Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Терапія тема 3,4.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
07.09.2019
Размер:
313.86 Кб
Скачать

Роздавання ліків хворим

 1. Основну кількість лікарських препаратів роздайте через 30 хв після вживання їжі, тому що переважна більшість їх подразню­ють слизову оболонку травного тракту.

 2. Навпаки, ліки, які підвищують апетит, дайте хворому до вживання їжі.

 3. Ліки, які поліпшують травлення, запропонуйте хворому приймати під час вживання їжі.

 4. Простежте, щоб хворі прийняли ліки у вашій присутності.

 5. Поясніть хворим, що в період приймання ліків протягом доби вони повинні вживати достатню кількість рідини, оскільки з організму лікарські речовини виводяться в основному нирками. Недостатнє і несвоєчасне виведення їх з організму спричинює роз­виток сечокам'яної хвороби.

 6. Якщо хворому призначені ліки в капсулах, то повідомте йому, що капсулу ковтають не розжовуючи, поясніть призначен­ня капсули.

 7. Запропонуйте хворим запити ліки перевареною водою.

 8. Якщо хворий приймає йодумісні препарати або препарати ацетилсаліцилової кислоти, запропонуйте запити їх молоком.

 9. Калійумісні препарати порекомендуйте запити томатним соком.

 1. Якщо хворий приймає ліки, що містять кислоти або пре­парати заліза, порекомендуйте йому після їх приймання прополос­кати рот перевареною водою, щоб запобігти пошкодженню зубів.

 2. Снодійні ліки дайте хворому за 30 хв до сну.

 3. Порошок запропонуйте висипати на язик, ближче до ко­реня, де менше смакових чутливих цибулин, і запити невеликою кількістю води. Якщо порошки дуже неприємні на смак, до них можна додати трохи цукрової пудри.

 4. Зробіть позначку в листку призначень про виконання.

Запам'ятайте!

1. Не видавайте хворому на руки всю добову дозу ліків, оскіль­ки він може прийняти їх одночасно, що може спричинити отру­єння лікарськими препаратами.

 1. Не залишайте ліки біля ліжка на тумбочці, оскільки хворі часто приймають їх із запізненням, а іноді зовсім не приймають.

 2. Якщо ви випадково дали інші ліки або перевищили дозу, негайно повідомте лікаря.

 3. Не давайте хворому лікарські препарати без призначення лікаря, оскільки навіть звичайні ліки в певних ситуаціях можуть призвести до тяжких наслідків.

 4. Усі скарги'хворого на неприємні відчуття від прийнятих ліків або відмову хворого від їх приймання негайно доведіть до відома лікаря.

 5. Якщо хворому важко ковтати таблетки, їх можна роздави­ти у ложці, розмішати з водою і дати випити хворому.

Не можна роздавлювати препарати з покриттям, призначеним для розчинення в кишечнику; пролонгованої (подовженої) дії; гір­кі на смак; які мають місцевий анестетичний ефект; призначені для абсорбції в ротовій порожнині.

Набирання ліків з ампул і флаконів

Навчальна мета: уміти підготувати ампулу та флакон для на­бирання ліків у шприц; заповнити шприц лікарською речовиною з ампули чи флакона.

Виховна мета: усвідомити необхідність зазначення часу розгер­метизації флакона, в якому міститься стерильний розчин.

Початковий обсяг знань: знати загальний вигляд флаконів з ліками заводського виготовлення.

Оснащення:

 1. стерильні шприци та голки;

 2. лікарські препарати в ампулах і флаконах;

 3. бікс зі стерильними ватними тампонами та серветками;

 4. 70% розчин етилового спирту;

 5. стерильний пінцет;

 6. флакон із 6% розчином пероксиду водню або потрійним розчином;

 7. стіл стерильний;

 8. металева або наждачна пилочки.

Загальний вигляд флаконів з ліками заводського виготовлення. Флакони з лікарськими препаратами заводського виготовлення закриті гумовим корком, а зверху — металевою (алюмінієвою) кришкою.

У флаконах випускають ліки у формі порошку (наприклад, ан­тибіотики, які перед уведенням необхідно розводити) і розчинів.

Послідовність дій під час виконання процедур

Підготовка ампул і набирання ліків у шприц

 1. Руки двічі вимийте під проточною водою з милом, вису­шіть рушником і обробіть 70% розчином етилового спирту.

 2. Уважно прочитайте спочатку етикетку на упаковці, потім — на ампулі, візуально визначте придатність ліків і уточніть дозу та метод уведення.

 3. Пилочкою надпиліть звужену частину ампули в такому міс­ці, щоб можна було ввести конус шприца в ампулу.

 1. Обробіть шийку ампули стерильним ватним тампоном, зво­ложеним 70% розчином етилового спирту.

 2. Лівою рукою візьміть ампулу за дно, І і II пальцями правої руки на 1 см вище від місця надпилу і в напрямку від себе відло­міть шийку ампули за допомогою стерильного ватного тампона.

 3. Відкриту ампулу візьміть біля дна між II і III пальцями лі­вої руки, правою рукою захватіть шприц, уведіть голку або конус шприца в просвіт ампули, І і IV пальцями лівої руки фіксуйте шприц, нахиляючи ампулу, заповніть шприц розчином, відтягу­ючи поршень.

 4. Якщо розчин набрали за допомогою голки більшого діамет­ра, то замініть її на стерильну голку відповідного діаметра для ін'єкції. При цьому відпрацьовану голку знімайте за допомогою серединної частини пінцета, а стерильну насадіть за допомогою кінцевої стерильної частини пінцета. Голку на шприц одноразо­вого використання насадіть за допомогою ковпачка.

 5. Випустіть повітря зі шприца, але так, щоб ліки не потрапи­ли на зовнішню поверхню голки, оскільки це спричинює різкий пекучий біль при проколюванні шкіри. Перевірте, чи правильно набрано дозу препарату.

 6. Заповнений ліками шприц із голкою багаторазового вико­ристання покладіть на стерильний лоток і під час доставляння шприца в палату накрийте голку стерильною серветкою або по­кладіть на стерильний міні-столик.

Підготовка флаконів і набирання ліків у шприц

 1. Знезараженими руками візьміть флакон, уважно прочитай­те етикетку і візуально визначте придатність ліків.

 2. Якщо флакон великих розмірів (ємкістю 250–400 мл), то за допомогою знезаражених ножиць зніміть середню частину ме­талевого (алюмінієвого) ковпачка.

 3. Якщо флакон малих розмірів (ємкістю 5–10 мл), то се­редню частину металевого ковпачка зніміть за допомогою мета­левої пилочки.

 4. Стерильним ватним тампоном, зволоженим 70% розчином етилового спирту, обробіть верхню частину флакона (корок і обі­док металевого ковпачка).

 5. Якщо розчин у флаконі необхідно використати протягом доби, то на етикетці зазначте дату, час розгерметизації флакона і поставте підпис.

 1. Якщо флакон містить сухий препарат (антибіотик), то спо­чатку введіть туди відповідну кількість розчинника.

 2. Набирайте ліки з герметичного флакона в шприц за допо­могою голки, яку введіть цим самим шприцом або за допомогою стерильної сухої серветки в корок флакона.

 3. Після заповнення шприца ліками насадіть на конус за до­помогою пінцета або ковпачка стерильну голку.

Щоб запобігти попаданню частинок гуми під час протикання гумового корка флакона, необхідно: ввести голку в гумовий ко­рок під кутом 45—60°; перед тим як голка повністю проткне ко­рок, підняти її до кута 90°.

9. Якщо необхідно набрати в шприц ліки із негерметично закритого флакона, то після контролю етикетки зніміть корок рукою і покладіть його стерильною поверхнею догори. Із флакона відлийте кілька мілілітрів розчину (зробіть "стерильну доріжку") і налийте розчин у підставлений циліндр шприца на відстані 10 см, прикривши вихід його конуса стерильною серветкою або насадженою голкою. Після цього введіть поршень у циліндр, а флакон із розчином обережно закрийте стерильним корком.

10. Коли необхідно часто набирати у шприц стерильний розчин із флакона, то введіть довгу "повітряну" голку через знезаражений гумовий корок або стерильну серветку, складену в 4 шари, якою прикрийте горловину флакона. У період, коли розчин не набираєте у шприц, муфту голки прикривайте стерильною серветкою

Набирати ліки у шприц одноразового використання слід ана­логічно набиранню ліків у шприц багаторазового використання. Але перед разгерметизацією шприца необхідно впевнитись у терміні його придатності і герметичності упаковки.

У зв'язку з тим, що до кожного шприца додається тільки одна, голка, рекомендується набирати ліки у шприц без голки. Потім випустити повітря, насадити голку з ковпачком, зняти ковпачок, перевірити прохідність голки, але при цьому не виприскувати лі­ки, щоб вони не потрапили зовні на голку, тому що багато ліків мають подразливу дію на шкірні рецептори і викликають при вве­денні голки в м'які тканини неприємні болючі відчуття. Закри­ти голку ковпачком. Доставити шприц у палату на стерильному міні-столику.

Запам'ятайте!

1. Дотримуйтесь правил асептики під час набирання ліків.

 1. Не використовуйте ампули та флакони без чітких етикеток і уважно читайте їх.

 2. Не відламуйте шийку ампули стерильним тампоном, зво­ложеним спиртом, тому що у разі потрапляння в ампулу спирт може сричинити негативну реакцію препарату.

 3. Перед набиранням лікарського препарату із флакона вве­діть у нього стільки повітря, скільки препарату вам необхідно на­брати.

 4. Якщо ви використали препарат із флакона частково і зали­шок зберігаєте у холодильнику, на етикетці поставте дату, час роз­ведення і свій підпис.

 5. Розчини з холодильника потрібно вийняти заздалегідь, щоб вони набули кімнатної температури в момент їх уведення паці­єнтам.

 6. Дотримуйтесь техніки безпеки і не розпилюйте ліки, тому що постійне протягом багатьох років вдихання аерозолів може викликати у медичного персоналу алергійні реакції.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.