільки його станок. Основні частини кулемета показувати і на плакатах. Особливу увагу пріділити поясненню будови спускового механізму – взаємодії затворної рами, шептала, спускового важеля та спускового гачка.
При розгляданні третього питання, використовуючи учбові патрони і плакат пояснити тим, хто навчається, які патрони використовуються при стрільбі з кулемета ПКМ, особливості їх будові та маркірування.
У заключній частині заняття відповісти на запитання, які потребують коротких відповідей, перевірити ступінь засвоєння викладеного матеріалу (запитання ставити такі, що потребують коротких відповідей); підбити підсумки заняття. Оголосити оцінки. Дати студентам завдання для самостійної роботи:
- вивчити бойові властивості ПКМ, затримки при стрільбі і способи їх усунення.
Оголосити найменування наступного заняття і місце. Заняття 2. Будова і дія частин та мехаінзмів кулемета ПКМ, Групове. Клас 29.
Призначити осіб, які віднесуть навчальну зброю на склад навчальної зброї
Хід заняття
Навчальні питанні та їх короткий зміст |
Методика викладання |
1 |
2 |
І. Вступна частина – 10 хв. |
Перевірити наявність студентів. Нагадати студентам заходи безпеки при поводженні зі стрілецьким озброєнням. Провести контрольне опитування з матеріалу попередніх занять. Оголосити тему, склад і порядок її вивчення, найменування заняття та його цілі. |
ІІ. Основна частина – 70 хв. |
Оголосити питання заняття. Звернути увагу на зв'язок навчального матеріалу з попередніми заняттями з Теми 1. Заняття 5. “5,45-мм автомат Калашникова АК-74 і 5,45-мм ручний кулемет Калашникова РПК-74. ” |
1. Призначення, бойові властивості і загальна будова кулемета ПКМ - 20 хв. |
Оголосити перше навчальне питання. Висвітлити наступний слайд презентації, та у подальшому викладанні навчального матеріалу комплексно застосовувати навчальну зброю, плакат, а потім для деталізації використовувати електронний проектор для якісного урозуміння загальної будови озброєння ПКМ. |
1 |
2 |
2.Призначення, будова частин та механізмів кулемета ПКМ. – 25 хв. |
Оголосити та висвітлити слайд з найменуванням другого питання. Роз’яснення будови кулемета робити у послідовності показу його основних частин та механізмів на навчальної зброї, потім на плакаті а потім, більш детальніше з використанням електронного проектора. Тому перед викладанням навчального матеріалу виконати зразкове повільне повне розбирання кулемета з розміщенням складових з порядком розбирання. З показом складових та частин, студенти повинні проводити записи у своїх зошитах, таким чином з’ясовуючи загальну будову. Будову мілких частин показувати реально а пояснення робити з використанням електронного проектора. |
3.Боеприпаси, яки використовуються для кулемета ПКМ.- 15 хв.
|
Оголосити питання заняття та висвітлити слайд з найменуванням третього питання. При розгляданні другого питання, використовуючи у комплексі електронний проектор, учбові патрони і плакат пояснити тим, хто навчається, які патрони використовуються при стрільбі з кулемету, особливості їх будови та маркірування. При цьому треба звернути увагу на те, що цей кулемет призначений для боротьби з легкоброньованими цілями, а дальність ефективного вогню складає до 800м. |
ІІІ Заключна частина–10 хв. |
Нагадати тему та найменування заняття. Підбити підсумки заняття, оголосити оцінки. Дати студентам завдання для самостійної роботи. Оголосити тему і найменування наступного заняття та місце його проведення. Тема 2. Стрілецьке озброєння групового використання. .Заняття 2. Будова і дія частин та механізмів кулемета ПКМ. Групове заняття. Клас 29. Зібрати і перевірити наявність та комплектність зброї. Призначити осіб, які віднесуть зброю на склад навчальної зброї та дати команду на закінчення заняття. |
