Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
98975.rtf
Скачиваний:
4
Добавлен:
17.11.2019
Размер:
500.41 Кб
Скачать

2.2 План-конспект уроку літератури з теми «Образ матері у творчості Володимира Сосюри»

Тема: ОБРАЗ МАТЕРІ У ТВОРЧОСТІ ВОЛОДИМИРА СОСЮРИ.

Мета: 1. Ознайомити учнів з частиною літературного доробку В. Сосюри, з’ясувати певні відомості з біографії митця.

2. Виховувати в дітей почуття поваги, любові до батьків на прикладах творів письменника.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, виразне читання творів, вивчення біографії поета.

Обладнання і наочність: портрет, фотокартки В. Сосюри, репродукції, виставка його творів та творів про нього, грамзапис віршів поета.

ЛІТЕРАТУРА ДО УРОКУ

  1. Моренець В. Володимир Сосюра: Нарис життя і творчості. – К.: Дніпро, – 1990. – 262 с.: іл.

  2. В.И. Подов. Любовь и слезы (Новое о Владимире Сосюре). – Лисичанск: Изд-во педагогического университета, 1995. – 67 с.

  3. В. Сосюра. Третя Рота. – Київ: Радянський письменник, 1988. – 357 с.

  4. Антоненко-Давидович Б. Неповторний Володя: (Спогади про В. Сосюру) // Українська мова і література в школі. – 1989. – № 8. – С. 29-32.

  5. Гловацька К. Незнайомий В. Сосюра? // Літературна Україна. – 1996. – 12 груд.

  6. Бурляй Ю. "Я в вас живий!": [Творчість В. Сосюри] // Київ. – 1997. – № 1/2. – С. 26-32.

ІЛЮСТРАЦІЇ

  1. Подов В.І. Меморіальний музей В.М. Сосюри: Путівник. – Донецьк: Донбас, 1988. – 28 с., 6 арк. фот.

  2. Володимир Сосюра: Життя і творчість у документах, фот., іл.: 3б. / Упоряд. Ю.С. Бурляй та ін. – К.: Радянська школа, 1978. – 144 с.: іл.

ХІД УРОКУ.

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ, ПОВІДОМЛЕННЯ МЕТИ І ТЕМИ УРОКУ.

1. Вступне слово вчителя.

Діти! Вдома ви ознайомилися з життєвим шляхом Володимира Миколайовича Сосюри – представником високого поетичного світу, де пахнуть білі акації, палахкотять загравами донецькі ночі й цвіте різнобарв’ям Україна. Він – тонкий лірик і творець розгорнутих ліро-епічних полотен. Ви прочитали його художні твори з яких дізналися про ставлення письменника до рідної матері (пролог до роману «Третя Рота», поезії «Мати», «Мати моя у полоні», «Не одкриє мати карі очі…», «Там десь Дінця далекі береги…», «Сади осипалися милі»). Вивчили напам’ять один твір за вибором.

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Бесіда з учнями

Вчитель: Сьогодні ви познайомитеся з віршами В. Сосюри про маму. Ваше завдання – вислухати повідомлення своїх товаришів про життя і творчість поета, зробити записи про основні події і факти його біографії. Після виразного прочитання віршів, потрібно буде їх проаналізувати і відповісти на питання.

Учень: З роману «Третя Рота» нам відомо, що його мати, Антоніна Дмитрівна, народилася в селі Камінний Брод. За походженням – венгерка. Її дівоче прізвище Локотош, що в перекладі з угорської означає слюсар. В поезії «Мате Залка» поет про це так казав:

Мій предок був, і слюсар був хорош.

Ні, це не вигадка. Венгерка в мене мати,

Її дівоче наймення Локотош.

Вчитель: Добре! Як ви вважаєте, чому В. Сосюра називає роман «Третя Рота»?

Учень: Третя Рота – це село (нині м. Верхнє), де народився батько поета, де Володимир Сосюра мешкав більшу частину своїх дитячих літ. Тут він починає свою творчість і народжується як поет.

Вчитель: Правильно, молодець!

В.І. Подов у 1995 році видає книжку «Любовь и слезы» (Новое о Владимире Сосюре), в якій пише про історію села Третя Рота: «Заснування цього села пов’язано з поселенням на правому березі Сіверського Дінця між річками Бахмутом і Луганью двох слав’яносербських кінних гусарських полків, котрими командували Райко Прерадович та Іван Шевич. Призначення воїнських частин – охороняти місцевість від набігів кочевників – кримських татар та ногайців, та освоювати нові землі. В устьї річки Верхньої Бєлєнької, яка впадає в Сіверський Донець, в 1754 році оселилася третя рота полка Р. Прерадовича.Вона заснувала новий населенний пункт, який від річки Верхньої Бєлєнької отримав назву Верхнє, а за назвою воїнського підрозділу – Третя Рота» [цит. по: 24, с. 45]. Отже, мешкав письменник у селі Третя Рота. А як же Володимир Сосюра в одноіменному романі змальовує матір?

Учень: В романі «Третя Рота» письменник не раз змальовує незвичайну красу своєї матері, її жагучі чорні очі та смугляве обличчя. Володимир Сосюра вказує, що в неї була дуже поетична натура, що вона любила співати російські романси та часто молилася та плкала під зорями.

Вчитель: А хто підтвердить це рядками з твору?

Учень: «Моя мама була чорна, майже циганка, мятежна і розкидана. Вона була красуня. Її смугляві тонкі риси, темно-карі очі; чорні, аж жагучі, мов крила летючих птиць, красиво загнуті брови; нервові ніздрі майже класичного, з ледве помітною горбинкою носа завжди були в якомусь дивнім, хвилюючим русі. Мама була чудесно збудована. У неї було чорне, аж до синяви, волосся, і вся вона була зоряна і пристрасна пісня. Вона дуже любила зорі і часто молилась і плакала під ними».

Вчитель: Можливо, хтось хоче доповнити відповідь?

Учень:Також у романі «Третя Рота» Володимир Сосюра розповідає, що його матуся на загальноміськім балу одержала перший приз за красу, хоча й була вона звичайна робітниця.

Вчитель: Молодці!

Дійсно, мати В. Сосюри була дуже вродливою жінкою. Народилася Антоніна Дмитрівна 1878 року, а померла – у 1961 році.

Родина Сосюри спочатку, як відомо, жила в хаті-хворостянці. Колись її збудувало сільське товариство і згодом передало родині Миколая Володимировича Сосюри. Хатинка стояла на крихітній площадочці. Біля неї не було города, навіть невеличкої грядки для цибулі або щавля. В цій хатинці мешкало, бувало, не менш десяти чоловік. Але згодом ця хатинка розвалилась, і матері довелося мешкати у різних родичів.

Мати Володимира Сосюри була щедрою людиною. Коли письменник отримував великі гонорари, він нерідко віддавав великі суми матері. Але вона пригощала чисельних подруг, навіть гроші їм давала, а вони лише користувалися такою рисою характеру Антоніни Дмитрівни.

Мати була для митця святинею, своєрідною берегинею. Поет ототожнює себе з матір’ю зовнішньо и внутрішньо. Згадаймо фразу: «Їй не седиться на місті і все вона хоче кудись полетіти». Таким самим був і Володимир Сосюра, все життя чогось шукав. Проте, все ж таки, найчутливіші, найлагідніші, сповнені величезної любові, пошани і подяки слова, присвячені рідній матері, піснею звучать в поезіях.

  1. Робота над змістом ліричних творів поета (виразне читання).

МАТИ

Вже засохла ворожа кров

там, де вітер над рейками віє,

відкіля я до міста прийшов

оспівати Комун індустрію.

Де вагонів багряна змія,

край села, із низенької хати

вийде мама смуглява моя –

буде сина свого виглядати…

Буде ждать, вся – покора й печаль…

Над чавункою хмарами – зграї…

Пролітають вагони у даль,

та мене в тих вагонах немає.

Наплива на зіниці туман…

Мамо, мамо…не плач, нетреба!..

Твій Володька, Комуни боян,

не забув Донеччини неба.

Зацвітуть Україна і Русь

після днів світової побіди,

і тоді я додому вернусь –

у крейдянім кар’єрі робити.

Буде так, як хотіла ти.

Тільки зараз не клич…Не можу…

Кида час червоні цвіти

в мою душу, на промінь похожу…

Як далеко до яблунь, озер…

До дівчат, що вміють любити!

Друга мати у мене тепер –

революція…всього…світу!

Не одкриє мати карі очі

і не скаже: «Синку, синку мій!»

Там, де вишні хиляться й шепочуть,

спить вона давно в землі сирій.

Вечори там падають загравно

і на хрест її сідає птах.

А здається, так вона недавно

правнука тримала на руках.

Та чомусь вона була сумною

і сльоза котилася з-під вій.

Зморшки злі торкаючи рукою,

Світозарик усміхався їй.

Так. Закрила матінка повіки

і заснула безпробудним сном.

Став її домівкою навіки

той убогий цвинтар над ярком,

де сади вишневії навколо

і пташок не замовкає спів,

де малим я хлопчиком до школи

з друзями веселими ходив.

День кладе на хмари позолоту,

кінь залізний над Дінцем ірже.

Спить моя матуся, й Третя Рота

сон її останній стереже.

  1. Бесіда з учнями.

  1. Яка головна думка цих віршів В. Сосюри?

  2. Як поет змальовує свою матір?

  3. Чи бачите ви у віршах образ самого поета, яким він зображений?

  4. Які елементи автобіографізму зустрічаються у ліричних творах Сосюри?

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ ТА ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель: Таким чином, сьогодні на уроці ми з вами ознайомилися з творами Володимира Сосюри, в яких він оспівує матір. Дізналися про заснування та історію села Третя Рота, в якому мешкав поет в дитячі роки.

Запитання до учнів.

  1. В якій родині народився В. Сосюра, хто були його батьки?

  2. Чому автобіографічний роман В. Сосюра називає «Третя Рота»?

  3. Які вірші про матір вам сподобалися найбільше?

Учні, які активно працювали отримали гарні оцінки.

V. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

  1. Виписати з розділу № 107 роману «Третя Рота» В. Сосюри цитати, де письменник описує матір.

  2. Літературній групі підготувати літературний монтаж за творами Сосюри «Моя душа – як арфа золота, як і завжди, у льоті років юна».

Висновок по уроку: цей урок цікавий тим, що в ході заняття були задіяні майже всі учні класу. Словесний матеріал ілюстрований репродукціями і музичними творами, що робить урок емоційнішим. А це важливо для лірики. Матеріал підібраний так, що привносить елемент зацікавленості учнів до вивчення біографії і творчості В. Сосюри.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]