
- •Хід уроку.
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування пісні а.Островський «Хлоп’ята і дівчата»
- •V. Висновок.
- •Урок 2
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Виконання пісні а.Островський «Хлоп’ята і дівчата»
- •V .Висновок.
- •Урок 3.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV . Розучуваня пісні ю.Рожкова «Музика».
- •V .Висновок.
- •Урок 4.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Виконання Пісні ю. Рожкова „Музика”
- •V. Висновок .
- •Урок 5.
- •Мета уроку :
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •V. Висновок.
- •Урок 6.
- •Мета уроку :
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування твору „Весняна пісня”
- •V. Висновок.
- •Урок 7 .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Робота над „Весняною піснею” й. Баха
- •V. Висновок.
- •Урок 8.
- •Мета уроку :
- •Урок 9.
- •Мета уроку :
- •Урок 10
- •Мета уроку :
- •V . Висновок .
- •Урок 11.
- •Мета уроку :
- •IV. Робота над піснею „Ой у лузі червона калина”
- •V. Висновок.
- •Урок 12.
- •Мета уроку :
- •Організація учнів до уроку .
- •V. Висновок.
- •Урок 13.
- •Мета уроку :
- •IV. Робота над піснею „Лелека” ю. Рожавської.
- •V. .Висновок.
- •Урок 14
- •Мета уроку :
- •III .Виконання музичної розспівки . Динамічні відтінки
- •V. .Висновок.
- •Урок 15.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •III .Виконання музичної розспівки .
- •IV. Розучування щедрівки „Ой чи є, чи нема”
- •V. Висновок.
- •Урок 16.
- •Мета уроку :
- •I . Організація учнів до уроку .
- •1. Виберіть правильне твердження.
- •2. Виберіть правильне твердження
- •3. Виберіть правильне твердження
- •4. Виберіть правильне твердження
- •5. Виберіть правильне твердження
Урок 10
ТЕМА: Вирушила музика в похід .
Мета уроку :
Навчальна : роль музики в житті козаків ;
- творчість С.Чарнецького;
- козацькі пісні ;
- творчість О.Боровського.
Виховні: Виховувати інтерес та любов до музики
Розвиваюча: Розвивати навички активного сприймання музичного твору ;
- розвиток вокально-хорових навичок.
- розвиток музично – слухової уваги, зосередженості;
- розвиток та збагачення слухової пам”яті;
- розвиток емоційної та словесно – логічної памяті, довільної уваги, образної уяви, фантазії.
Корекційні завдання: корекція дикційно – співацького апарату та фонематичного слуху;
Корекція правильної постави під час співу;
Корекційний розвиток моторних функцій і дихання;
Корекційний розвиток особистості дитини із ЗПР.
Наочні посібники: А. Лобова « Музичне мистецтво»
6 клас. Портрет С.Чарнецького; О.Боровського, М. Дерегус.
Музичний матеріал: М.Дерегус «Дума про козака Голоту», О.Боровський «Український марш»
Т. Н. З : магнітофон.
ХІД УРОКУ.
Організація учнів до уроку .
Музичне вітання.
Музика чарівне диво, звідки така грайлива
Чи надовго? Назавжди! Чи не зникнеш ти куди?
Буду завжди панувати, і в серцях і в кожній хаті
Щоб лунало на весь світ здрастуй музико,
Здрастуй музико, здрастуй музико –Привіт!
Вступне слово вчителя .
Боротьба за щастя і незалежність українського народу, що тривала у його багатовіковій історії, знайшла своє втілення у багатьох творах професійного і народного музичного мистецтва. Пропоную сьогодні на уроці повернутися у давнину і відчути бойовий дух українського народу.
Пригадаймо кілька пісень про козаків, які ми вивчали на минулих уроках;
Чим подібні і чим відрізняються настрій та характер цих народних пісень.
Слухання. 1-й куплет пісні „Гей, там на горі Січ іде”.
Слухання. 1-й куплет пісні „Їхав козак за Дунай”.
Слухання. 1-й куплет пісні „Засвіт встали козаченьки”.
Музика супроводжувала козаків усюди. ...Козацький похід розпочинався саме з неї. Сурмачі рушали разом із військом на поле битви. Кожен полк мав свій оркестр.
А як грали музики! Били в литаври так, що аж земля здригалася! А сурми підносили свій голос до самого неба!
Колись музикантів-козаків шанували і за талант, і за те, що вони добре володіли зброєю, мужньо витримували жорстокі бої і важкі походи.
Перед тим, як збиратися до походу, кошовий Війська Запорізького скликав козаків під гучну мелодію сурмачів і питав: «Хто за те, щоб іти на ворога, піднімай шапку!». Козаки піднімали шапки, а музики грою литавр наповнювали повітря могутніми звуками, немов серця козаків лунали на весь степ, стверджуючи готовність до походу...
Музика справді відігравала важливу роль у козацькому житті. Вона, наче справжній боєць, допомагала здобувати перемогу.
Українські січові стрільці були першими українськими частинами на бойовищах Східної Європи після Полтавської битви 1709 року, вони мали велике значення для відновлення військових традицій, для збільшення українського патріотизму.
Пам'ять про українських січових стрільців і досі жива в українському народі.Січових стрільців підтримував Іван Франко, який писав тексти до їх пісень.
Пісня «Ой у лузі червона калина» — стрілецька за змістом і духом, проте народилася вона поза стрілецьким військом.
Слова цієї пісні належать Степану Миколайовичу Чарнецькому - українському поетові і театральному діячеві, режисерові та художньому керівникові Руського народного театру у Львові.
Саме з театральної сцени, у виставі «Сонце руїни» вперше прозвучала пісня «Ой у лузі червона калина». Сталося це в 1913 році, і відтоді пісня вже ніколи не змовкала, хоча й була понад півсторіччя під забороною.
„Ой у лузі червона калина” – одна з найвідоміших і в наш час пісень січових стрільців. ЇЇ можна почути на концертах, громадських зборах, урочистих святах і просто в побуті. Життя і людська воля зробили пісню народною, надали їй багато варіантів, різних емоційних відтінків і настроїв.
Невипадково пісню «Ой у лузі червона калина» інколи вважають другим гімном вільної України.
Послухайте її та дайте відповідь на запитання:
Яке враження на вас справляє ця пісня? Охарактеризуйте її .
Слухання пісні «Ой у лузі червона калина» С.Чарнецького
Відомості про Олександра Боровського
Не тільки козаки виконували національну патріотичну музику, а й музиканти-професіонали (тобто композитори). Одним із них є Олександр Кирилович Боровський – талановитий піаніст і педагог. Більша частина його життя пройшла за кордоном. Олександр Боровський викладав у Бостонському університеті, виступав з концертами в багатьох країнах світу. Спогади про рідну землю вилилися в музику, в якій звучать українські національні мотиви, а саме – в „Українському марші”.
Слухання. „Український марш” О. Боровського
Опишіть характер маршу
Чи є в музиці знайомі вам інтонації?
Які почуття, настрої ви відчули у прослуханому творі?
Виконання музичної розспівки .
Подивіться на пісню «Ой у лузі червона калина». Вона написана у розмірі чотири четверті.
Чотиридольний розмір складається із двох простих дводольних розмірів. У розмірі перша доля сильна, а третя – відносно сильна.
Виконання вправи.
Розучування пісні „Ой у лузі червона калина”
Демонстрація пісні „Ой у лузі червона калина”
Розучування пісні „Ой у лузі червона калина”
Караоке. Пісня „Ой у лузі червона калина”