Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
М. Матіос(1).doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.03.2025
Размер:
86.53 Кб
Скачать

Особистісно зорієнтований урок української літератури в 10 (11) класі за поетичною творчістю Марії Матіос

Тема. Жіночий аркан Марії Матіос. (Позакласне читання)

Мета. Ознайомити учнів з творчим доробком письменниці; вчити розкривати особливості духовного світу митця шляхом заглиблення в його творчість. Розвивати усне мовлення, уміння аналізувати поетичні твори. Сприяти формуванню чіткої громадянської позиції, життєвої стійкості і мужності.

Цілі уроку. Після його проведення учні повинні:

знати: основні відомості життєпису письменниці, назви однієї-двох поетичних та прозових збірок, тематику та мотиви творів;

уміти: аналізувати обрану поезію, визначити авторську позицію щодо зображеного, сформулювати власне ставлення до прочитаного, охарактеризувати духовний світ Марії Матіос та її ліричного героя.

Обладнання. Портрет М. Матіос, збірки її творів, ілюстрація до збірки «Жіночий аркан», роздруковані для кожної групи тексти творів, картки з цілями уроку.

Тип уроку. Урок вивчення особи митця та його творчості.

Методи і прийоми. Прийом «ґронування», метод «незакінчене речення», метод «сенкан», самостійна робота, виразне читання, бесіда,

Хід уроку

І. Організація класу.

Черговий роздає кожному учневі три картки: цілі уроку (додаток 1), відомості про Марію Матіос (додаток 2), оцінювання роботи на уроці (додаток 3), вірші М. Матіос (додаток 4).

ІІ. Мотивація навчання.

1. Учням демонструється малюнок, на якому чоловіки виконують танець «аркан».

Запитання до класу:

  • Як називається цей танець?

  • Що означає слово «аркан»? (Зашморг; танок на витривалість).

  • Хто його традиційно виконує? (Чоловіки).

  • Які асоціації викликає у вас вираз «жіночий аркан»? (Прийом «гронування»: за результатами відповідей укладається асоціативний ряд: аркан – тривога, єдність, могутність, сила, енергія і под).

2. У Марії Матіос, лауреата Державної премії імені Т. Шевченка 2005 р., є збірка «Жіночий аркан». Як думаєте, про що ця книжка? Запишіть: «Я вважаю, що це поезія про …» (Метод «незакінчене речення». Варіанти відповідей: про жіночу солідарність, долю, про жінку в сучасному суспільстві…).

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

Пропоную сьогодні поговорити про жіночу поезію М. Матіос. На розсуд виношу дві теми: «Жіночий аркан Марії Матіос», «Жіночий аркан» Марії Матіос. Яку обираєте? (Запис теми в зошитах і на дошці).

ІУ. Цілевизначення і планування роботи.

  1. Вчитель ознайомлює учнів з головними завданнями уроку (див. у меті уроку «знати», «вміти»).

  2. Опрацьовуючи технологічні картки, на яких записані повідомлені вчителем цілі, учні відзначають ті, які їм підходять, і доповнюють при потребі власними (Додаток 1).

У. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Коротко про поетку.

Самостійна робота учнів за матеріалами, розданими на парти (Додаток 2).

  1. Звіт про самостійну роботу.

На основі прочитаного відповісти на запитання:

  • Чи це так погано, коли книжку читають у метро?

  • Як розуміє М. Матіос своє призначення як митця? Ваші міркування з цього приводу?

  • Людина справді є «двоповерховою», як твердить М. Матіос? Прокоментуйте.

  • Яка література, на думку Матіос, є якісною? Ви теж такої думки?

  1. Самостійне ознайомлення учнів з визначеними для вивчення віршами М. Матіос.

Твори роздруковані і роздані на парти. Завдання: прочитати всі вірші, обрати один для аналізу.

  1. Створення усного колективного портрету поетки за прочитаними віршами (прийом «гронування).

Орієнтовні відповіді: філософ, закохана, самотня, справжня, болюча…

  1. Робота в групах.

Учні об’єднуються в групи за віршами, які обрали; кількість груп відповідає кількості віршів).

Завдання: протягом 5 хв. підготувати вірш для виразного читання і висловити думку групи про твір на основі поданих запитань

  1. Звіт груп про роботу.

Від кожної групи – два представники: один читає поезію, інший аналізує. Увага не стільки до змісту творів, скільки до ][ форми як способу вираження змісту і свідчення майстерності митця.

  1. Висновок про авторку і її твори (метод «сенкан»).

Рядок

Що виражає

Відповідь

1

назва

Марія Матіос

2

два означення до поезії

3

що робить поезія, як впливає

4

про М. Матіос, її поезію

5

М. Матіос, хто вона

УІ. Рефлексія. Оцінювання.

1. Усне висловлювання за питаннями:

- Зараз я: а) думаю … б) відчуваю …в) розумію …

2. Оцінювання.

(За технологічною карткою; додаток 3).

УІІ. Завдання додому.

1. Укласти перелік питань для атестації за творчістю М. Матіос.

2. Усне висловлювання з проблемних питань:

- Яка вона, Марія Матіос?

- Таїна поезії Марії Матіос.

Додаток 1