
- •Хід уроку.
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні а.Островський «Хлоп’ята і дівчата»
- •V. Висновок.
- •Урок 2
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Виконання пісні а.Островський «Хлоп’ята і дівчата»
- •V .Висновок.
- •Урок 3.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV . Розучуваня пісні ю.Рожкова «Музика».
- •V .Висновок.
- •Урок 4.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Виконання Пісні ю. Рожкова „Музика”
- •V. Висновок .
- •Урок 5.
- •Мета уроку :
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •V. Висновок.
- •Урок 6.
- •Мета уроку :
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування твору „Весняна пісня”
- •V. Висновок.
- •Урок 7 .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Робота над „Весняною піснею” й. Баха
- •V. Висновок.
- •Урок 8.
- •Мета уроку :
- •Урок 9.
- •Мета уроку :
- •Урок 10
- •Мета уроку :
- •V . Висновок .
- •Урок 11.
- •Мета уроку :
- •IV. Робота над піснею „Ой у лузі червона калина”
- •V. Висновок.
- •Урок 12.
- •Мета уроку :
- •Організація учнів до уроку .
- •V. Висновок.
- •Урок 13.
- •Мета уроку :
- •IV. Робота над піснею „Лелека” ю. Рожавської.
- •V. .Висновок.
- •Урок 14
- •Мета уроку :
- •III .Виконання музичної розспівки . Динамічні відтінки
- •V. .Висновок.
- •Урок 15.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування щедрівки „Ой чи є, чи нема”
- •V. Висновок.
- •Урок 16.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •1. Виберіть правильне твердження.
- •2. Виберіть правильне твердження
- •3. Виберіть правильне твердження
- •4. Виберіть правильне твердження
- •5. Виберіть правильне твердження
III .Виконання музичної розспівки . Динамічні відтінки
Різні відтінки сили звучання в музиці називаються динамічними відтінками .
IV. Розучування колядки „Ой у саду”
Різдвяні свята, колядки
Між колядками та щедрівками є відмінності. Ці обрядові пісні виконують лише в певний період на різдвяно-новорічні свята. Колядки співають, починаючи з Різдва і до Водохрестя, тобто з 7 по 19 січня (в деяких регіонах - до старого Нового року). Щедрівки виконують лише протягом тижня — від старого Нового року і до Водохрестя. Традиційно колядували лише хлопці. Вони вибирали свого ватагу (керівника), розподіляли між собою ролі Кози, Лікаря, Міхоноші та інших жартівливих персонажів і обходили односельців. Щедрували тільки дівчата. Увечері напередодні старого Нового року молодші і старші дівчатка групками чи поодинці приходили до односельців, щоб защедрувати — привітати з новолітуванням. До хат заходити не годилося, тому робили це під вікнами осель. Господарі обдаровували віншувальників печивом, яблуками чи горіхами. Крім того, вдосвіта на Василя хлопчики оббігали найближчих родичів та сусідів і засівали їхні домівки зернами пшениці або жита. Попросивши дозволу, юний посівальник ставав біля порога, брав у жменю зерно і посипав ним долівку хати, приказуючи віршований текст: Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Демонстрація колядки „Ой у саду” Розучування колядки „Ой у саду”
Караоке. Колядка „Ой у саду”
V. .Висновок.
Останні 18 років свого життя Фрідерік Шопен жив у Парижі. Він тяжко переживав розлуку з рідною Польщею. За заповітом композитора, його серце перевезли на Батьківщину і поховали у варшавському костьолі Святого Хреста. На мармуровій дошці біля урни з серцем Шопена викарбувані слова з Біблії: «Де скарб твій, там і серце твоє».
Урок 15.
ТЕМА : Пісні зимових свят .
Мета уроку :
Навчальні : Щедрівки;
тематика календарно – обрядових пісень;
музичний цикл;
відомості про В, Барвінського та фортепіанний цикл «Колядки та щедрівки»
Виховні: Виховувати інтерес та любов до музики.
Розвиваючі: Розвиток вокально – хорових навичок.
Наочні посібники: О. Лобова «Музичне мистецтво»
6 клас. Портрет В, Барвінського.
Музичний матеріал : В, Барвінський , фортепіанний цикл «Колядки та щедрівки», щедрівка «Ой чи є , чи нема»
Т. Н. З : магнітофон.
ХІД УРОКУ :
I . Організація учнів до уроку .
Музичне вітання.
Музика чарівне диво, звідки така грайлива
Чи надовго? Назавжди! Чи не зникнеш ти куди?
Буду завжди панувати, і в серцях і в кожній хаті
Щоб лунало на весь світ здрастуй музико,
Здрастуй музико, здрастуй музико –Привіт!
Вступне слово вчителя .
Тематика обрядово-календарних пісень
Найвідоміші композитори досить часто для написання своїх творів використовували тематику обрядово-календарних пісень. Вони брали за основу мелодику веснянок, колядок і щедрівок і створювали нову інструментальну музику, яка за допомогою різних виражальних засобів набувала більш складної форми і призначалася вже для концертного виконання.
Наприклад, український композитор Василь Барвінський створив три цикли фортепіанних творів на теми народних пісень. Серед них є цикл зі словесним текстом — «Колядки та щедрівки».
Відомості про В. Барвінського та фортепіанний цикл „Колядки та щедрівки”
Видатний український композитор Василь Олександрович Барвінський усе життя досліджував музичний фольклор різних регіонів України і використовував народні мелодії у власних творах, розкриваючи світові невичерпну скарбницю українського фольклору.
Цикл „Колядки та щедрівки” був створений з метою популяризації української народної пісні. Він містить 22 обробки українських колядок і щедрівок.
Композитор зібрав зразки національного фольклору східної та західної України, Закарпаття та Лемківщини. Барвінський робив обробки колядок і щедрівок дуже «обережно». Він прагнув зберегти неповторну красу кожного народного твору. Тому фортепіанні п'єси здебільшого прозорі, з нескладною гармонією, яка підкреслює самобутність народних пісень. Відповідно народним традиціям співу, композитор часто використовував поліфонічні прийоми розвитку мелодії, ніби огортаючи її підголосками.
Завдяки яскравому національному колоритові, а також майстерності художньої обробки творів фортепіанний цикл «Колядки та щедрівки» набув широкої популярності в Україні та за її межами ще за життя композитора.
Музичний цикл
Музичний цикл – це кілька вокальних або інструментальних творів, об’єднаних загальним художнім задумом.
Вч. Послухайте колядки „Бог предвічний” та „Нова радість стала” з фортепіанного циклу Василя Барвінського „Колядки та щедрівки”.
Поміркуйте, що спонукало композитора створити цикл на матеріалі народних обрядових пісень!
ІІ . Слухання. Колядка „Бог предвічний” із фортепіанного циклу В. Барвінського „Колядки та щедрівки”
Аналіз прослуханих творів
Вч. Який настрій ви відчули у цих творах?
Уч. Відповіді.
Вч. Чи почули ви у творах знайомі мелодії? Які саме?
Уч. Відповіді.