Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Худ.праця та осн. диз. 09.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
14.11.2019
Размер:
183.81 Кб
Скачать

Факультет дошкільної освіти та практичної психології Кафедра дошкільної освіти робоча програма

з курсу «Художня праця та основи дизайну»

для студентів ІV курсу відділення «Дошкільна освіта»

Слов’янськ - 2011

Структура залікового кредиту курсу

Тема

Кількість годин, відведених на:

Лекції

Практичні

заняття

Самостійну роботу

Модуль 1. Дизайн – спосіб естетичного освоєння світу, джерело інноваційної діяльності педагога галузі дошкільної освіти.

Тема 1. Дизайн-освіта – складова професійної підготовки фахівців галузі дошкільної освіти.

2

Тема 2. Естетична і художня культура сучасності.

2

Тема 3.Дизайн як вид естетичної діяльності, художня творчість і вид мистецтва.

2

2

Тема 4-5. Види дизайну – простір інноваційної професійної діяльності педагога галузі дошкільної освіти.

4

2

Модуль 2.Анатомо-фізіологічні та психолого-педагогічні засади художньо-конструктивної діяльності дітей.

Тема 6.Завдання та зміст художньої праці в дошкільному дитинстві.

2

10

2

Тема 7-8.Організація художньої праці дітей в дошкільному закладі та сімейному вихованні.

4

4

Тема 9. Анатомо – фізіологічні та психолого-педагогічні передумови організації дизайн-діяльності дошкільників.

2

Модуль 3. Дизайн-діяльність дошкільників та її педагогічне супроводження.

Тема 10.Концепція, програма та організація дизайн-діяльності дошкільників.

2

10

2

Тема 11.Організація розвивального середовища для ефективної дизайн-діяльності в дошкільному закладі.

2

4

Тема 12-13. Моделювання педагогічної технології дизайн-діяльності.

4

4

Тема 14-15. Педагогічні умови та особливості розвитку особистості дитини старшого дошкільного віку засобами дизайн-діяльності.

4

Усього годин:

30

20

20

Теми практичних занять зм. 2. Теми 6 – 8 . Способи художньої обробки матеріалів.

Практичне заняття № 1. Робота з папером та картоном.

Мета: Практичне освоєння студентами властивостей та зображально-виражальних можливостей паперу та картону.

Зміст заняття:

  1. Вивчення властивостей паперу ( розривання, зминання, складання; технологія пап’є-маше; технологія вирізування-витинання )

  2. Обладнання для роботи з папером та картоном.

  3. Технологія виготовлення об’ємних та напівоб’ємних виробів.

  4. Виготовлення площинних виробів.

  5. Орігамі – техніки.

  6. Аплікація.

  7. Виготовлення квітів.

Завдання для самопідготовки:

  • опрацювати літературу;

  • виготовити альбом (папку) «Види паперу» ;

  • виготовити шаблони з картону (овочі-фрукти; звірі; іграшки ,інш.);

  • виконати зразки виробів з паперу та картону.

Хід заняття:

1. Виготовлення іграшок способом вирізування, комбінування, склеювання геометричних фігур (площинні,об’ємні, напівоб’ємні);

2. Виготовлення іграшок з рухомими частинами (презентація технології);

3. Виготовлення закладок,килимка,серветок способом переплетіння, витинання (презентація технологій);

4. Конструювання за викрійкою (меблі, будинки, техніка тощо): презентація виробів з коментарем студента.

Оцінювання:

1 б. – студент отримує за усну відповідь;

1 – 2б. – за виконання творчого завдання.

Практичне заняття № 2.Робота з природним матеріалом.

Мета: Практичне освоєння студентами особливостей технологій роботи з природним матеріалом.

Зміст заняття:

  1. Презентація зразків природного матеріалу та обладнання для роботи з ним.

  2. Вивчення властивостей природного матеріалу.

  3. Збирання та зберігання природного матеріалу та підготовка його до роботи.

  4. Предметні та сюжетні аплікації з природного матеріалу.

  5. Об’ємні вироби з природного матеріалу.

  6. Підбір тематики виробів для дітей різного віку.

Завдання для самопідготовки:

  • опрацювати літературу;

  • підготувати колекцію природного матеріалу;

  • виконати зразки виробів з природного матеріалу

Хід заняття:

  1. Технологія обробки природного матеріалу, зберігання та підготовка до роботи (доповідь студента);

  2. Інструменти та приладдя для обробки природних матеріалів ( коментар студента);

  3. Способи поєднання деталей при створенні фігурок птахів, звірів та інш.(майстер-клас студента),

  4. Творчі завдання на розвиток уяви і фантазії, усвідомлення особливостей роботи з природним матеріалом.

Оцінювання:

1 б. – студент отримує за усну відповідь;

1 – 2б. – за виконання творчого завдання.

Практичне заняття № 3. Робота з бросовим матеріалом ( побутовим непотрібом).

Мета: Практичне освоєння студентами технологій роботи з бросовим матеріалом.

Зміст заняття:

  1. Презентація зібраного матеріалу та його конструктивних можливостей.

  2. Технологія виконання виробів: використання конструкцій та форм для створення нового об’єкту (перетворення, доповнення та інш.)

  3. Підбір орієнтовної тематики виробів для різних за віком дітей.

Завдання для самопідготовки:

  • опрацювати літературу;

  • створити схеми виготовлення виробів з різних вже непотрібних у побуті предметів ( залишки біжутерії, упаковка, пляшки,флакони, гудзики тощо);

  • описати технологію процесу виготовлення нового предмету з бросового матеріалу;

  • розробити сценарій педагогічного спілкування, спрямованого на ознайомлення дітей з різними видами бросового матеріалу шляхом дослідження особливостей його форми та функцій;

  • виготовити предмети (меблі, транспорт, сувеніри,тощо) комбінуючи різні бросові матеріали.

Хід заняття:

  1. Технологія аналізу вихідних форм та генерування ідей (пошукова робота зі студентами);

  2. Інструменті та приладдя для роботи з бросовим матеріалом (доповідь студента);

  3. Творчі вправи на перетворення вихідних форм(майстер-клас студента).

Оцінювання:

1 б. – студент отримує за усну відповідь;

1 – 2б. – за виконання творчого завдання.

Практичне заняття № 4. Робота з тканиною.

Мета: Практичне освоєння студентами технологій роботи з тканиною та текстильними матеріалами.

Зміст заняття:

  1. Презентація видів тканин та текстилю, визначення зображально-виражальних властивостей.

  2. Інструменти та приладдя для роботи з тканиною та текстилем.

  3. Технологія виготовлення аплікацій з тканини і текстилю.

  4. Технологія «печворк».

  5. Вишивка: технологічний аспект.

  6. Технологія виготовлення м’якої іграшки.

  7. Технологія виготовлення квітів з текстилю.

  8. Технологія художнього розпису тканин (батік).

  9. Прикраси та вироби з ниток і тасьми.

Завдання для самопідготовки:

  • опрацювати літературу;

  • виконати «Альбом тканин»;

  • опрацювати види швів;

  • виготовити вироби з тканин («Чарівний мішечок», м’яка іграшкаЛ лялька, ковдра, одяг тощо),

  • підготувати і презентувати колекцію ниток , тасьми, мережива, шнурів.

Хід заняття:

  1. Презентація технологій та майстер-класи студентів: технологія виконання аплікації; технологія «печворк»; технологія вишивки; технологія виготовлення м’якої іграшки, технологія виготовлення квітів, художній розпис тканин (батік) та інш.

  2. Майстер-клас студента «Технологія за вибором».

  3. Відбір змісту для роботи з дошкільниками (коментар студента).

Оцінювання:

1 б. – студент отримує за усну відповідь;

1 – 2б. – за виконання творчого завдання.

Практичне заняття № 5. Технології декорування предметів та виробів.

Мета: Практичне освоєння студентами способів та технологій декорування виробів з різних матеріалів.

Зміст заняття:

  1. Презентація декорованих предметів ( принцип підбору – матеріал, з якого зроблено предмет; вид декору ( простий, складний : орнамент,розпис, стилізований елемент як декор); технологія нанесення декору на предмет.(Підготовка і виступ студента).

  2. Технологія простого і складного декорування. Дотримання законів колористики та композиції. Урахування функціонального призначення виробу.(Доповідь студента з підготовкою візуального ряду).

  3. Орнамент як головний елемент декору. (Презентація підготовленого студентом «Альбому орнаментів» або «Картотеки Орнаментів»)

  4. Техніки та технології орнаментування виробів.

Завдання для самопідготовки:

  • опрацювати літературу;

  • підготувати «Альбом орнаменту»;

  • виконати декорування площинних та об’ємних форм за допомогою різних технологій;

  • підготуватися до презентації технологій декорування.

Хід заняття:

  1. Вправи у технологіях декорування виробів в процесі майстер-класів студентів: малювання декору (орнамент, розпис), інкрустування, аплікація, карбування, рельєфне ліплення, вишивання тощо).

  2. Відбір змісту для роботи з дошкільниками.

Оцінювання:

1 б. – студент отримує за усну відповідь;

1 – 2б. – за виконання творчого завдання.

ЗМ.3. Теми 10 – 15. Технології виконання дизайн-проектів.

Практичне заняття № 6. Фітодизайн

Мета: Практичне освоєння студентами змісту та особливостей технології фітодизайну та організації дизайн-діяльності дошкільників.

Зміст заняття:

  1. Презентація змісту та особливостей фітодизайну: закони створення квіткових композицій, символіка квітів, матеріали та обладнання для фітодизайну,квіткові композиції в інтер’єрі дошкільного закладу.

  2. Майстер-клас з створення квіткових композицій.

  3. Особливості та філософія мистецтва ікебани.

  4. Майстер-клас з ікебани.

  5. Відбір змісту та педагогічна технологія спілкування з дошкільниками у просторі фітодизайну.

Завдання для самопідготовки:

  • опрацювати літературу та педагогічний досвід з використання елементів фітодизайну в роботі з дошкільниками;

  • виконати реферати «Фітодизайн», «Мистецтво ікебани»;

  • підготувати композиції в стилі фітодизайну та ікебани для презентації та майстер-класу;

  • здійснити відбір змісту та змоделювати педагогічну технологію спілкування з дошкільниками у просторі фітодизайну;

  • розробити варіант педагогічного спілкування за програмою «Дитина у світі фітодизайну».

Хід заняття:

1. Презентація змісту та особливостей фітодизайну (доповідь студента за рефератом).

2. Проведення майстер-класу студентом з фітодизайну (залучення всіх студентів до виконання квіткових композицій);

3. Презентація мистецтва ікебани (доповідь студента за рефератом);

4. Проведення студентом майстер-класу з ікебани з залученням всіх студентів групи;

5. Презентація студентами програми та педагогічної технології «Дитина у світі фітодизайну».

6. Розробка методичних рекомендацій з організації фітодизайну в дошкільному закладі.

Оцінювання:

1 б. – студент отримує за усну відповідь;

1 – 2б. – за виконання творчого завдання.

Практичне заняття № 7. Ландшафтний дизайн.

Мета: Практичне освоєння студентами особливостей технологій ландшафтного дизайну та організації дизайн-діяльності дошкільників.

Зміст заняття:

  1. Презентація змісту та особливостей ландшафтного дизайну ( доповідь студента за рефератом).

  2. Презентація студентами варіант-макетів ландшафтного дизайну в інтер’єрі дошкільного закладу та на ділянці.

  3. Організація «Клубу оригінальних ідей» ( створення дизайн-проектів методом «мозкового штурму» ).

  4. Моделювання педагогічних технологій дизайн-діяльності дітей.

Завдання для самопідготовки:

  • опрацювати літературу та досвід ландшафтного дизайну в дошкільному закладі;

  • виконати реферат «Ландшафтний дизайн»;

  • підготувати варіант-макети ландшафтного дизайну в дошкільному закладі;

  • розробити програму та педагогічну технологію «Дитина у світі ландшафтного дизайну»;

  • підготувати варіант педагогічного спілкування з дітьми у просторі ландшафтного дизайну.

Хід заняття:

  1. Доповідь студента за рефератом «Ландшафтний дизайн».

  2. Відбір змісту для роботи з дошкільниками.

  3. Презентація проектів ландшафтного дизайну в дошкільному закладі.

  4. Моделювання програми та педагогічної технології «Дитина у світі ландшафтного дизайну.

  5. Презентація елементів педагогічної технології.

Оцінювання:

1 б. – студент отримує за усну відповідь;

1 – 2б. – за виконання творчого завдання.

Практичне заняття № 8. Дизайн одягу та аксесуарів.

Мета: Практичне освоєння студентами особливостей дизайну одягу та педагогічних технологій дизайн-діяльності дошкільників.

Зміст заняття:

  1. Презентація змісту та технологій дизайну одягу та аксесуарів (доповідь за рефератом).

  2. Визначення особливостей творчого процесу дизайнера одягу ( огляд персоналій у мистецтві дизайну одягу та аксесуарів – виступ за матеріалами реферату ).

  3. Відбір змісту для роботи з дошкільниками за програмою «Дитина у світі мистецтва дизайну одягу».

  4. Форми і методи введення дитини у світ дизайну одягу: проектування педагогічної технології.

Завдання для самопідготовки:

  • опрацювати літературу та досвід педагогічної роботи за темою;

  • виконати реферат «Дизайн одягу», «Стилі в одязі», «Мій улюблений художник-модельєр» та інш.;

  • виконати творчі дизайн-проекти одягу та аксесуарів для дорослих і дітей;

  • здійснити відбір змісту для програми «Дитина у світі дизайну одягу»;

  • розробити варіанти форм та методів введення дитини у світ дизайну одягу;

  • підготувати варіант педагогічного спілкування за програмою «Дитина у світі дизайну одягу».

Хід заняття:

  1. Презентація особливостей мистецтва дизайну одягу ( доповідь студента за рефератом ).

  2. Визначення особливостей творчого процесу дизайнера одягу та аксесуарів на прикладі персоналій ( за матеріалами рефератів).

  3. Відбір змісту для роботи з дошкільниками. Розробка програми «Дитина у світі дизайну одягу».

  4. Форми і методи ведення дитини у світ дизайну одягу. Проектування розвивального середовища та педагогічної технології.

Оцінювання:

1 б. – студент отримує за усну відповідь;

1 – 2б. – за виконання творчого завдання.

Практичне заняття № 9. Декорування та стилістика дитячих заходів.

Мета: Практичне освоєння студентами технологій декорування та стилістики дитячих заходів та шляхів співтворчості дорослого з дитиною у дизайн-діяльності.

Зміст заняття:

  1. Обговорення змісту декорування та стилістики дитячих заходів ( доповідь студента за матеріалами реферату).

  2. Презентація матеріалів з досвіду оформлення дитячих свят, виставок дитячої творчості, театральних вистав тощо.

  3. Презентація підготовлених студентами сценаріїв дитячих заходів та проектів їх декорування та стилістики ( стиль, декорації, костюми, запрошення, емблеми тощо).

  4. Моделювання педагогічної технології залучення дитини до декорування та розробки стилістики заходів

Завдання для самопідготовки:

  • опрацювати літературу та досвід декорування та стилістики дитячих заходів;

  • виконати реферат «Театрально-декораційне мистецтво», «Дизайн декорацій», «Дизайн театральних костюмів», «Фірмовий стиль» та інш.;

  • підготувати варіанти сценаріів дитячих заходів та розробити проекти їх декорування та стилістики;

  • розробити програму та педагогічну технологію введення дитини у світ дизайну театралізованих заходів.

Хід заняття:

  1. Особливості декорування та стилістики дитячих заходів: зміст роботи дизайнера (доповідь студента за матеріалами реферату).

  2. Презентація варіантів дитячих заходів (класификація).

  3. Презентація проекту декорування та стилістики дитячого заходу (захист творчого проекту).

  4. Відбір змісту для педагогічного спілкування за програмою «Дитина у світі дизайну театралізованих дійств».

  5. Форми і методи залучення дітей до декорування та стилістики театралізованих дійств (варіанти педагогічної технології).

Оцінювання:

1 б. – студент отримує за усну відповідь;

1 – 2б. – за виконання творчого завдання.

Практичне заняття № 10.Дизайн інтер’єрів та архітектурний дизайн.

Мета: Практичне освоєння студентами особливостей дизайну інтер’єрів, архітектурного дизайну та педагогічних технологій дизайн-діяльності дошкільників.

Зміст заняття:

1. Визначення особливостей дизайну інтер’єрів та архітектурного дизайну (доповідь за рефератом).

2. Презентація дизайну інтер’єру дошкільного закладу (за матеріалами підготовленого студентами досвіду).

3. Презентація творчого проекту студента з оформлення інтер’єру у певному стилі.

4. Презентація архітектурного проекту дошкільного закладу (малюнок), підготовленого студентом.

5. Програма та педагогічна технологія дизайн-діяльності дошкільників.

Завдання для самопідготовки:

  • опрацювати літературу та педагогічний досвід дизайн-діяльності дошкільників;

  • виконати реферат «Дизайн інтер’єру: зміст та особливості». «Закони стилю у дизайні інтер’єру», «Текстиль в інтер’єрі» та інш.;

  • підготувати проект оформлення інтер’єру;

  • підготувати проект (малюнок) архітектури дошкільного закладу;

  • здійснити відбір змісту для програми «Дитина у світі дизайну інтер’єру та архітектури»;

  • підготувати варіанти педагогічної технології введення дитини у світ дизайну інтер’єру та архітектурного дизайну.

Хід заняття:

1.Презентація особливостей мистецтва дизайну інтер’єру та архітектурного дизайну ( доповідь за рефератом).

2.Презентація варіантів дизайну інтер’єру та архітектурного дизайну (виступ з матеріалами аналізу досвіду).

3. Презентація творчих проектів студентів.

4. Відбір змісту для програми « Дитина у світі дизайну інтер’єру та архітектурного дизайну».

5. Форми і методи введення дитини у світ дизайну інтер’єру та архітектурного дизайну (презентація варіантів педагогічної технології).

Оцінювання:

1 б. – студент отримує за усну відповідь;

1 – 2б. – за виконання творчого завдання.