- •Хід уроку.
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні а.Островський «Хлоп’ята і дівчата»
- •V. Висновок.
- •Урок 2
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Виконання пісні а.Островський «Хлоп’ята і дівчата»
- •V .Висновок.
- •Урок 3.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV . Розучуваня пісні ю.Рожкова «Музика».
- •V .Висновок.
- •Урок 4.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Виконання Пісні ю. Рожкова „Музика”
- •V. Висновок .
- •Урок 5.
- •Мета уроку :
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •V. Висновок.
- •Урок 6.
- •Мета уроку :
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування твору „Весняна пісня”
- •V. Висновок.
- •Урок 7 .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Робота над „Весняною піснею” й. Баха
- •V. Висновок.
- •Урок 8.
- •Мета уроку :
- •Урок 9.
- •Мета уроку :
- •Урок 10
- •Мета уроку :
- •V . Висновок .
- •Урок 11.
- •Мета уроку :
- •IV. Робота над піснею „Ой у лузі червона калина”
- •V. Висновок.
- •Урок 12.
- •Мета уроку :
- •Організація учнів до уроку .
- •V. Висновок.
- •Урок 13.
- •Мета уроку :
- •IV. Робота над піснею „Лелека” ю. Рожавської.
- •V. .Висновок.
- •Урок 14
- •Мета уроку :
- •III .Виконання музичної розспівки . Динамічні відтінки
- •V. .Висновок.
- •Урок 15.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування щедрівки „Ой чи є, чи нема”
- •V. Висновок.
- •Урок 16.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •1. Виберіть правильне твердження.
- •2. Виберіть правильне твердження
- •3. Виберіть правильне твердження
- •4. Виберіть правильне твердження
- •5. Виберіть правильне твердження
III .Виконання музичної розспівки .
Вч. Які знаки альтерації використані у цій вправі? Вкажіть їхню дію.
Вч. Пригадайте, що таке такт і затакт. Поділіть вправу на такти та проспівайте її з тактуванням.
Вч. Молодці.
IV. Робота над „Весняною піснею” й. Баха
Пригадаймо музичний твір Йоганна Баха „Весняна пісня”.
Вона написана поліфонічно, співати її потрібно двоголосно.
Спробуйте передати голосом велич і красу весняного пробудження природи.
Караоке. „Весняна пісня”
V. Висновок.
Вч. Музика впливає на людину; виховує певні якості, що формують характер особистості і змінють стиль її життя.Щоб правильно сприймати музику, слухач повинен самостійно зрозуміти твір, виявити в ньому особливий зміст, а також індивідуальний стиль композитора. А це можливо лише тоді, коли людина оволодіє досвідом і музичною мовою, образними уявленнями та системою художніх цінностей.
Тестові завдання
Оберіть правильну відповідь
1.Індивідуальний музичний стиль – це:
Творча манера, власний, неповторний «почерк» композитора чи виконавця;
Загальна назва групи клавішних інструментів;
Перекладення партитури опери, кантати, балету, симфонії, концерту для виконання на фортепіано
2.Улюблений інструмент Й.С.Баха:
Скрипка;
Орган;
Клавесин.
Домашнє завдання
Учні класу об’єднуються у дві групи : «Біографи Л.Бетховена», «Дослідники творчості Л.Бетховена»
Урок 8.
ТЕМА: « Лебедина пісня П. Чайковського »
Мета уроку :
Навчальна : симфонія –визначення ;
- творчість П. Чайковського ;
- відомості про шосту симфонію П.Чайковського
Виховні: Виховувати інтерес та любов до музики.
Розвиваюча: Розвивати навички активного сприймання музичного твору ;
- розвиток вокально-хорових навичок.
- розвиток музично – слухової уваги, зосередженості;
- розвиток та збагачення слухової пам”яті;
- розвиток емоційної та словесно – логічної памяті, довільної уваги, образної уяви, фантазії.
Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького апарату та фонематичного слуху;
Корекція правильної постави під час співу;
Корекційний розвиток моторних функцій і дихання;
Корекційний розвиток особистості дитини із ЗПР.
Наочні посібники: А. Лобова « Музичне мистецтво»
6 клас, портрет П.І.Чайковського
Музичний матеріал: П. Чайковський 6 симфонія 1 частина. Експозиція , «Колискова пісня в бурю»
Т. Н. З : магнітофон.
ХІД УРОКУ.
Організація учнів до уроку .
Музичне вітання.
Музика чарівне диво, звідки така грайлива
Чи надовго? Назавжди! Чи не зникнеш ти куди?
Буду завжди панувати, і в серцях і в кожній хаті
Щоб лунало на весь світ здрастуй музико,
Здрастуй музико, здрастуй музико –Привіт!
Вступне слово вчителя .
Згадаймо про композитора Петра Чайковського. Музика цього композитора має великий вплив на формування почуттів людини. У своїх творах Чайковський розкрив усю гаму людських почуттів — від ліричного спокою до безмежно глибокого горя.
Справді. Він створив досконалі зразки інструментальної, камерної, симфонічної та вокальної музики, був неперевершеним майстром відображення духовного світу людини.
У музиці композитори розповідають про навколишню дійсність, однак не кожен музичний твір є легким і зрозумілим. У музиці, написаній для оркестру, зміст розкривають лише музичними звуками, тому його не можна побачити, проте можна почути і зрозуміти. Ось тоді відбувається диво: слухаючи музику, людина відчуває ті самі настрої і почуття, які охоплювали композитора. Для прикладу розглянемо симфонію, найголовніший жанр симфонічної музики.
Отже, пригадаймо, що таке симфонія.
Симфонія – це великий музичний твір для симфонічного оркестру, що складається з чотирьох частин, кожна з яких має свою назву і характер.
Відомості про композитора П. Чайковського
Петро Ілліч Чайковський – видатний російський композитор, диригент, педагог, музичний діяч. Його твори увійшли до скарбниці світової культури. Серед найкращих — опери «Євгеній Онєгін», «Пікова дама», «Черевички»; балети «Лебедине озеро», «Спляча красуня», «Лускунчик», а також численні вокальні та симфонічні твори.
Відомості про 6 симфонію П. Чайковського
Остання (Шоста) симфонія є вершиною творчості і одним із найдраматичніших творів Петра Чайковського. За словами композитора, він працював над симфонією з особливим натхненням і хвилюванням і вважав її найкращою. «У симфонію цю я вклав, без перебільшення, всю мою душу», — писав Чайковський. Вона присвячена людині — її любові до життя, прагненню до світла, радісним злетам і тяжким поразкам, нелегкій боротьбі за щастя.
Уже в першій частині напружено вирують почуття. Музика головної теми насичена тривожними хвилюваннями. Невипадково композитор назвав свою симфонію «Патетичною», тобто пристрасною, схвильованою.
Друга частина твору сповнена ліризмом, відчуттям тихої і ніжної краси.
Третя частина симфонії – це марш, який виростає з лаконічних інтонацій, поступово набирає силу і, нарешті, звучить як блискучий, сонячний, нездоланний гімн життю. Це емоційна кульмінація твору — саме та вершина, якої прагне досягти людина в житті.
Четверта частина показує трагічний фінал: страшний крах, безжальне падіння і неминуча загибель.
Прослухайте експозицію І частини 6 симфонії П.Чайковського і дайте відповідь на запитання:
Яке враження справила на вас музика?
Слухання. Експозиція І частини шостої симфонії П. Чайковського
Опишіть характер музики і поміркуйте, в чому полягає сила її впливу .
У чому полягає сила її впливу?
Розкажіть про контраст двох основних тем – головної та побічної.
Музика П.Чайковського має значний вплив на слухачів. У роки Великої Вітчизняної війни, після вдалих дій нашої армії, на честь воїнів-переможців по радіо часто звучала третя частина 6 симфонії – життєвий марш.
У книзі «Роздуми хірурга» талановитого військового хірурга С.Юдіна, який урятував життя багатьом людям, є такі слова: «Перед особливо важкими операціями я звик у себе в кабінеті гортати партитуру Шостої симфонії Чайковського»
Спробуйте уявити, що таке для хірурга складна операція. Від цього залежить, чи житиме його пацієнт, чи вдасться врятувати йому життя. Хірургові недостатньо бути талановитим, мати певний обсяг знань, хірургічний досвід. Необхідні також зібраність, напруження всіх духовних сил, воля, мужність. Саме тут йому на допомогу приходить музика.
Виконання музичної розспівки .
Вч. Зі знаками альтерації ви вже знайомі. Ось у вправі поданій у вправі є знак – бемоль.
Бемоль – це знак альтерації, який вказує на те, що звук потрібно понизити на півтону.
Проспівайте вправи. В чому подібність і чим вони відрізняються одна від одної?
Розучування. „Колискова пісня в бурю”
Інші твори П. Чайковського
У творчому доробку Петра Ілліча Чайковського чимало досконалих зразків інструментальної, камерної, симфонічної та вокальної музики.
Прикладом може бути твір, який ми сьогодні розучимо. Це „Колискова пісня в бурю”.
Демонстрація пісні. П. Чайковський „Колискова пісня в бурю”
Розучування. „Колискова пісня в бурю”
Караоке. „Колискова пісня в бурю”
Висновок.
Вч. Музика, як і поезія чи живопис, також може розповісти про реальні чи фантастичні події, відтворити картини природи, передати рух поїзда і веселий шум натовпу, однак найбільш емоційно вона змальовує настрій людини, її почуття, переживання та думки, які в музичних творах передаються лише в уявній, звуковій формі.
Тестові завдання
Оберіть правильну відповідь.
1.Симфонія – це:
Багатоголосся, у якому всі голоси є рівноправними і самостійними в музичному творі;
Великий музичний твір для симфонічного оркестру, що складається з 4 частин, кожна з яких має свою назву та характер;
Оркестровий вступ до опери, кантати, балету чи кінофільму.
2.Назва Шостої симфонії П.І.Чайковського:
«Хоральна»;
«Апасіоната»;
«патетична»
Домашнє завдання
Знайти визначення поняття партитура
