Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекція 9 АЗС-24-10-12.doc
Скачиваний:
3
Добавлен:
21.11.2019
Размер:
911.87 Кб
Скачать

НАЦІОНАЛЬНИЙ університет цивільного захисту УКРАЇНИ

Кафедра пожежної і техногенної безпеки об'єктів та технологій

Дисципліна „Пожежна безпека виробництв”

4 Курс. 7-й семестр

Розділ 3. Пожежна Безпека ТИПОВИХ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ

Тема 10. Пожежна безпека гідравлічних процесів

ЛЕКЦІЯ 9

ПОЖЕЖНА НЕБЕЗПЕКА ТА ПРОтипожежний захист автозаправних та газозаправних станцій

Вступ

В даний час в Україні в зв'язку з істотним збільшенням парку автомобілів (особливо у великих містах) різко зросла потреба в пунктах їхнього заправлення паливом. Для задоволення попиту на даний вид послуг в останні роки побудована велика кількість контейнерних автозаправних станцій (АЗС), на вулицях міст і на узбіччях автотрас з'явилася безліч автопаливозаправників, що здійснюють заправлення автомобілів. На базі існуючих стаціонарних АЗС із традиційним компонуванням устаткування (традиційні АЗС) стали створюватися автозаправні комплекси (АЗК), що можуть містити в собі невелику станцію технічного обслуговування автомобілів, кафе-пан або ресторан швидкого обслуговування, магазин супутніх товарів, магазин автозапчастин, відкриті площадки для стоянки транспортних засобів, навіси, санвузли і т.п. При цьому пожежна небезпека подібного роду об'єктів вище, ніж для традиційних АЗС, але нормативна база забезпечення їхньої пожежної безпеки, за рідкісним винятком, відстає від розвитку індустрії обслуговування автомобілів.

1. Загальні відомості про азс.

1.1. Призначення та коротка характеристика азс.

Автозаправні станції призначені для постачання паливом і мастилами автомобільного транспорту (легкових, вантажних і спеціальних), мотоциклів, моторолерів, мопедів і інших машин, а також для роздрібного продажу нафтопродуктів, розфасованих у дрібну тару. На АЗС можна проводиться заправлення транспорту паливною сумішшю. Іноді на АЗС практикується продаж запасних частин до легкових автомобілів.

Також автозаправні станції можуть бути обладнані пристосуваннями для підкачування шин автомобілів і заливання води в радіатор, мати посади мийки і змащення автотранспорту, пристрої для зливу і збору відпрацьованих мастил.

Автозаправні станції розташовуються в населених пунктах, на магістралях шосейних доріг і у великих автомобільних парках. По обсязі обслуговування транспорту станції будують на 250, 500, 750 і 1000 заправлень у добу. Режим роботи станції: 365 днів на рік, як правило, при трьохзмінній роботі. Нафтопродукти на АЗС частіш за все завозять автомобільним транспортом.

Усе різноманіття автозаправних станцій, що знаходяться в експлуатації, можна умовно розділити на п'ять груп:

  1. Традиційні,

  2. Блочні;

  3. Модульні;

  4. Контейнерні;

  5. Пересувні.

Традиційна АЗС (мал. 1) - стаціонарна автозаправна станція з підземним розташуванням резервуарів, відмінною рисою якої є зборка технологічної системи, призначеної для прийому, збереження і видачі палива, здійснювана з окремих елементів технологічного устаткування безпосередньо на будівельному майданчику.

РИС.1. Традиційні АЗС: 1 — очисні споруди; 2 — ємність для збору великих проток; 3 — підземні резервуари; 4 - площадка для АЦ; 5 - будинок операторної; 6 - ПРК; 7 - заправний острівець; 8 - лоток відводу атмосферних опадів, забруднених нафтопродуктами; 9 - положисті борти площадки (пандуси); 10 - лотки відводу великих проток палива

Блочна АЗС (мал.2) — стаціонарна автозаправна станція, відмінною рисою якої є використання для прийому, збереження і видачі палива технологічної системи, яка складається з модулів блоку збереження палива з підземним розташуванням резервуарів, з розміщенням над ними заправних острівців, паливороздаточних колонок, насосного й іншого устаткування.

РИС.2. АЗС із ТЗС блокового типу з підземним розташуванням резервуара і колонками над ним: 1 — будинок операторної; 2 - магазин; 3 - ємність для збору великих проток; 4 - площадка для АЦ з відбортовкою; 5 - навіс; 6 -підземний резервуар; 7 - ТРК; 8 - заправний острівець; 9 - підвищена ділянка дороги; 10 - положисті борти площадки (пандуси); 11 — лотки відводу великих проток палива

Модульна АЗС (МАЗС) (мал.3) - призначена для тимчасового розміщення - автозаправна станція з наземним (надземним) розташуванням резервуарів, відмінною рисою якої є компонування технологічного устаткування з окремо розташованих (на визначеній відстані друг від друга) модулів збереження палива і модулів заправних острівців.

РИС.3. Модульна АЗС: 1 - модуль збереження палива; 2 -ємність для збору великих проток; 3 — лотки відводу великих проток палива; 4 - площадка для АЦ з відбортовкой; 5 - ТРК; 6 - заправний острівець; 7 — модуль операторної; 8 — підвищена ділянка дороги; 9 — положисті борти площадки (пандуси)

Контейнерна АЗС (КАЗС) (мал.4) — призначена для тимчасового розміщення автозаправна станція з наземним (надземним) розташуванням резервуарів, відмінною рисою якої є зборка технологічної системи, призначеної для прийому, збереження і видачі палива, на єдиній рамі (включаючи паливороздаточні колонки) безпосередньо на заводі-виготовлювачі.

РИС.4. Контейнерна АЗС: 1 — ємність для збору великих проток; 2 — лотки відводу великих проток палива; 3 — площадка для АЦ з відбортовкою; 4 — контейнер збереження палива; 5 - ПРК; 6 - контейнер операторної; 7 - заправний острівець; 8 — підвищена ділянка дороги; 9 — положисті борти площадки (пандуси)

Пересувна АЗС (ПАЗС) — призначена для роздрібної торгівлі паливом мобільна технологічна система з розміщеним на базі автомобільного шасі, причепа або напівпричепа устаткуванням для прийому, збереження і видачі палива, за допомогою якої здійснюється заправлення транспортних засобів.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]