Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Vashchenko_N.,Alekseeva_N.,Parashchenko_O.Uprav...doc
Скачиваний:
33
Добавлен:
01.03.2025
Размер:
1.14 Mб
Скачать

4.6 Формули для розв’язання задач Умовні позначення

Вз – вартість земельної ділянки

Дріч – дохід річний;

Ккп- коефіцієнт капіталізації

Пв- розмір виробничого потенціалу;

Птп – потенціал технологічного (трудового) персоналу;

Пф- фондовий потенціал;

Побф- потенціал оборотних фондів;

Пна- потенціал нематеріальних активів;

ПП – потенціал підприємства.

Пу, Пі, Пфін, Пм, Пнт, Пінф, Пінфр – управлінський, інноваційний, фінансовий, маркетинговий, науково-технічний,інформаційний, інфраструктурний, потенціал и відповідно, які визначаються часткою витрат на їх формування, яка припадає на рік, що обирається для аналізу;

Формули

Вз = Дріч / Ккп

Пв = Пф + Побф + Пна + Птп

ПП = Пв + Пі + Пфін + Пу + Пм + Пнт + Пінф + Пінфр

4.7. Зразки розв’язування задач

ЗАДАЧА 4.1

Земельна ділянка, що не використовується, площею 3840 м2 надана підприємством в оренду під тимчасову автостоянку для легкових автомобілів на 240 місць. За погодженням сторін плата за оренду земельної ділянки встановлена на рівні 20 % річного фактичного доходу автостоянки.

Вважається, що 75 % рівня завантаження автостоянки відповідає її ефективному використанню. Відомо, що: сума земельного податку, який підприємство платить протягом року за дану земельну ділянку, дорівнює 7411 грн; плата за машино-місце на автостоянці складає 3 грн на добу; ставка капіталізації землі в даному районі складає 9,7 %. Визначити вартість земельної ділянки.

Розв’язання:

1. Визначимо, скільки площі займає одне місце на автостоянці: S1м = Sзаг / Кіл S1м = 3840/240 = 16 м2;

1. Ефективність функціонування автостоянки складає: Еф = 240*75/100 = 180

2. Дохід річний = 180*3*365=197100 грн

3. Оренда складає 197100*20/100=39420 грн

4. Дохід чистий: Дч = 197100-39420-7411=150269 грн

5. Вартість землі: Вз = Дріч / Ккп

Вз =150269/0,097=1549164,9 грн

Висновок: Вартість земельної ділянки, яка надана підприємством в оренду під автостоянку складає 1549,165 тис.грн.

ЗАДАЧА 4.2

Оцініть розмір виробничого потенціалу підприємства в звітному році та визначте як зміниться його вартість у плановому році за рахунок збільшення товарообороту на 7%.

- коефіцієнт фондоозброєності в звітному році дорівнює 1,29.

- средньооблікова чисельність працівників підприємства в звітному році – 157 чол., у плановому – 164 чол.

- нормативний коефіцієнт ефективності капітальних вкладень складає 0,19.

- потенціал оборотних активів – 552 тис.грн.

- вартість програмного забезпечення – 17 тис.грн.

- середньорічна вартість основних фондів залишиться незмінною – 203 тис.грн.

- товарообіг у звітному році складав – 53 тис.грн.,

- оцінка одиниці живої праці звітного періоду – 0,54 тис.грн/чол

Розв’язання:

  1. Розрахуємо фондовий потенціал підприємства за формулою:

Пф = Фсер*Ккв.н.

    1. Визначимо вартість основних фондів: Фозб = Фсер/Чсер.,

звідки Фсер = Фозб * Чсер. = 1,23 * 157 = 193,11 тис.грн.

    1. Фондовий потенціал рівний:

Пф = 193,11 * 0,19 = 36,69 тис.грн.

  1. Потенціал нематеріальних активів підприємства складе:

Пна = Не * Ккв.н = 17 * 0,19 = 3,23 тыс.грн.

  1. Розрахуємо потенціал технічного персоналу.

3.1. Для визначення зміни фондоозброєності розрахуємо фондоозброєність працівників в плановому році.

Фозб = Фсер/Чсер = 203/164 = 1,24.

∆Фоз = Фоззв – Фозмин = 1,29 – 1,24 = 0,05.

3.2. Визначимо зміну продуктивності праці. Для цього знайдемо продуктивність праці звітного року: Ппзв=Тзв/Чзв= 53/164 = 0,32 тис.грн./чол.

Продуктивність праці планового року складе:

Пппл = 53*1,07/157 = 0,36 тис.грн./чол.

∆Пп = Пппл – Ппзв = 0,36 – 0,32 = 0,04

3.3. Розрахуємо одиницю живої праці планового року:

А = Пп*(∆Фоз/∆Пп)= 0,36*(0,05/0,04)= 0,45

3.5. Потенціал технічного персоналу визначимо за формулою:

Птп зв = А*Чср.об.*Ккв.н = 0,54*157*0,19 = 16,11 тис.грн.

Птп пл = А*Чср.об.*Ккв.н = 0,45*164*0,19 = 14,02 тис.грн.

4. Виробничий потенціал підприємства буде дорівнювати:

Пв зв = Пф + Побф + Пна + Птп = 36,69 + 552 + 3,23 + 16,11 = 608,03 тис.грн.

Пв пл = Пф + Побф + Пна + Птп = 36,69 + 552 + 3,23 + 14,02 = 605,94 тис.грн.

Висновок: За рахунок збільшення товарообороту на 7% виробничий потенціал підприємства зменшиться з 608,03 тис.грн. до 605,94 тис.грн.