Тема. Скарби України.
Мета: сформувати уявлення про національну культуру
українського народу, познайомити з 7 чудесами України,
архітектурними пам’ятками нашої країни,
розвивати допитливість;
виховувати інтерес до історії і культури рідного краю.
Обладнання: м’ячик, анаграма, ілюстрації до розповідей
вчителя, саморобні вироби з бісеру, іконка, рушник,
картки з тестами, ТЗН.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І.Організація учнів до уроку
1. Привітання
Пролунав шкільний дзвінок,
Всі зібрались на урок.
Не просто слухати, а й чути,
Не просто дивитися, а й бачити,
Запам'ятовувати, розповідати…
Тож пора нам поспішати –
Нові знання здобувати.
2. Перевірка готовності до уроку
- Подивіться, чи все необхідне до уроку у вас є на парті.
3. Представлення
- Мене звати Вікторія Станіславівна, і сьогодні урок читання проведу у вас я.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1) Словникова робота
- Давайте пригадаємо: яка була тема нашого попереднього уроку?
- Правильно. А давайте ще пригадаємо що означає слово «диктаторський»? що таке «кореспонденція»? «конституція»?
- Молодці. А чому ж все таки не можна підглядати та читати чужу кореспонденцію?
2) Фронтальна робота. Гра «м’ячик»
- А зараз ми пограємо з вами в м’ячик. Я кидатиму його комусь, а той, хто його зловить має відповісти на питання: що для нього означає слово «КУЛЬТУРА» але слідкуємо за відповідями і не повторюємося! (Освіченість, вихованість, спадок людства, музеї…)
- А зараз звернемося до великого тлумачного словника і дізнаємося що ж таке «культура»:
Культура - це досягнення суспільства в науці, у мистецтві
в організації життя, або все, що створено людьми протягом свого існування.
3) Робота над анаграмою. Повідомлення теми уроку
- Запам’ятали? Добре. А на дошці ви бачите наступне завдання: потрібно закреслити сім зайвих літер і прочитати зашифроване слово – тему нашого уроку.
СІСМКЛАІРТБЕРИ
- На сьогоднішньому уроці ми говоритимемо про скарби
укра¬їнського народу, його культуру.
- Що належить до української національної культури? На це питання ми і спробуємо дати відповідь в кінці уроку.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Розповідь учителя з елементами бесіди
- У нашого народу давно існує прекрасна традиція – передавати сімейні реліквії на збереження молодим. У когось це може бути вишитий прабабусею рушник, у іншого – старенька сопілочка, ще в когось – старовинна ікона чи Святе Письмо... Часом люди кажуть, що в них нічого особливо цінного нема. Не в ціні справа. Важливо, щоб ця річ СТАЛА справжнім СКАРБОМ для вас. Хай це буде всього лише ложечка, якою вигодували дітей, лист, книга, сімейний альбом, теслярський чи слюсарний інструмент...
- А чи є у вас вдома така сімейна реліквія? Такий собі ваш скарб?
- А як ви думаєте, що може бути скарбом усього народу?
- Український народ шанує й поважає свою історію Свою культуру — як давню, так і сучасну. Він зберігає її у народному мис¬тецтві, літописах, архітектурних спорудах. Для українців визнач¬ну роль відіграють і різні природні об’єкти. Дніпро - справжня національна гордість, слава нашої країни. Острів Хортиця, що у Запоріжжі, - символ історії козацтва, славної Запорозької Ciчi. Гори у Карпатах — найвищі гори на українській землі.
Неповторна, висока культура Українського народу знайшла своє відтворення в народному мистецтві: вишиванках, кераміці килимарстві, лозоплетінні, писанкарстві, художньому ткацтві. Унікальні споруди, пам’ятки архітектури теж належать до скарбів народної культури.
Розвиток архітектури в Україні почався з дуже давніх часів. Найвидатнішою архітектурною спорудою Київської Русі, що збереглася до нашого часу, є Софійський собор у Києві, зведений у 1037—1044 роках.
У Західній Україні збереглося чимало середньовічних замків -- у Хотині, кам'янці-подільському, Луцьку, Острозі. Вражає своєю величністю Кафедральний костьол у Львові. Міста Східної України прикрашені архітектурними ансамблями монастирів і православних храмів.
Унікальними пам’ятками архітектури є Андріївська церква у Києві, дев’яти купольний Троїцький собор у Новомосковську (Дніпропетровсь¬ка область) та ін.
На жаль, багато культових споруд було варварським чином зруйновано під час Великої Вітчизняної війни, тому зараз треба не тільки зберегти те, що дійшло до наших часів, а й прагнути відродити втрачене та примножувати націо¬нальні культурні скарби нашої країни.
— Про які ще культурні багатства нашої країни ви знаєте або чули від дорослих?
— Які пам’ятки архітектури є у вашому краї?
— Про які елементи культурної спадщини ви запам’ятали з розповіді?
— Які ще національні українські пам’ятки ви знаєте?