Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Программа ГЭК по ТГП право 2011.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
24.11.2019
Размер:
147.97 Кб
Скачать

Програма курсу.

ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ.

Модуль1. Тема 1. Предмет і метод теорії держави і права

Теорія держави і права як наука. Предмет теорії держави і права. Структура теорії держави і права.

Методи наукового пізнання держави і права.

Співвідношення теорії держави і права з гуманітарними науками, що вивчають державу і право: філософією, політологією, соціологією і ін. Теорія держави і права, філософія права, соціологія права. Теорія держави і права в системі юридичних наук. Історія розвитку науки теорії держави і права.

Тема 2. Походження держави і права

Загальна характеристика первісного суспільства. Влада і соціальні норми в додержавний період. Причини виникнення держави. Ознаки держави, що відрізняють її від суспільної влади родового ладу. Форми виникнення держав.

Причини виникнення права. Ознаки, що відрізняють право від соціальних норм первіснообщинного устрою. Характеристика теорій походження держави і права: теологічної, патріархальної, договірної, психологічної, органічної, марксисткої, теорії насильства.

Тема 3. Суть і типи держави

Державна влада як особливий різновид соціальної влади. Поняття держави. Суть держави і її еволюція. Класове і загально соціальне в сутності держави.

Поняття типу держави. Чинники, що визначають тип держави. Формаційний підхід: його достоїнства і слабкі сторони. Цивілізаційний підхід: його достоїнства і слабкі сторони.

Тема 4. Функції держави

Поняття функцій держави. Співвідношення їх з цілями, завданнями і принципами держави. Функції держави і функції окремих її органів. Класифікація функцій держави: постійні і тимчасові, внутрішні і зовнішні, основні і неосновні.

Характеристика основних внутрішніх і зовнішніх функцій сучасної української держави. Форми і методи здійснення функцій держави: поняття і види.

Тема 5. Форма держави

Поняття і елементи форми держави. Форми державного правління: поняття і види. Форма державного правління України і її розвиток в сучасних умовах. Співвідношення типу і форми держави. Різноманіття форм правління в межах одного і того ж типу держави.

Форми національно-державного і адміністративно-територіального устрою: поняття і види.

Політичний (державний) режим: поняття і види. Політичний (державний) режим сучасної України.

Модуль 2. Тема 6. Механізм держави

Поняття механізму держави. Його роль в здійсненні функцій і завдань держави.

Структура державного апарату. Поняття і ознаки державних органів. Їх класифікація. Органи держави і органи місцевого самоврядування. Принципи організації і діяльності державного апарату. Вдосконалення механізму сучасної української держави як умова підвищення ефективності його функціонування. Державний службовець і посадова особа.

Тема 7. Держава в політичній системі суспільства

Поняття і структура політичної системи суспільства. Її основні суб'єкти: держава, політичні партії, рухи, громадські організації і об'єднання. Право і інші соціальні норми як регулятивна основа політичної системи.

Представницька і безпосередня форми демократії і їх роль в політичній системі суспільства. Центральне положення держави в політичній системі.

Ознаки держави, що відрізняють її від інших організацій і установ суспільства. Взаємодія держави з партіями, громадськими об'єднаннями.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.