
- •Завдання 4. За усталеним алгоритмом, використовуючи дані таблиці, обчисліть обсяг повної собівартості товарної продукції у звітному та розрахунковому роках.
- •Завдання 10. Обчислити обсяги валової, товарної, реалізованої та чистої продукції на основі даних таблиці:
- •Рішення :
- •Рішення :
- •Завдання 14
- •Рішення:
- •Рішення :
- •Рішення:
- •Рішення :
- •Рішення :
- •Рішення :
- •Рішення :
- •Рішення :
- •Завдання 42.
- •Рішення:
- •Рішення :
- •Рішення :
- •Рішення :
- •Рішення :
- •Рішення:
- •Рішення:
- •Рішення :
Завдання 1. Обчислити зміну обсягу товарної продукції у розрахунковому році порівняно зі звітним та вплив на неї динаміки продуктивності праці й чисельності працюючих на основі наступних даних:
Показники |
Од. виміру |
Звітний рік |
Розрахунковий рік |
Обсяг товарної продукції |
тис.грн. |
6000 |
5280 |
Середньорічна чисельність персоналу |
особи |
250 |
225 |
ППз = 6000 / 250 = 24тис.грн
ППр = 5280 / 225 = 23,466 тис.грн
Зміна ТП = 5280-6000 = - 720 тис.грн.
В % -720 / 6000 = - 12%
Зміна ТППП = ЧР * (ППР – ППЗ) = 225 * (23,466 – 24) = -120,15 тис.грн.
Зміна ТП пп % = - 120,15 /6000 = - 2%
Зміна ТП ч = ППз ( Чр – Чз) = 24 ( 225 – 250) = -600 тис.грн.
Зміна ТПч в % = -600 : 6000 = -10%
Завдання 2. У розрахунковому році обсяг реалізації ЗАТ ”МКД” становитиме 1220 тис.грн., величина виробничої собівартості продукції складе 870 тис.грн., а її повна собівартість 990 тис.грн. Річна потреба у матеріалах оцінюється у 510 тис.грн., їх середній поточний запас 12 дн., транспортний 5 дн. та 1 дн. страховий. Тривалість виробничого циклу становитиме 10 дн. Витрати першого дня виробничого циклу складатимуть 50% їх суми, а решта будуть здійснені рівномірно протягом циклу. На складі продукція перебуватиме 6 дн., а між відвантаженням продукції та сплатою рахунків покупцями проходитиме 14 дн. Мінімальна сума коштів на поточному рахунку за вимогою банку має складати 10 тис.грн., однак підприємство, з метою покриття непередбачуваних витрат, бажає додатково на рахунку мати 5 тис.грн. та 0,3 тис. грн. у касі. У році 270 робочих днів. Визначити необхідну величину оборотних коштів підприємства та показники ефективності їх використання.
Рішення : Нвз = 510/270 х (12+5+1 )= 34 тис.грн.
Н нзв = В тп х Т ц х К нв
КНВ = (870*0,5 + 0,5*870*0,5) / 870 = 0,75
Ннзв = 870/270 х 10 х 0,75 = 24,2 тис.грн.
Н згп = Вод.в. х Нз скл. = 990/270 х 6 = 22 тис.грн.
Відволікання коштів у деб.заборг. = 1220/270 * 14 = 63,3 тис.грн.
П гк = 10+5+0,3 = 15,3 тис.грн.
Необхідна величина ОК складе :
ОК = 34+ 24,2 + 22 +63,3 + 15,3 = 158,8 тис.грн.
Коб= Ор/ ОК = 1220/ 158,8= 7,7 об.
Тоб = 360/ 7,7 = 47 дн.
Кзав. = 158,8/1220 = 0,13
Рок = (1220- 990)/ 158,8 = 230/158,8 = 144,9%
Завдання 3. ВАТ “Протон” за рік планує виготовити основної продукції на 21500 тис.грн. та надати послуг промислового характеру на 3850 тис.грн. Вартість виготовлених напівфабрикатів складе 5640 тис.грн., з яких 85 % буде використано для власних потреб. Обсяг незавершеного виробництва за рік зросте з 2310 до 3100 тис.грн. Залишки готової продукції на складі підприємства очікуються: 1200 тис. грн. на початок та 3750 тис.грн. на кінець року. Вартість матеріальних витрат і сума амортизаційних відрахувань разом становитимуть 53 % товарного випуску. Рентабельність продукції заплановано на рівні 14%. Визначити обсяг товарної, валової, чистої й реалізованої продукції, а також собівартість реалізованої продукції
Рішення:
ТП = 21500+3850+ 5640*0,15 = 26 196 тис.грн.
ВП = 26196 + (3100-2310) = 26986 тис.грн.
РП = 26196 + ( 1200 –3750 ) = 23646 тис.грн.
ЧП= 26196-0,53*26196= 12312,12 тис.грн.
СВ = 23646/ 1,14 = 20742,105 тис.грн.
Завдання 4. За усталеним алгоритмом, використовуючи дані таблиці, обчисліть обсяг повної собівартості товарної продукції у звітному та розрахунковому роках.
Елементи витрат |
Абсолютна величина витрат, тис.грн. |
|
базисного року |
розрахункового року |
|
1. Матеріальні витрати |
1060 |
1410 |
2. Витрати на оплату праці |
469 |
620 |
3. Відрахування на соціальні потреби |
179 |
235 |
4. Амортизація основних засобів |
220 |
210 |
5. Інші витрати на виробництво |
30 |
45 |
6. Витрати, які не включаються у виробничу собівартість продукції |
70 |
64 |
7. Зміна залишків витрат майбутніх періодів за рік |
+14 |
-12 |
8. Зміна залишків резервів майбутніх платежів за рік |
-8 |
+5 |
9. Зміна залишків незавершеного виробництва за рік |
- 62 |
+24 |
10. Позавиробничі витрати |
64 |
80 |
Рішення :
Скв б = 1060+469+179+220+30 = 1958 тис.грн.
Скв р = 1410+620+235+210+45= 2520 тис.грн.
Свп = Скв - Внв.св ± Звмп ± Зрмп
Свп б = 1958 – 70 – 14 - 8 = 1866 тис.грн.
Свп р = 2520 - 64 +12 +5 = 2473 тис.грн.
С втп = Свп ± З нзв,
С втп б = 1866 + 62 = 1928 тис.грн.
С втп р = 2473 – 24 = 2449 тис.грн.
С птп = Свтп + Впозавир.(комерц)
С птп б = 1928 + 64 = 1992 тис.грн.
С птп р = 2449 + 80 = 2529 тис.грн.
Завдання 5. ТОВ “Антарес” за рік виготовило й реалізувало продукції на суму 6200 тис.грн. Середньорічна величина основних засобів підприємства склала 2800 тис.грн., інших позаоборотних активів 200 тис.грн., виробничих запасів 790 тис.грн., дебіторської заборгованості 310 тис.грн., а грошових коштів 50 тис.грн. Рівень рентабельності продукції досяг 22%. Визначити рентабельність активів, виробництва та показники ефективності використання оборотних коштів.
Рішення :
П = 6200*0,22/1,22= 1118,03 тис.грн.
А= 2800+200+790+310+50 = 4150 тис.грн.
ОК = 790+310+50 = 1150 тис.грн.
Ра = 1118,03/ 4150 = 26,94%
Рвир = 1118,03 / ( 2800 + 790 ) =31,14%
Р ок = 1118,03 / 1150 =97,22 %
Коб = 6200 / 1150 = 5,39 об
Тоб = 360 / 5,39 = 67 днів
Кзав= 1150/6200 = 0,185
Завдання 6. Інвестор розглядає можливість придбання пакету акцій підприємства, який коштує 100 тис.грн. Фінансові аналітики прогнозують зростання ринкової ціни пакету через 5 років у 2 рази. Разом з тим, існує можливість покласти кошти на депозит у банк, який пропонує нарахування складних відсотків за ставкою 15 % річних. Який варіант вкладання коштів слід обрати інвестору з метою максимізації прибутку?
Рішення:
Ринкова ціна пакету акцій : 100*2 = 200 тис.грн.
Визначення коштів в кінцевий момент часу F = P *( 1+i ) n
P – сума коштів в початковий момент часу
і – ставка процента за період
n- число періодів , за які нараховуються проценти.
F = 100* ( 1+ 0,15) 5 = 100*2,011= 201,1 тис.грн.
Завдання 7. Визначити планову зміну рівня продуктивності праці персоналу підприємства у розрахунковому році порівняно зі звітним якщо відомо наступне. Обсяг товарної продукції у звітному році становив 12500 тис.грн. Середньорічна чисельність персоналу склала 320 осіб, з яких 75 % робітники, а решта належить до керівників, спеціалістів та службовців. У розрахунковому році заплановано зростання обсягу виробництва продукції на 10%, додаткове збільшення чисельності робітників на 5% та скорочення адміністративного персоналу на 25 осіб порівняно зі звітним роком.
Рішення:
ППЗ= 12500 / 320 = 39,063 тис.грн.
Ор = 12500 * 1,1 = 13750 тис.грн.
Чр роз = (320 * 0,75) *1,05 = 252 чол.
Ч служ роз = (320 * 0,25) - 25 = 55 чол.
ЧРоз = 252 +55 =307 чол.
ППР = 13750 / 307 = 44,788 тис.грн.
%ПП = ( 44,788/39,063 – 1 ) * 100% = 14,7%
Завдання 8. ТОВ “Беата” придбало нову технологічну лінію вартістю 850 тис.грн. Витрати на її транспортування і монтаж становили 2% її вартості. Прогнозний термін експлуатації лінії становить 6 років, а її ліквідаційна вартість 8 тис.грн. Визначити суми річних амортизаційних відрахувань за умови застосування рівномірного та кумулятивного методу нарахування амортизації.
Рішення :
Вб = 850 + 0,02х 850 = 850 + 17 = 867 тис. грн.
Вартість , яка амортизується Ва = 867-8 = 859 тис.грн.
Рівномірний метод :
Ар = 859: 6 = 143,17 тис.грн.
Кумулятивний метод : Сума чисел N=((6+1)*6)/2 = 21
А1 = 859* 6/21 = 245,43 тис.грн.
А2 = 859 * 5/21 = 204,52 тис.грн.
А3 = 859* 4/21 = 163,62 тис.грн.
А4 = 859 * 3/21 = 122,71 тис.грн.
А5 = 859 * 2/21 = 81,81 тис.грн.
А6 = 859* 1/21 = 40,90 тис.грн.
Сума А = 245,43+204,52+163,62+122,71+81,81+40,90= 858,99 тис.грн.
Завдання 9 Завод виробляє продукцію, на виготовлення якої витрачається метал за чистою масою 50 кг., при цьому відходи становлять 4% від чистої витрати. Ціна металу 1220 грн./т. Виріб обробляють у ливарному і механічному цехах. Витрата енергії та палива на один виріб складає 3,7 грн. Основна зарплата у ливарному цесі 4,5 грн., та 2,7 грн. у механічному. Додаткова зарплата становить 5% основної, а відрахування до фондів соціального страхування складають 39%. Річна сума загальновиробничих витрат 620 тис.грн., а загальногосподарські становлять 730 тис.грн. Сукупний розмір зарплати основних робітників підприємства за відрядними розцінками обчислюється 580 тис.грн. Позавиробничі витрати оцінюються на рівні 2 % виробничої, а запланований прибуток становить 4% повної собівартості одного виробу. Розмір акцизу 6 грн./виріб, а ставка ПДВ 20 %. Знайти собівартість і відпускну ціну виробу.
Рішення :
Сировина і матеріали : 0,05 х 1220 = 61 грн.
Відходи : 0,05 х 0,04 х 1220= 2,44 грн.
Енергія та паливо: 3,7 грн.
Основна зарплата : 4,5+ 2,7 = 7,2 грн.
Додаткова зарплата : 7,2 х 0,05 = 0,36 грн.
Відрахування на соц.потреби : (7,2 +0,36) х 0,39 = 2,95 грн.
Загальновиробничі витрати : 620 / 580 х 7,2 = 7,7 грн.
Загальногосподарські витрати : 730 / 580 х 7,2 = 9,06 грн.
Виробнича собівартість : 61 + 2,44 + 3,7 + 7,2+ 0,36 +2,95+ 7,7 + 9,06 = 94,41 грн.
Повна собівартість : 94,41 х 1,02 = 96,3 грн.
Оптова ціна підприємства : 96,3 * 1,04 = 95,26 грн.
Відпускна ціна : 95,26 х 1,2 + 6 = 120,31 грн.